ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
APROB
Lt Ion Popescu
Proiect de lectie
Tema: Leziuni ale sistemului osteo-articular.
Tipul lectiei: mixt (dodandire, consolidare, evaluare).
Scopul: Acordarea corecta a primului ajutor in caz de leziuni ale sistemului osteo-articular.
Durata:180 min.
Locul de desfasurare: Sala studiu.
Obiective operationale:
A. Obiective cognitive:
O1- sa recunoasca tipul de leziuni in functie de semnele pe care le prezinta accidentatul;
O2- sa recunoasca minim trei semne care indica o leziune la nivelul sistemului osteo-articular;
O3- sa acorde corect primul ajutor in caz de entorsa, luxatie, fractura.
B. Obiective afective:
O1- sa participe cu interes la lectie;
O2- sa opteze pentru o atitudine corecta dovedind spirit civic.
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, observatia, analiza, absrtactizarea.
Materiale: suport de curs, caiete, atlas de anatomie umana, atele diverse, pansamente diverse, materiale diverse.
Bibliografie : Manualul de instructie sanitara.
ETAPELE LECTIEI |
OB. |
CONTINUTUL LECTIEI |
METODE SI PROCEDEE |
MATERIALE |
1. Captarea atentiei. Durata : 15min. |
|
- se pregatesc materialele neces are desfasurarii in bune conditii a lectiei ; - se organizeaza spatiul corespunzator temei propuse; - se disciplineaza cursantii. -se verifica cunostintele din lectia anterioara. |
- conversatia euristica; - exercitiul organizatoric. |
- toate materialele necesare lectiei. |
2. Anuntarea temei. Durata: 5min. |
|
Se anunta titlul lectiei si cateva din obiectivele propuse: - vom discuta despre leziunile sistemului osteo-articular; - lectia se va desfasura in doua etape: A. Notiuni de antomie a sistemului osteo-articular; B. Acordarea primului ajutor in caz de leziuni la nivelul sistemului osteo-articular (entorse, luxatii, fracturi). |
- conversatia |
- proiect de lectie; - suport curs. |
3. Prezentarea continutului Durata : 30min. Durata: 30 min. Durata: 30 min. |
O1 O2 O3 |
A.Notiuni de anatomia sistemului osteo-articular: Pentru a intelege mai bine modul de producere a leziunilor la sistemul osteo-articular, trebuie amintite cateva notiuni din anatomia si fiziologia acestuia. Astfel, fiecare cursant va scrie in caiete urmatoarele: Corpul omenesc este împartit in patru segmente:cap, gat, trunchi si membre. Capul repreyinta segmentul superior si este format din craniu si oasele fetei. Gatul este segmentul care leaga capul de trunchi. Trunchiul cuprinde trei regiuni: toracele, abdomenul si bazinul. Cursantii vor continua sa citeasca pe radn si sa noteze notinile de anatomie din suportul de curs de la capitolul II (pag12-13) si vor mai completa unmatoarele: Articulatiile realizeaza legaturile intre oase, fiind alcatuite din o cavitate articulara fixa in care se articuleaza capul articular mobil (artic. umarului, soldului). Articulatia este invelita de o capsula articulara care este consolidata prin ligamente puternice-ligamente articulare. Tipuri de leuziuni intalnite sunt: - entorsa; - luxatia; - fractura. Se va citi si nota ideile principale din suportul de curs referitoare la evaluarea pacientilor traumatizati capitolul II (pag.13-15). Astfel cursantii isi raemintesc pasii obligatorii in acordarea corecta a primului ajutor. Se va nota in caiete cele mai obisnuite semne in caz de leziuni a unei extremitati: - sensibilitate si durere la miscare; - functionalitate scazuta; - pozitia anormala a membrului luxat; - scurtarea/alungirea membrului luxat; - umflarea sau edemul. Primul ajutor (reguli generale): -imobilizarea regiunii; - combaterea durerii; - transportarea la cea mai apropiata unitate spitaliceasca; B. Acordarea primului ajutor in caz leziuni ele sistemului osteo -articular: B1. Entorsa - este o intindere exagerata a ligamantelor unei articulatii, cu sau fara ruperea acestora. Se recunoaste dupa sensibilitate si durere lamiscare