Proiect de lectie
Clasa: a-II- a
Disciplina: Limba si literatura romāna
Unitatea de īnvatare: Primavara
Subiectul: Buburuza / de Eugen Jianu
Īnvatatoare: Stratica Lenuta
Motivatia:
De ce este valoroasa lectia?
* Prezinta informatii interesante despre primavara, care īi fac pe elevi sa constientizeze legatura strānsa ce exista īntre natura si viata plantelor, animalelor si oamenilor.
* Are un profund caracter educativ ce permite dezvoltarea unei diversitati de idei, ex-periente, judecati.
Cum se realizeaz& 14414l1114o #259; legatura īntre cunostintele predate si cele ce se vor transmite?
* Din perspectiva interdisciplinara se face apel la cunostintele īnsusite la cunoast. mediului, ed. plastica, ed. muzicala, abilitati practice.
* Lectia solicita elevii sa explice, sa descrie, sa īnteleaga, sa exprime liber opinii,
sentimente si trairi emotionale, īn strānsa legatura cu experienta lor anterioara.
Cum exersam gāndirea critica?
Obiective:
Conditii prealabile:
* Elevii trebuie sa posede informatii minime despre transformarile ce au loc īn natura, viata plantelor, animalelor si omului, īn anotimpul de primavara.
* Sa detina abilitati de lucru īn grup si capacitatea de a se exprima liber .
Evaluare:
* Evaluare reciproca
* Cadranele,
* Turul galeriei
* Observarea sistematica
Resursele si managementul timpului:
Resurse umane- elevii clasei
Resurse de timp- 50 min.
Resurse procedurale: Brainstormingul, Ciorchinele, Gānditi/ lucrati īn grupuri/ comunicati, Scaunul intervievatului, Povestirea īn cerc, Cadranele, Turul galeriei
Resurse materiale: foi A2, carioci, culori, planse, CD
Lectia propriu- zisa
I Evocarea
Brainstormingul: Voi cere elevilor ( organizati īn 4 grupe) sa spuna cāt mai multe cuvinte despre primavara, structurate pe urmatoarele tematici- schimbari īn natura,
sarbatori, activit. vietuitoarelor, activit. omului.
Pe baza raspunsurilor elevilor se va completa Ciorchinele desenat pe tabla.
|
|
|
|
|
Se anunta titlul si obiectivele lectiei, pornindu-se de la ,,trezirea" gāzelor la viata
II Realizarea sensului
Gānditi / Lucrati īn grupuri / Comunicati: Īn cadrul fiecarei grupe, elevii vor citi lectia, vor delimita fragmentele, si vor scoate ideile principale. Fiecare grupa va prezenta rezultatele activitatii desfasurate(unul va citi un fragment, altul va citi ideile extrase, va povesti un fragment, etc). Grupele se vor evalua reciproc, iar cele mai sugestive idei principale vor fi scrise pe tabla si pe caiete.
Scaunul intervievatului: Un elev va lua loc pe scaun, īn fata clesei, si va raspunde īntre-barilor (despre continutul lectiei sau alte lucruri referitoare la primavara) adresate de colegii din banci, care sunt reporterii. Rolurile se pot schimba.
Povestirea īn cerc : Asezati īn cerc, copiii povestesc textul, fiecare īncercānd sa formu-leze enuntul potrivit care continua desfasurarea logica a actiunii.
III Reflectia
Cadranele: Organizati īn grupe de cāte 4, elevii vor rezolva sarcinile scrise īn fiecare cadran
Scrie titlul, autorul si personajele textului |
Ce a īnteles Buburuza? |
Descrie semnele sosirii primaverii desprinse din continutul textului citit |
Desenati o buburuza si spuneti ce simtiti fata de aceasta micuta gāza |
Turul galeriei: Produsele obtinute īn etapa precedenta se afiseaza pe peretii clesei, se analizeaza si evalueaza reciproc de elevii grupelor.
Extensia (tema pentru acasa)
Scrierea libera: Eseul de 5 min
Scrieti un text, de cel mult 5 rānduri, īn care sa prezentati sosirea pasarilor calatoare
|