Grupul scolar ,,Charles Laugier", Craiova
Proiect de lectie
Data:1 februarie 2006
Clasa: a XI- a D ( profil real, specializarea matematica-informatica)
Titlul lectiei: Mihai Eminescu - " Oda ( īn metru antic)"
Tipul lectiei: dobāndire de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Competente specifice:
1. utilizarea corecta si adecvata a limbii romāne īn receptarea si īn producerea mesajelor īn diferite situatii de comunicare;
2.1. recunoasterea si analiza principalelor componente de structura, de compozitie si de limbaj specifice textului liric;
2.4. folosirea unor modalitati diverse de īntelegere si de interpretare a textelor literare studiate; 14514m126o
3.3. elaborarea unei argumentari orale sau scrise pe baza textelor studiate;
Obiective operationale
a) COGNITIVE:
a) Metode si procedee : lectura expresiva, conversatia euristica, descoperirea, problematizarea.
b) Forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala sau activitate combinata;
c) Resurse:
I. Capacitatile receptive ale elevilor
II. Manualul, fise de lucru, pliante, panouri ilustrative
III. Programa si planificarea semestriala a curriculumului la limba si literatura romāna penttru cls. a XI-a
d)Mijloace de īnvatamānt:
Resurse materiale: material bibliografic, volume de poezie, portofoliile elevilor;
Resurse procedurale: problematizarea, analiza litarara complexa, conversatia euristica, dezbaterea;
Metode de evaluare: valorificarea raspunsurilor elevilor īn discutie, feed-back raportat contributiei elevilor, autoevaluarea, nota;
Bibliografie
Eugen Todoran - EMINESCU, Editura Minerva, Bucuresti 1972.
Ioana Em. Petrescu - EMINESCU - MODELE COSMOLOGICE SI VIZIUNE POETICA, Editura Minerva, Bucuresti 1972.
Jean Chevalier, Alain Gheerbrant - DICTIONAR DE SIMBOLURI, vol I, II, III, Editura Artemis, Bucuresti 1995.
George Calinescu - OPERA LUI MIHAI EMINESCU, vol II, III, IV, Editura Minerva, Bucuresti 1985.
Rosa Del Conte - EMINESCU SAU DESPRE ABSOLUT, Editura Dacia, Cluj 1990.
George Popa - SPATIUL POETIC EMINESCIAN, Editura Junimea, Colectia Eminesciana, Iasi 1982.
Mihai Eminescu - POEZII, Editura Minerva, Bucuresti 1980.
STUDII EMINESCIENE (I. Rotaru- IN CAUTAREA UNEI MITOLOGII ROMANESI), Editura Albatros, Bucuresti 1971.
Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Corint, Bucuresti, 2001
G. Calinescu, Istoria literaturii romāne de la origini pāna īn prezent, Ed. Minerva, Bucuresti, 1982
Momente si obiective operationale |
T I M P |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Probe de evaluare |
|||
Probleme principale |
Probleme secundare |
Forme de org. a īnvatarii |
Resurse materiale |
Resurse procedurale |
|||
Moment organizatoric |
|
Salutul, verificarea prezentei elevilor, scura conversatie |
|
frontal |
|
conversatie |
|
EVOCARE Construirea ancorelor Anuntarea obiectivelor noii lectii |
|
Profilul artistic al lui Mihai Eminescu, preocupari, teme de creatie Marcarea bipolaritatii culturale, a convietuirii creatoare a autohtonismului traditionalist si clasicizant cu īnclinatia reformatoare, deschisa modernitatii Anuntarea titlului lectiei,enuntul obiectivelor si scrierea pe tabla a titlului poeziei |
Definirea specificului personalitatii lui Eminescu īn contextul unui sistem de relatii : « om al timpului modern » (Titu MAIORESCU.) |
Frontal Frontal Frontal |
Portofoliile elevilor Elevii īsi noteaa īn caiete titlul si primesc, concomitent, fisele de lucru |
Conversatie Problemati-zare |
Ce atitudine a afisat īn textele sale poetice Eminescu fata de viata ? Titu Maiorescu īl numeste pe poet īn « Directia noua », 1872 si īn « Eminescu si poeziile lui », 1889 « om al timpului modern » . La ce se refera ? |
Constituirea sensului Constituirea sensului |
|