din articulatia afectata, umflatura si uneori vanataia care apare la nivelul articulatiei respective. Primul ajutor consta in imobilizarea provizorie a articulatiei, calmarea durerii si prezentarea obligatorie la medicul de specialitate (ptr. precizarea diagnosticului). B2. Luxatia - este o leziune in care nu mai exista contactul normal intre suprafetele oaselor in in cheietura (deplasarea capetelor osoase ale unei articulatii). Semne de recunoastere: - deformarea regiunii; - durerea; - limitarea sau chiar imposibilitatea efectuarii miscarilor articulatiei respective; - pozitia anormala a membrului luxat; - scurtarea sau alungirea membrului luxat. Primul ajutor in luxatii: -imobilizarea regiunii; - combaterea durerii; - transportarea la cea mai apropiata unitate spitaliceasca; - nu se incearca reducerea luxatiei tragand de mana, picior, deget sau sa se supuna articulatia la miscari fortate. - luxatia de umar are aspect de ''umar in epolet''. Este indicat sa se introduca la subosara un tampon de vata sau un sul dintr-o camasa, fular, ciorap, peste care se aplica o esarfa pentru sustinerea membrului, indoit din cot. In situatia and o luxatie este deschisa sau accidentatul este arnit, se va aplica un pansament steril, se va face imobilizarea provizorie corecta si se va trnsporta de urgenta la cea mai apropiata unitate spitaliceasca. B3. Fractura - este intreruperea continuitatii unui os datorita actiunii unui agent vulnerant. Clasificare: 1.Dupa modul de producere: - fracturi directe; - fracturi indirecte. 2. Dupa gravitatea lor: - fracturi complete; - fracturi incomplete. 3. Dupa numarul focarelor de fractura: - fracturi unice; - fracturi multiple. Semne de recunoastere: - durerea (mai puternica decat la entorsa si luxatie); - deformarea regiunii traumatizate care poate fi in lungul osului (incalecarea), laterala sau prin rasucire - impotenta functionala; accidentatul nu poate ridica piciorul sau mana si nu poate efectua anumite miscari; - scurtarea membrului fracturat; - vanataia (apare la 2-3 zile si uneori la distanta de locul fracturat); - mobilitate anormala; se urmareste membrul traumatizat in timp ce ranitul se misca fiind vizibile mobilitati intr-un loc unde in mod normal nu se gaseste; - frecatura (crepitatia) osoasa; trebuie atentie deosebita din partea celui ce acorda primul ajutor deoarece se poate trece de la fracturi inchise la fracturi deschise, ruperea sau inteparea unui vas de sange cu producerea hemoragiei, strivirea sau ruperea unui nerv important provocand paralizia. Primul ajutor in fracturi: In fata unui accidentat cu o fractura este necesar: - se verifica daca este o singura fractura (directa) sau mai exista inca una sau mai multe fracturi la distanta de locul actiunii agentului vulnerant (fractura directa); - masurile de prim-ajutor in cazul unei fracturi trebie acordate cu mare atentie, cu blandete, fara miscari bruste, pentru a nu transforma o fractura incompleta in fractura completa sau o fractura inchisa in fractura deschisa (mareste pericolul de infectie, de hemoragie). Socul traumatic constituie complicatia imediata si cea mai grava afracturilor. In cazul unei fracturi deschise cu hemoragie se procedeaza ca in cazul unei plagi sau hemoragii. Se opreste hemoragia si se aplica un pansament steril care sa previna infectarea plagii, apoi se procedeaza la imobilizarea provizorie a focarului de fractura. Imobilizarea focarului de fractura constituie obiectivul principal al primului ajutor. Scopul imobilizarii este de a preveni complicatiile, de a diminua durerea si de a preveni socul. Lipsa masurilor de prim-ajutor la unranit cu fracturi poate prelungi timpul de vindecare, poate provoca infirmitati sau chiar decesul ranitului. Imobilizarea se face cu ajutorul atelelor sau a mijloacelor improvizate. Atelele sunt confectionate di lem de brad, tei sau plop de diferite