Proiect de activitate didactica
Gradinita Voinesti-Leresti
Propunator:Luminita Bulgaru
ACTIVITATEA:Activitate interdisciplinara
TEMA: Iarna
FORMA DE REALIZARE:Cunoasterea mediului,educarea limbajului,educatie muzicala
TIPUL ACTIVITATII:Consolidare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la anotimpul iarna
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
sa precizeze anotimpurile anului
sa enumere lunile anotimpului iarna
sa descrie fenomene specifice anotimpului iarna
sa arate influentele iernii asupra naturi(viata plantelor si a animalelor)
sa spuna activitatile desfasurate de om in acest anotimp(matura zapada,hraneste animalele domestice si salbatice,pregateste sarbatorile de iarna)
2.psiho-motori:
sa manuiasca materialele puse la dispozitie
sa execute miscarile sugerate de textile catecelor si poeziilor
3.afective:
sa aprecieze frumosul din natura
sa manifeste emotii fata de jocurile,ierni,sarbatorile iernii,datini si obiceiuri de iarna
sa se implice afectiv in activitate
METODE SI PROCEDEE:observatia,explicatia,conversatia,invatarea prin descoperire ,problematizarea
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:calculator,Cd-uri,ecusoane
BIBLIOGRAFIE:
Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Bucuresti
l.Ezechil,M.P.Lazarescu,"Laborator prescolar" Ed V&Integral,Bucuresti,2001
"Proiecte tematice orientate",Ed.Tehno-Art,Oradea 2003
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Se pregateste materialul si copiii pentru activitate. |
Instructajul |
Frontala |
Captarea atentiei |
Se prezinta o fetita a carei imbracaminte sugereaza aspecte caracteristice anotimpului.Se cere copiilor sa o recunoasca si sa o numeasca precum sis a cante un cantecel despre anotimpul pe care -l sugereaza. |
Observare |
Frontala |
Anuntarea temei |
Se anunta tema. |
Conversatia |
Frontala |
|
|
|
|
Desfasurarea activitatii Cunoastere Mediului Educarea limbajului Educatie muzicala |
Se va derula convorbirea dupa urmatorul plan de intrebari: 1.In ce anotimp ne aflam? 2.Care sunt anotimpurile anului? 3.Care anotimp a fost inaintea iernii? 4.Care urmeaza? 5.Care sunt semnele iernii? 6.Ce se va intampla cu pamantul? 7.Cum sunt imbracati oamenii? Incontinuare se arata pentru exemplificare copiilor imagini representative pentru ceea ce se discuta continuand dialogul. IARNA IN OGRADA 1. Ce reprezinta imaginea? 2.Ce este ograda? 3.Ce fac oameni in ograda? 4.Ce fac animalele domestice din ograda? 4.Ce obiect folosesc la indepartarea zapezii din ograda? IARNA IN PADURE 1.Ce reprezinta imaginea? 2.Ce se-ntimpla cu copacii iarna? 3Ce fac animalele iarna in padure? JOCURILE COPIILOR IARNA 1.Ce vedeti in imagine? 2.Care sunt jocurile copiilor iarna? 3.Unde au voie copiii sa se joace? OBICEIURILE DE IARNA 1.Care sunt obiceiurile de iarna,povestiti pe scurt ce stiti despre fiecare obicei: Sosirea lui Mos Nicolae Buna dimineata la Mos Ajun Mos Craciun Impodobirea bradului Steaua Plugusorul Capra Voi cere copiilor sa precizeze cu ce sunet incepe cuvantul iarna Ii voi ruga sad ea exemple si de alte cuvinte care incep cu sunetul"I". Se cere copiilor sa alcatuiasca o propozitie (sau mai multe)cu cuvantul iarna. Vom canta cantece despre iarna ,saniuta,un colind si despre Mos Craciun. |
Conversatia Observare Explicatie Invatarea prin descoperire Problematizare Problematizare Exercitiul |
Frontala |
Retentia si transferul |
Subliniem ca iarna este anotimpul odihnei vegetatiei si a sarbatorilor de iarna si al cadourilor cativa copii vor recita poezi despre iarna |
Recita |
individuala |
Incheierea activitatii |
Educatoarea face aprecieri asupra desfasurarii activitatii si imparte recompensele -ecusoane cu imagini de iarna. |
Conversatia |
Frontala |
|