ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE LECTIE
Data:
Propunator:
Clasa: I A
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romāna
Subiectul: Recapitularea literelor īnvatate (a-s);
Tipul lectiei: de consolidare a cunostintelor
Obiective operationale:
Cognitive:
- sa citeasca cuvinte, asociindu-le im 151i86b aginii corespunzatoare;
- sa corecteze un text gresit si sa-l transcrie corect;
- sa formeze corect cuvinte pornind de la o silaba data;
- sa cordoneze corect silabele pentru a forma cuvinte;
- sa alcatuiasca propozitii dupa imagini si cu ajutorul unor cuvinte date;
- sa ordoneze cuvintele pentru a obtine o propozitie;
- sa descopere cuvinte cu literele invatate si sa lipeasca imaginile corespunzatoare
Afective
sa manifeste interes pentru continutul textului si scrierea corecta, caligrafica;
sa se mobilizeze īn vederea rezolvarii sarcinilor propuse.
Motrice
sa-si coordoneze miscarile pentru a completa, desena , decupa;
sa pastreze pozitia corecta a corpului īn timpul scrierii.
Strategii de predare-īnvatare:
Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, explicatia, exercitiul,
munca independenta, jocul; brainstormingul, circhinele.
Mijloace de īnvatamānt: text, fise de lucru, plansa;
Moduri de organizare: frontal, individual;
Bibliografie:
- M.E.C"Programa scolara - clasele I-II, Bucuresti 2004"
- Marcela Penes LIMBA ROMĀNĂ, GRAMATICĂ, ELEMENTE DE CONSTRUCŢIE A COMUNICĂRII, conform noului curriculum scolar, clasele I-IV , Editura Ana 2000.
Etapele lectiei |
CONŢINUTUL INVAŢĂRII |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||||||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|||||||||||||||
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii. Verific cantitativ tema de casa. |
Elevii se pregatesc pentru ora de Limba si literatura romana. Elevii prezinta caietele. |
Conversatia |
Aprecieri verbale |
||||||||||||
Verificarea cunostintelor dobāndite anterior |
Se citeste lectia cate o propozitie fiecare copil pe alineate selectiv se alcatuiesc enunturi cu cuvintele "soricei", "scolar", "cos joc de rol "reclama din vitrina" dau preturi si cer sa calculeze valoarea produselor. |
Elevii citesc respectand cerintele Alcatuiesc enunturi cu cuvintele date Realizeaza dialogul dintre cei doi soricei; Calculeaza valoarea produselor. |
Conversatia Exercitiul |
Evaluare orala |
||||||||||||
Captarea atentiei |
Am primit un text de la un copil din clasa I. Spun elevilor ca vor citi si ei acest text si apoi vor face observatii asupra textului (textul este gresit). |
Elevii asculta spusele invatatoarei |
|
|
||||||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt elevii ca, cu ajutorul lor voi trimite inapoi elevului din clasa I, textul corectat. Pentru asta va trebui: sa citeasca corect textul sa-si aminteasca scrierea corecta la inceput de rand scrierea corecta a numelor de personae punerea semnelor de punctuatie corespunzatoare la sfarsit de rand. |
|
Conversatia |
|
||||||||||||
Desfasurarea activitatii |
Elevii vor primi o fisa cu textul: E iarna sorina are o sanie Sania e mica Sorina e cu vasile Ei urca e mare larma. Ce vor ei oare Brainstormingul Cer elevilor sa aleaga o litera de la stelaj si sa spuna cat mai multe cuvinte cu acea litera (trei - patru elevi). Cer elevilor sa alcatuiasca propozitii care incep cu acelasi sunt ("v", "s", "c"). Ciorchinele Elevii primesc cate o fisa: formati cuvinte
ce
ia Se completeaza la tabla o plansa. Scriu la tabla si in caiete cuvintele obtinute. |
Elevii citesc si corecteaza textul. Dau un titlu textului. Un elev scrie textul la tabla (corect) si ceilalti scriu textul in caiet. Elevii lucreaza individual pe fisa. cercei ace Marcela
voce ce elice ceainic rece cerneala iata iala iar
iata ia Sinaia iarna craiasa Un elev completeaza pe plansa. |
Munca independanta Brainstormingul Exercitiul Ciorchinele Munca independanta |
Evaluare scrisa |
Etapele lectiei |
CONŢINUTUL INVAŢĂRII |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|||
Obtinerea performantei |
Elevii vor fi impartiti in patru grupe. Fiecare grupa va primi o fisa cu "alfabetul sanatatii" (4 fise - literele "a", "l", "s", "m"). Se ajunge la o concluzie: "sanatatea este bunul cel mai de pret Anunt sarcina didactica pentru fiecare grupa Identificati cuvintele pe care le puteti citi. Decupati si lipiti imaginile corespunzatoare. Cuvintele sunt: interesanta, sanie, iarna, cerul, cocos, soricel, avion, haiduc, bunica, soare. Pentru fiecare cuvānt citit: cerul, cercul, ace, craiasa, sase, mar, casa, faceti un desen potrivit. Combinati silabele pentru a forma cuvinte. Scrie cuvintele. Alcatuieste cate o propozitie cu cuvintele descoperite. Silabele sunt: So, na, ri, sa, ni, e, cer, cei, lar, sco, si, Va, le. Numara literele din cuvintele date si calculeaza: scolar, noi, Marcel, veseli, avion, Mircea, s=1; c=3, o=3, l=3, a=4, r=3, M=2, i=4, e=4, n=1. Calculeaza: s + M = i - c = o + l + a = i + r - e = e - s +a = a - s - M = |
Un elev din grupa spune litera, cuvinte dupa imagini care cuprind litera , propozitii cu cuvintele din imagine. Fiecare grupa lucreaza sarcina data. |
Munca pe grupe |
Evaluare orala Evaluare scrisa |
Evaluarea |
Se evalueaza activitatea fiecarei grupe si se fac aprecieri. |
Un elev din fiecare grupa (liderul grupei) prezinta in fata clasei fisa rezolvata. |
|
Evaluare orala |
Incheierea activitatii |
Se incheie activitatea intr-un ton optimist: elevii vor intona cantecul: "Daca vesel se traieste". |
Elevii intoneaza cantecul. |
|
|
Tema pentru acasa |
Elevii vor colora acasa piticii de pe fisa data si vor transcrie din cartea "Invatam sa citim", textul (literele "s" si "s") |
|
|
|
|