ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Proiect de lectie
Aria curriculara |
Limba si comunicare |
||||||||
Data |
|
||||||||
Institutor |
|
||||||||
Obiectul |
Limba si literatura româna |
||||||||
Subiectul |
Verbul |
||||||||
Clasa |
a III-a B |
||||||||
Tipul lectiei |
Dobândire de cunostinte |
||||||||
Unitatea de învatare |
Primavara |
||||||||
Obiective de referinta |
2.1 sa formuleze propozitii pe baza unui suport vizual dat 2.5 sa utilizeze corect în exprimarea orala proprie elemente de constructie a comunicarii studiate 4.4 sa realizeze acordurile gramaticale în enunturile redactate |
||||||||
Obiective operationale |
O1: sa recunoasca verbele din propozitiile formulate si din texte O2: sa grupeze verbele într-un tabel în functie de ceea ce exprima fiecare (actiun 252b13c ea, starea, existenta) O3: sa completeze enunturi cu verbe potrivite O4: sa gaseasca verbe cu sens opus O5: sa alcatuiasca propozitii în care anumite cuvinte sa fie, pe rând, verbe si substantive O6: sa alcatuiasca propozitii dupa cerinte date (în care sa utilizeze anumite parti de vorbire) |
||||||||
Forme de organizare a activitatii |
frontala, individuala, pe grupe |
||||||||
Metode si procedee |
Observatia, conversatia, învatarea prin descoperire, învatarea prin exercitii |
||||||||
Mijloace de învatamânt |
plansa pentru captarea atentiei, fise de lucru pe grupe, fise de lucru individuale |
||||||||
Material bibliografic |
Alegeti cinci verbe (doua care sa arate actiunea, unul sa arate starea si doua sa arate existenta)si alcatuiti propozitii cu acestea. Alcatuiti propozitii în care urmatoarele cuvinte sa fie, pe rând, verbe si substantive: matura, sare, poarta Un reprezentant din fiecare grupa va veni si va alege unul din cele trei plicuri în care vor fi scrise trei cerinte diferite. La sfârsitul fiecarei sarcini îndeplinite câte un reprezentant va iesi în fata pentru a prezenta ceea ce a realizat grupa sa. |
D I R I J A T |
D I R I J A T |
D I R I J A T D I R I J A T D I R I J A T |
O P E R A I O N A L I N T E L I G I B I L |
|
|||
|
Intensificarea retentiei si a transferului |
|
C7: Dezlegarea unor ghicitori a caror verbe au fost discutate în prealabil C8: Rezolvarea fisei individuale |
-conversatia, exercitiul Pe o plansa vor fi scrise doua ghicitori, elevii având sarcina de sublinia verbele prezente în acestea si de a le dezlega ghicitorile. (Ursul si cocosul) Fiecare elev va primi o fisa pe care o va rezolva singur |
D I R I J A T |
|
D I R I J A T |
I N T E L I G I B I L |
|
|
Tema pentru acasa |
|
C8. Se da tema pentru acasa |
-conversatia Ca tema elevii vor avea |
|
|
|
|
|
|
Aprecieri |
|
C9: Se fac aprecieri individuale si colective |
-conversatia Sunt apreciate grupele, dar si elevii activi la ora. |
D I R I J A T |
D I R I J A T |
|
R E C E P T I V |
|
|