Alegerea textului suport (v. anexa) Restabilirea raporturilor dintre poemul selectat si alte creatii lirice filosofice eminesciene studiate pāna īn prezent. Integrarea textului īn tema filosofica Interpretarea semnificatiilor titlului, identificarea imaginilor artistice, a ideilor care guverneaza discursul liric, conturarea secventelor lirice Raportarea la semnificatii ale indicilor temporali, spatiali īn primul vers. Identificarea unor repere īn cele cinci strofe ce vizeaza tipul de discurs/indici, a unor motive literare comune cu alte texte studiate sau noi Descoperirea unor semnificatii de continut, la nivel stilistico-figurativ,tropologic, si a unor elemente de prozodie Demonstrarea diferentei dintre forma ( limbaj) care este abstracta si fond (ideea versurilor: suferintele interioare , combustia spirituala a poetului) |
Oda.definitia termenului, pornind de la sensul cuvāntului īn limba greaca, dar si ce desemneaza īntre speciile genului liric acum : cāntec de slava, de lauda, de elogiere, Inrudindu-se īndeaproape cu imnul si cu psalmul. Geneza poemului, semnificatia titlului, structura si compozitia poemului. Specificarea temei poeziei, surprinderea ideii versurilor (melancolie, tristete, solitudine, resemnare spirituala) Recunoasterea particularitatilor de limbaj poetic,a caracteristicilor clasice dobāndite de versurile acestei creatii lirice īn perioada de maturitate deplina a creatiei. Premisele unei analize care sa urmareasca: -optiunea poetului pentru transpunerea discursului liric īn metru antic, bazat pe strofa safica,pe o structura ritmica bazata pe alternanta silabelor lungi cu cele scurte, alcatuind versuri fara rima, caracterizate prin scandare solemna -coexistenta tonului apollinic si a celui dionisiac -motive romantice -simboluri mitologice -comparatiile si oximoronul, semnificatii Antiteza īntre perceptia vietii si a mortii de catre spiritul superior, contemplativ si aceea a spiritului comun raportat la ireversibilul temporal |
Frontal Activitate individ. frontal Activ. combinata frontal |
Text support Fise de lucru Portofoliile elevilor Fise de lectura Material bibliografic Portofoliile elevilor Material bibliografic Manualul portofoliile elevilor Material bibliographic Dosar critic (v. anexa) |
Conversatie Conversatie Conversatie euristica Problemati zare Conversatie euristica Dezbatere Conversatie euristica Problemati-zare Conversatie euristica Problemati-zare |
Ce relatie se creeaza īntre sensul cuvāntului oda si textul poetic ? Cui dedica poetul textul In variantele initiale ? Prin ce variante a trecut poemul, īnainte de publicarea lui īn 1883, īn editia princeps a « Poeziilor » lui Eminescu ? De ce este considerata aceasta poezie o « oda īnchinata iubirii, mortii, singuratatii si indiferentei trufase si salvatoare » (Alain Guillermou) ? Constantin Noica aprecia ca « misteriosul poem zamislit din verbul romānesc simbolizeaza drumul spre nemargini, spre nefiinta.Cuvāntul devine superfluu, muzica sferelor e pura ».Ce īntelegeti prin aceasta afirmatie ? Versul "Nu credeam sa-nvat a muri vreodata " a cunoscut numeroase interpretari datorita succesiunii verbelor acestuia care potenteaza un mesaj profund, īncepānd cu o negatie. Sa īncercam sa acordam īmpreuna cāteva sensuri cuvintelor acestui vers ! Ce simbolizeaza numele :pasarea Phoenix, Hercul, Nessus ? Ce simboluri capata īn contextul poeziei ? Selectati din text versuri cu īncarcatura expresiva particulara si identificati figurile de stil studiate ? Ce figura de stil recunoasteti īn sintagma « Suferinta tu, dureros de dulce » ? Indicati, la alegere, argumente pro si argumente contra pe marginea unui citat din dosarul critic ! |
Reflectie |
|
Reactualizarea ancorelor ; completarea planului de discutie cu terminologia utilizata de E.Lovinescu;poezia merge spre esente, spiritualizeaza emotia si da un sens specific notiunii de dor., de abstragere de lume si de suferinta romantica. |
|
Frontal |
Fise de lectura realizate de elevi |
conversatie |
Care au fost principalele probleme pe care le-am discutat astazi ? Ce īntelege E.Lovinescu prin afirmatia : « ,.poemul tulbura,īntāi, prin māndra lui suferinta, prin expresia unei superioare īntālniri a spiritului cu nepasarea trista. Asta vrea sa spuna abstragerea geniului, triumful spiritului care īsi īnvinge, prin chiar faptul de a-l gāndi si a-l cuprinde, tragicul existentei. » ? |
|