dimensiuni, dupa regiunea in care urmeaza a fi folosite. Rolul mijlocului de imobilizare este de a inlocui scheletul (osul) ruptal regiunii respective pentru a nu permite miscari in focarul de fractura. De eceea, in aplicarea atelelor, trebuie sa se tina seama de urmatoarele reguli: - la nivelul membrelor, atelele se pun de o parte si de alta a focarului de fractura; - orice imobilizare a unei fracturi trebuie sa cuprinda cel putin doua articulatii (incheieturi) si anume, cea de deasupra si cea de dedesubtul focarului de fractura; - atelele trebuie sa fie bine invelite in vata pentru a nu rani pielea, a nu stanjeni circulatia si pentru a diminua durerea; - trebuie sa se evite aplicarea atelei pe locul unde osul vine in contact direct cu pielea; - pentru a realiza un contact cat mai bun intre atele si regiunea care urmeaza a fi imobilizata, se umplu golurile care se ivesc cu vata sau material textil; - se trage apoi o fasa, circulara la inceput, apoi serpuitoare, in jurul atelelor si membrului fracturat, obtinand astfel o imobilizare provizorie; - transportul ranitului la spital se face numai dupa ce s-au luat masurile de mai sus. |
- conversatia; - explicarea. - conversatia; - explicarea; -demonstratia - observarea; - analiza; - abstractiza- rea. - conversatia; - explicarea; -demonstratia - observarea - analiza; - abstractiza- rea. - conversatia; - explicarea; -demonstratia - observarea; - analiza; - abstractiza- rea. |
- suport de curs; -caiete; - atlas de anatomie umana; - suport de curs; -caiete; - atlas de anatomie umana; - pansamente diverse; - atele; - triunghiuri de panza. - suport de curs; -caiete; - atlas de anatomie umana; - pansamente diverse; - atele; - triunghiuri de panza. - suport de curs; -caiete; - atlas de anatomie umana; - pansamente diverse; - atele; - triunghiuri de panza. |
4. Consolida-rea si sistematiza-rea cunostinte-lor Durata: 50 min. |
O1 O2 O3 O4 |
Propunatorul va exemplifica pe rand fiecare tip de fractura si tahnica de prim-ajutor ce se aplica. Dupa fiecare exemplificare acestea vor fi repetate si executate de cate un cursant care va urma instructiunile propunatorului. Apoi, pe echipe de 2 sau trei cursanti vor exersa fiecare tip de fractura in parte. Propunatorul va observa derularea exercitiilor intervenind cu corectari atunci cand este cazul. |
- exmplificarea; - exercitiu demostrativ; - exercitiu practic. |
- trusa de prim-ajutor; - fesi elastice; - comprese sterile; - vata; - atele de diferite dimensiuni; - ace de siguranta. |
5. Evaluare Durata: 30 min |
O1 O2 O3 O4 |
Propunatorul va propune spre dezbatere si rezolvare cazul unei leziuni a coloanei cervicale in caz de accident de automobil, uneori capul este aruncat inainte-inapoi (efectul de bici). Pentru a elibera caile respiratorii avem nevoie sa executam hiperextensia capului, dar in nici un caz spre fata sau sa-l invartim. Semne: - amorteli; - intepaturi; - disparitia simtului tactil; - lipsa de putere; - paralizia. Primul-ajutor: - ramai langa accidentat; - intreaba-l de ce are nevoie; - cheama ajutoare; - deplaseaza-l cat mai putin; - imobilizeaza-i gatul folosind rulouri din haine. Potrivit pasilor obligatorii: Priveste - pozitia capului; - controleaza capacitatea de miscare a bratelor si picioarelor; - roaga-l sa miste membrele. Asculta: - ce spune accidentatul; - ce iti cere; Simte (examineaza-l): - cu atentie tot corpul accidentatului fara sa ii schimbi pozitia; - incepe cu capul si continua cu trunchi si membre; - observa unde e localizata durerea; - atinge-i degetele si intreaba-l ce deget ai atins. In final propunatorul va face aprecieri cu privire la desfasurarea lectiei acordand calificativul de bine sau foarte bine. |
- exercitiu practic; - problemati-zarea. |
- trusa de prim-ajutor; - fesi elastice; - comprese sterile; - vata; - atele de diferite dimensiuni; - ace de siguranta. |
|