Proiect de lectie
Data :
Clasa: a II-a
scoala cu clasele I - VIII Tamaia
Profesor : Cirtiu Mircea Calin
Aria curriculara: Educatie fizica si sport
Disciplina: Educatie fizica
Unitatea de învatare: Formatii
Continutul învatarii :
♦Mers si variante de mers
♦Joc dinamic
Tipul lectiei :Exersare de competente
Obiective de referinta :
● 3.1 sa aplice în activitatile practice depriderile motrice da baza si pe cele aplicativ - utilitare ;
● 5.2 sa manifeste initiativa în colaborarea cu colegii pe paecursul activitatilor practice ;
Obiective operationale :
♦ cognitiv-formative :
- sa enumere regulile jocului desfasurat ;
♦psiho-motorii :
-sa execute corect tipurile de exercitii indicate;
-sa consolideze actele motrice ;
-sa execute corect extensii si ridicari.
♦afectiv-atitudinale :
-sa educe spiritul de echipa, prin participarea cât mai activa la îndeplinirea sarcinilor ;
- sa respecte indicatiile pentru a-si îmbunatati performanta ;
Strategia didactica :
♦resurse procedurale : explicatia,demonstratia, exercitiul
♦resurse materiale : creta colorata, mingi
♦forme de organizare : ♦frontala
●pe grupe
Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;
Locul de desfasurare : terenul de sport ;
Durata :45 min
Bibliografie :
♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a », Bucuresti, 2004 ;
♦Teodorescu Doina -"Exercitii de educatie fizica si stafete pentru clasele I - IV,"Ed. Gheorghe Cârtu Alexandru, 1994;
♦Ioan Cerghit - "Perfectionarea lectiei în scoala moderna"
Continutul informativ :
Exercitii de captare a atentiei ;
Exercitii complexe de efort si formatie ;
Exercitii pentru prelungirea analitica a aparatului locomotor ;
Mers si variante de mers ;
Jocuri dinamice .
DESFĂsURAREA LECŢIEI
Etapele lectiei |
Continut -mijloace de realizare- |
Doza-re |
Formatii de lucru |
Indicatii metodice |
Organizarea colectivului |
Alinierea. Anuntarea temelor. Dialog privind importanta educatiei fizice în pastrarea sanatatii. Reguli de igiena personala privind lectiile de educatie fizica. |
|
|
"În linie pe un rând, adunarea !" "Va aliniati !" "Drepti !" "Buna ziua !" "Pe loc repaus !" |
Pregatirea organismului pentru efort si influentarea selectiva a aparatului locomotor |
- Exercitii de captare a atentiei : A. întoarceri, mers obisnuit, B.variante de alergare : alergare obisnuita, alergare cu genunchii la piept, alergare cu calcâiele la sezut ; C. exercitii pentru prelungirea analitica a aparatului locomotor : 1) Exercitii pentru cap si gât : a) flexii si extensii : T1 flexii ;T2 extensii b) T1- T2 -rasucirea capului spre stânga, revenire la pozitia initiala ; T3 - T4, rasucirea capului spre dreapta, revenire la pozitia initiala. 2) Exercitii pentru brate : a) arcuiri de brate : T1- T2-bratul stâng, sus arcuire ; -bratul drept, jos arcuire ; T3 - T4- bratul stâng, jos arcuire ; -bratul drept, sus arcuire ; b) forfecari de brate : -cu bratele paralele ; -cu bratele încrucisate. 3) Exercitii pentru trunchi : a) T1- T2 -îndoirea trunchiului spre stânga ; T3 - T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta. b) T1- T2-rasucire spre stânga ; T3 - T4- rasucire spre dreapta. 4) Exercitii pentru picioare : a) T1 -îndoirea genunchiului stâng la piept ; T2- revenire la pozitia initiala ; T3- îndoirea genunchiului drept la piept ; T4- revenire la pozitia initiala ; b) sarituri ca mingea. |
4x4 4x4 4x4 4x4 |
|
"Privirea urmareste bratele !" "Pieptul în fata !" "Genunchii sus,ne lasam usor pe spate !" "Calcâiele ating sezutul !" "Exercitii de respiratie !" "Prin saritura, departat luat !" "Drepti !" "Bratele întinse !" "Bratele pe sold !" "Picioarele departate !" "Picioarele apropiate!" |
Dirijarea exersarii de competente |
♦Exercitii complexe de efort si formatie : a) mers obisnuit ; b) mers pe vârfuri cu bratele întinse ; c) mers pe calcâie, cu mâinile la spate ; d) mers ghemuit. ♦Urmeaza capitanul ! Se lucreaza în perechi, pe doua rânduri, cu distanta de 2-3 m între rânduri. ♦Jocuri dinamice : -"Statuile"- Elevii merg, cât mai variat pe terenul de educatie fizica si executa diferite miscari, fiecare dupa imaginatia sa. La semnalul meu, ei ramân nemiscati, în pozitia în care au fost surprinsi. Dupa câteva secunde, timp în care stabilesccea mai frumoasa "statuie", jocul se reia. Câstiga elevul care executa de mai multe ori cea mai frumoasa "statuie". -"Voinicelul cel strengar"- Elevii se împart în doua grupe. În fiecare grupa se numara din 1 în 1 ; elevii tin minte numarul pe care îl reprezinta. Între grupe, la mijloc, se afla un cerc cu o minge. La semnalul meu, elevii care reprezinta numarul strigat, merg sa ia mingea si se întorc la locul lor, alergând. Cel care nu reuseste sa o ia, alearga sa - l atinga pe celalalt. Mingea este repusa în joc si se striga alt numar. Se continua jocul. |
3x 3 ture |
|
"Mers de voie ! " "Mers pe vârfuri ! " "Mers ghemuit ! " "Repuneti mingea în cerc ! " |
Readucerea la valori de repaus a functiei organismului |
♦Plimbare cu ochii închisi, prinsi de mâna, în lant, condusi de învatator. |
|
|
Mers de voie ! |
Încheierea activitatii |
Alinierea ; Aprecieri verbale asupra activitatii ; Salutul. |
|
|
"În linie câte unul, adunarea ! " "Lectia s-a terminat ! " Buna ziua ! |
|