Proiect de lectie (E.R.R.)
Obiectul :
matematica
Subiectul :
alcatuirea de probleme cu doua operatii dupa exercitii date
Tipul lectiei :
predare-invatare
Clasa
a III-a
Motivatia
aceasta lectie dezvolta gandirea elevilor, creativitatea, im 434f54e aginatia, deprinderea de a alcatui probleme cat mai variate. Din punct de vedere al gandirii critice, lectia dezvolta autonomia de gandire a elevului, ii determina sa devina mai siguri pe ei insisi si sa adopte un punct de vedere pe care sa-l sustina.
Obiective operationale :
sa calculeze corect si rapid exercitii cu ordinea operatiilor ;
sa alcatuiasca probleme cu 2 operatii dupa diferite ilustratii si operatii date ;
sa corecteze rezultatele gresite ale colegilor daca este cazul ;
sa lucreze cu interes si sa dovedeasca un spirit critic in analiza diferitelor situatii ce pot interveni pe parcursul lectie.
Conditii prealabile :
elevii trebuie sa rezolve cu usurinta exercitii cu paranteze si cu ordinea operatiilor
Evaluarea :
Resursele si managementul timpului :
resurse procedurale - metode traditionale si alternative (exercitiul, explicatia, exemplul, problematizarea, ,,Turul galeriei'') ;
resurse umane - 16 elevi ;
resurse de timp - 45 minute.
Lectia propriu-zisa
EVOCAREA
verificarea temei (cantitativ si calitativ)
calcul mintal (formula adunarii, a scaderii, a inmultirii si a impartirii, exercitii pe baza acestora)
exercitii cu ordinea operatiilor ce se vor realiza la tabla sub forma unui joc. Un baiat pe nume Gheorghita ne-a rugat sa-l ajutam sa-si faca tema de casa. Aceasta cuprinde exercitii la care trebuie sa se respecte ordinea opertiilor si parantezele. Elevii vor trebui sa extraga cate-un biletel cu cate un exercitiu din ,,straituca'' cu biletele, trimisa de Gheorghita. La inceput vor fi scosi la tabla cei 6 ,,elevi-invatatori'', ce vor extrage cate un biletel cu cate-un exercitiu. Dupa aceea vor veni la tabla elevii mai putin buni, ce vor extrage si ei cate un biletel cu cate un exercitiu, dar pe care il vor rezolva sub supravegherea ,,elevilor-invatatori'', deci in perechi.
REALIZAREA SENSULUI
pornind de la un exercitiu pe care l-au facut elevii, le solicit sa alcatuiasca o problema. O sa le stimulez gandirea, afisand o plansa cu o problema ilustrata.
|
prin conversatie se deduce si al doilea mod de rezolvare al problemei :
se scrie pe caiet titlul lectiei si problema cu rezolvarea acesteia.
intr-un cos sunt 900 bile albe, rosii si negre. Stiind ca sunt 30 albe si 70 rosii, aflati cate bile negre sunt.
REFLECTIE
tot pe baza unui exercitiu asemanator se cere elevilor sa alcatuiasca alte probleme, dar cu alt continut, dupa alte imagini.
dupa ce se observa ca elevii au inteles se va aplica metoda ,,Turul galeriei''.
elevii vor fi impartiti in 3 grupe si li se va da un exercitiu dupa care sa alcatuiasca probleme cu continuturi diferite.
se vor verifica acestea, apoi se vor expune pe perete, pentru a fi vazute de toti elevii, citite si luate ca model.
Dupa lectie
se va da tema de casa, de alcatuit probleme dupa exemplele date.
se vor face aprecierile necesare pentru a-i incuraja pe elevi si a-i stimula.
|