Proiect de lectie
CLASA: a III-a
OBIECTUL: educatie tehnologica
prelucrarea materialelor folosind ustensile adecvate si tehnici variate
alcatuirea unui plan de lucru pentru realizarea unui produs
aprecierea calitatii produsului finit raportat la proiectul initial
realizarea de produse colective
asumarea responsabilitatilor in activitatea de grup 232f52c
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
a. Metode si procedee: jocul didactic, explicatia, expunerea, exercitiul, convorbirea, demonstratia, conversatia, chestionarea, activitatea practica, emulatia, auditia muzicala
b. Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal
2.Resurse materiale: flip-chart, markere, planse didactice care ilustreaza tehnici de lucru, planse - suport pentru activitatile pe grupe, colectia de frunze, foarfece, lipici (aracet), creioane colorate, carioci
3.Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba practica
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Ministerul educatiei si invatamantului. „Programa scolara – clasa a III-a” , 2005
***, “Descriptori de performanta pentru invatamantul primar”, Editura Prognosis, 2001
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I – invatamantul primar, Editura “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 1994
Areta Tauru, “Rolul si locul abilitatilor practice in orientarea sociala a copiilor”, Revista Invatamantul primar, nr.1/ 2001
Daniela Stoica, “Abilitati practice – clasa a III-a”, Editura Carminis, Pitesti, 2000
Marcela Penes, “Activitati practice – clasa a III-a”, Editura Aramis, Bucuresti, 2000
Consiliul National pentru Curriculum, „Ghid metodologic de aplicare a programelor de abilitati practice si educatie tehnologica; primar – gimnaziu”, Bucuresti, 2001
OBOP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
fiecare grup va lucra independent, fara a copia idei de la grupele vecine sa fie preocupati de alaturarea culorilor pentru a realiza o armonie cromatica a lucrarii sa lucreze ingrijit, curat sa respecte normele de protectie a muncii, pentru a nu se accidenta sa coopereze in cadrul grupului Indruma, corecteaza, incurajeaza, atentioneaza etc. |
Organizati in grupe de cate 4 elevi, vor realiza in colaborare lucrari, imbinand in mod estetic tehnicile si materialele din colectia grupei Asculta si respecta cerintele si incep sa lucreze Se straduiesc sa lucreze in liniste si ordine. |
|
lucrul pe echipe de 4 elevi conversatia exercitiul aprecierea |
planse – suport cu schita unui copac plansa cu cerintele de lucru in grup (vezi anexa 4) |
||
O1 O3 O4 O5 O6 |
VI. Evaluarea produselor |
Expune lucrarile realizate de cele 5 grupe Dirijeaza analiza si aprecierile din partea colegilor Face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii |
Prezinta lucrarile, enuntand tehnicile si materialele folosite pentru a obtine efectele estetice dorite Ceilalti colegi analizeaza si fac aprecieri |
|
expunerea analiza si aprecierea frontal |
produsele grupelor |
|
VII. Aprecieri si concluzii |
Felicita elevii pentru activitatile sustinute si le solicita opiniile personale |
Elevii fac aprecieri si propuneri pentru imbunatatirea activitatilor viitoare. |
|
chestionarea individual frontal |
expozitiile cu lucrarile realizate in timpul orei |
|