Proiect de lectie
Unitatea de invatamant: Invatator: Clasa: Data: Ora: Obiectul de invatamant: Subiectul lectiei: Tipul lectiei: Obiective de referinta: Obiective operationale: Metode si procedee: Mijloace de invatamant: Bibliografie: |
Scoala cu clasele I-VIII nr.1 Oravita a II-a C 16 mai 9,00 -9,50 Matematica Masurarea marimilor: metrul,litrul, kilogramul Consolidare de cunostinte 1.3 sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 cu si fara trecere peste ordin ; 2.6 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate (*cel putin doua dintre operatiile invatate); 2.7 sa formuleze oral probleme cu numere, care se rezolva printr-o singura operatie ; 2.11 sa masoare si sa compare lungimea, capacitatea sau masa unor obiecte folosind unitati de masura nestandard adecvate, precum si urmatoarele unitati de masura standard: metrul, litrul O1-sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere naturale cuprinse in concentrul 0-1000 O2-sa se exprime folosind un limbaj adecvat (terminologia specifica acestui obiect de studiu); O3-sa extraga datele unei probleme din textul acesteia; O4-sa enumere etapele rezolvarii unei probleme cu una sau mai multe operatii invatate; O5-sa gaseasca numarul necunoscut dintr-o operatie de adunare sau scadere; O6-sa compare masa unor corpuri; O7-sa compuna oral o problema, care sa se rezolve printr-un exercitiu dat; O8- sa participe activ la jocul didactic propus ; O9-sa se conformeze regulilor jocurilor; O10- sa coloreze fisa de lucru,conform indicatiilor. Explicatia ,conversatia, exercitiul, jocul didactic, evaluarea, analiza, sinteza, problematizarea. Fise,planse, caietele elevilor, creioane colorate. 1.Ministerul Educatiei Nationale Consiliul National Pentru Curriculum: Curriculum National, programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti , 1998, pagina 8-11; 2.Cristina Ispas, Victor Grindeanu : Probleme de matematica pentru clasa a II-a, Editura Reprograph, Craiova, 2006,pagina 97,102. |
Etapele lectiei |
Ob. Op. |
T i m p |
Elemente de continut |
Intersubiectivitate |
Strategii didactice |
||||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Org. Inv. |
|||||||
I |
G |
C |
|||||||
1.Moment organizatoric. |
|
1 |
Stabilesc ordinea si linistea in sala de clasa. |
Elevii primesc materialul didactic pentru ora de matematica. Isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
|
Fise, planse |
|
|
|
2.Verificarea cunostintelor asimilate anterior/verifi- carea temei pentru acasa. |
|
7 |
Se completeaza fisele individual. Corectez temele elevilor. Corectarea probelor de evaluare. |
Elevii vor avea la dispozitie 5 minu-te ca sa completeze fisele(anexa 1). In timp ce ei lucreaza,verific temele pentru acasa cantitativ si calitativ. Corectarea probelor de evaluare se va efectua individual,pe parcurs ce elevii vor termina de rezolvat exercitiile date. La final se vor anunta rezultatele elevilor. |
Explicatia Exercitiul Evaluarea |
Probe de verifi- care |
Diri jat |
|
|
3.Captarea atentiei. |
O8/9 |
2 |
Se prezinta piticii elevilor. |
Elevii recunosc piticii,descoperind numele acestora,identificand povestea din care fac parte. Se mentioneaza ca piticii au nevoie de ajutor pentru a duce la bun sfarsit munca de astazi din mina. |
Analiza Conversa-tia |
|
|
|
D I R |
4.Anuntarea subiectului. |
|
1 |
Se enunta subiectul lectiei si cateva din obiectivele operatio- nale. |
Se enunta subiectul lectiei si cateva din obiectivele operationale urmarite. |
Expune-rea |
|
|
|
|
5.Desfasurarea lectiei. |
O1 O1/2 O3/4 O5 O6 O8/9 O1/3 O2/4 |
27 |
Elevii rezolva exercitiile propuse. Elevii rezolva exercitiile si problemele propuse. |
Cei sapte pitici vor propune urmatoarele exercitii: 1. Somnorosul Calculati: 2m + 37m 444m-35m= 478m+265= 72m-54m= 651m – 35m + 26m= 2. Fericitul In mina s-au sapat doua galerii a cate 46 de metri fiecare. A treia galerie masoara 17 metri . Care este suma lungimilor celor trei galerii? 3. Rusinosul Din bazinul in care spala pietrele pretioase gasite in mina, piticii au folosit 290 de litri de apa. Stiind ca in bazin mai sunt 129 de litri de apa, aflati cati litri de apa au fost initial in bazin. 4. Hapciu Aflati numarul necunoscut: 341 l – l = 206 l l + 333 l = 334 l 5. Suparaciosul Doua diamante si un cristal cantaresc 9 kilograme. Cat cantaresc 4 diamante si 2 cristale? 6. Doc - medicul Piticii au transportat pietrele pretioase cu vagonetii,dupa cum urmeaza: cristale – 12 kg; smaralde – cu 8 kg mai mult decat cristalele; diamante – cu 3 kg mai putin decat smaraldele. Cate kg de diamante au transportat piticii cu vagonetii? |
Explicatia Jocul didactic Conversatia Analiza Sinteza Problematizarea Exercitiul Conversatia Exercitiul Analiza Sinteza |
Planse cu cei sapte pitici din poves-tea Albei- ca – Za pada |
|
|
Di R I J A T D I R I J A T D I R I J A T |
6.Obtinerea performantei. |
O7 |
5 |
Elevii compun o problema dupa exercitiul dat. |
7. Mutulica Compune oral o problema, folosind datele urmatoare,apoi rezolv-o: 45m+36m= ?m |
Problema-tizarea Exercitiul |
|
|
|
D I R |
7.Realizarea feed-back-ului |
O10 |
5 |
Se coloreaza pe fisa conform indicatiilor. |
Elevii primesc o fisa de lucru, pe care vor trebui sa coloreze conform indicatiilor. |
Jocul didactic |
|
|
|
Di r |
8.Incheierea lectiei. |
|
2 |
Aprecieri verbale referitoare la activitatea elevilor. |
Elevii sunt evidentiati verbal, notand cu calificative activitatea sustinuta de copiii care au participat activ la lectie. |
Evaluarea Aprecieri |
Cata- log |
|
|
D i r |
Nume:_________________ 16.05.2007
Fisa de evaluare
1. Pentru a afla masa obiectelor folosim:
a) termometrul;
b) Liniarul;
c) cantarul.
2. Oare cate kg are Florinel? Incercuieste varianta pe care o consideri adevarata.
a) 40 kg;
b) 72 kg;
c) 9 kg;
d) 532 kg.
3. Alegeti afirmatiile adevarate si notati-le cu A, iar pe cele false cu F:
Marian a cumparat 3 kilograme de lapte.
Ioana are 4 litri de suc.
Mesterul masoara 5 metri de scandura cu balanta.
Alin cantareste 4 banane cu cantarul electronic.
Nume:_____ _______ ______ _________ 16.05.2007
Fisa de lucru
Coloreaza conform cerintelor de mai jos:
cu albastru obiectele cu care se poate masura lungimea;
cu galben obiectele cu care se poate masura capacitatea;
cu rosu obiectele cu care se poate masura masa.
|