Proiect de lectie (E.R.R.)
Obiectul :
limba si literatura romana
Subiectul :
partile de vorbire (substantive, adjectiv, numeral)
Tipul lectiei :
recapitulare
Clasa
a III-a
Motivatia
aceasta lectie este importanta deoarece ajuta elevul sa diferentieze usor un cuvant de altul, in functie de ce arata el, mai precis in functie de felul, numarul, si genul acestuia. Prin exercitiile propuse se dezvolta si gandirea critica si imaginatia, calitatile gandirii si se antreneaza atentia elevului.
Obiective operationale :
sa recunoasca partile de vorbire invatate ;
sa analizeze partile invatate (fel, numar, gen) ;
sa scrie corect numeralele ;
sa lucreze rapid, corect si cu interes.
Conditii prealabile :
fiecare elev trebuie sa aiba insusite definitiile la toate partile de vorbire.
Evaluarea :
test de evaluare la sfarsitul lectiei, realizandu-se astfel feed-back-ul.
Resursele si managementul timpului :
resurse procedurale - metode traditionale si alternative (exercitiu, explicatia, analiza, metoda ,,Ciorchinelui'' si metoda ,,Mozaic'') ;
resurse umane - 16 elevi ;
resurse de timp - 45 minute.
Lectia propriu-zisa
EVOCAREA
se verifica tema de casa si lectia anterioara (poezia ,,Stupul lor'' de T.Arghezi) ;
se vor pune intrebari asupra lectiei sub forma de joc : ,,Fetele intreaba, baietii raspund '', apoi invers ;
REALIZAREA SENSULUI
trecerea la lectia noua se realizeaza printr-un alt joc intitulat ,,Ce nu se potriveste ?''.
Se enumera cuvintele :
a. soare, minge Ionica, frumos ;
b. trei, catel, doisprezece, patru ;
c. mama, cuminte, frumos, dragalas ;
Copiii trebuie sa observa partea de vorbire ce este nepotrivita.
Se anunta subiectul lectiei : Recapitularea partilor de vorbire invatate.
Se aplica metoda ,,Ciorchinelui''.
In timp ce se realizeaza ,,Ciorchinele'' vor fi date exemple concrete, realizandu-se astfel recapitularea cunostintelor.
In continuare se va realiza si metoda ,,Mozaic''. Se vor alege grupuri de experti si grupuri casa. Fisa pentru experti se afla anexata la proiect. Dupa ce se va termina totul, elevii revin in grupurile casa si explica colegilor rezolvarea acestora, realizandu-se apoi un schimb de fise.
REFLECTIA
pentru a se vedea cum utilizeaza elevii sensul lectiei se va da un scurt test de evaluare, iar in functie de rezultatele acestuia se va alcatui sensul lectiei urmatoare.
Dupa lectie
se va da tema de casa si se vor face aprecierile necesare incurajarii muncii elevilor.
in incheiere se va canta un cantec inchinat mamelor, intrucat se apropie ziua acestora (,,Floricica de pe ses'').
Grupa de experti nr. 1
Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Mos Martin mananca mure.
In desisul din padure.
substantive comune |
substantive proprii |
|
|
Grupeaza substantivele date in functie de gen:
ograda, portita, Scufita-Rosie, Tarnava, tablou, copil.
feminin |
masculin |
neutru |
|
|
|
Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:
pisica |
|
veverita |
|
om |
|
|
|
|
|
Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:
glas |
|
|
padure |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subliniaza numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
Grupa de experti nr. 2
Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Motosel si Botosel
Erau doi pisoi la fel
substantive comune
substantive proprii
Grupeaza substantivele date in functie de gen:
lan, brad, carabus, Laica, televizor, carte.
feminin |
masculin |
neutru |
|
|
|
Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:
masina |
|
carte |
|
pix |
|
|
|
|
|
Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:
fetita |
|
|
zapada |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subliniaza numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
Grupa de experti nr. 3
Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Lizuca se simti putin infricosata.
Ce ne facem noi, Patrocle ? intreaba ea pe catel. Drumul nu se mai cunoaste.
Asteptam dimineata.
substantive comune |
substantive proprii |
|
|
Grupeaza substantivele date in functie de gen:
dulap, penar, magazin, floare, Angela, Romania.
feminin |
masculin |
neutru |
|
|
|
Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:
fetita |
|
ghiozdan |
|
cer |
|
|
|
|
|
Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:
carte |
|
|
soare |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subliniaza numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
TEST DE EVALUARE (10 puncte)
Analizeaza substantivul si adjectivul din propozitia :
Scrie cu litere numerele:
|