ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Proiect de lectie
DATA: 19 octombrie 2007
CLASA a IV-a E
ARIA CURRICULARĂ : Limba si comunicare
DISCIPLINA limba si literatura româna
SUBIECTUL "Rapsodii de toamna", George Topârceanu -
Poezia (strofa, versul)
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE A ruginit frunza din vii...
TIPUL LECTIEI mixta
DURATA 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
citirea în mod constient, corect, fluent si expresiv a unui text cunoscut
rostirea mesajelor utilizând pronuntarea si intonatia adecvata
identificarea elementelor de baza ale organizarii textului literar în pagina
identificarea sensului unui cuvânt necunoscut cu ajutorul dictionarului
identificarea rolului ilustratiilor ce însotesc un text
redarea prin cuvinte proprii, a continutului unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat
manifestarea cooperarii în diferite situatii de comunicare
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
afective:
sa identifice trairile pe care natura si oamenii le au pentru acest anotimp
sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, în perechi si individual
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
b) de exploatare:
directa: observatia dirijata, jocul didactic, citirea selectiva, citirea în lant, memorarea, investigarea, lucrul cu cartea
indirecta: tehnici din gândirea critica:
2.Forme de organizare: individual,
*pe grupe de 3 elevi,
*în cerc (2 grupe),
*frontal
II. Resurse materiale:
a) pentru învatator:
b) pentru elevi:
III. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura româna. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura româna - Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare - clasa a IV-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006
Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba româna. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a IV-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006
Boris Craciun, Galeria Scriitorilor.50 de portrete color. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi
Boris Craciun, Istoria ilustrata a literaturii române. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi
George Topârceanu, Balade vesele si triste, ed. Garamond, 2004
Dan Agrigoroaie, Limba româna - clasa a IV-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001
Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii române în învatamântul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001
Georgeta Cornita, Metodica predarii si învatarii limbii si literaturii române. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - învatamântul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Învata jucându-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000
Florica Chereja, Dezvoltarea gândirii critice în învatamântul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gândire critica la învatamântul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
www.ro.vikipedia.org
OB OP |
ETAPELE LECŢIEI |
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
I. Momentul organizatoric |
Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
- Se pregatesc pentru începerea orei de limba româna - Se organizeaza în grupe de câte trei elevi |
|
frontal |
|
O1 O2 O12 |
II. Evocarea |
Spargerea ghetii - Împarte elevilor pliculete cu piesele unor puzzle-uri. -Verifica efectuarea cantitativa a temei - Se verifica citirea fluenta, corecta, expresiva a textului Culesul porumbului, dupa Ion Agârbiceanu. Lucrul în cerc - Le propune sa povesteasca în lant continutul textului - Face aprecieri generale si individuale privind respectarea cerintelor unei povestiri. |
- reconstituie imaginile toamneisi le lipesc pe un poster - afiseaza posterele pe tabla, conturând atmosfera de toamna - Citesc cu atentie fregmentul indicat - Se împart în 2 mari echipe. Fiecare elev din prima echipa are sarcina de a continua povestirea orala cu înca un enunt. Daca este în impas poate spune "pas". - Elevii din cealalta echipa au rol de observatori si fac aprecieri. - La final rolurile se inverseaza |
|
puzzle postere lipici grupe de 3 lucrul în cerc echipe de 8 obsevatia pe baza de ghid aprecierea frontal |
fragmente de puzzle coli A3 caietele elevilor manualele |
O11 |
II. Captarea si orientarea atentiei |
-Le cere sa gaseasca un alt titlu textului Brainstorming - Le cere elevilor sa-si lase imaginatia sa zboare, sa se lase cuprinssi de atmosfera toamnei si sa exprime cât mai multe idei |
- Dau exemple cu referire la anotimp si la bogatiile lui - Sunt încurajati sa foloseasca expresii deosebite, îmbinari de cuvinte care sa produca un efect neasteptat |
|
brain-storming frontal |
flipchart markere |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
în legatura cu acest termen - TOAMNA - Clasifica termenii în functie de imaginile redate si accentueaza sau completeaza cu muzicalitatea deosebita acestui anotimp |
|
|
clasificarea |
|
|
III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: "Rapsodii de toamna", de George Topârceanu - Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie |
- Asculta cerintele |
|
frontal |
manualul portretul autorului |
O3 O4 O5 O6 O7 O8 O12 O9 |
IV. Realizarea sensului |
- Se citeste model poezia, recitare dublata de imagine si sunet în programul Ms Power Point, la video-proiector - Stabileste cu elevii ce tip de text este lectura si care sunt caracteristicile acestuia. Cadranele + STAD - Împarte elevilor fise de lucru împartite în patru chenare si patru sarcini de lucru, trei individuale si una colectiva - Posterele se expun si se prezinta frotal, se apreciaza, se completeaza Lectura si memorarea în echipa - Li se cere sa-si explice reciproc punctuatia si ortografia. Daca au neclaritati pot întreba o alta echipa. -Se verifica frontal prin recitarea în lant a strofelor. |
- Asculta si observa imaginile ilustrative ale strofelor - incadreaza textul în genul liric (text în versuri sau poezie). -identifica elementele caracteristice: versul, strofa, rima ... -Cei trei elevi din fiecare echipa îsi împart rolurile: lingvistul - cauta explicatia cuvintelor noi în dictionar; stilistul - identifica personificarile din text, plasticiantul - reda grafic imaginile vizuale din text. - la final realizeaza împreuna un cvintet în al patrulea cadran. -se asculta reciproc la memorarea unei strofe din poezie. |
|
auditia si vizionarea frontal conversatia descrierea cadranele STAD grupe de 3 învatarea prin descoperire cvintetul aprecierea gânditi, lucrati în echipa, comunicati grupe de 3 |
computer vdeo-proiector manuale fise de lucru A3, jetoane, stilouri, carioci, creioane colorate manuale |
|
|
|
|
|
|
|
O10 O11 O12 |
V. Reflectia |
Exercitiu de creatie -Pentru fiecare cuvânt gasiti câte doua rime si încercati sa creati doua versuri ale unei poezii. boare: soare, doare, floare, oare, moare, n-are; puf: papadii: flori: dalie: regret: zbor: toamna: zâna: carare: - rezultatele se înregistreaza frontal |
- În echipa gasesc rime si încearca sa faca si o versificatie. |
|
individual în perechi de 3 |
flipchart plansa de creatie |
|
VII. Retentia si transferul |
- Prezinta volumul "Balade vesele si triste", de George Topârceanu si le recomanda sa citeasca poezia în întregime. - Face aprecieri generale asupra lectiei |
- Elevii vor avea ca tema transcris poezia pe caiet. |
|
prezentarea frontal aprecierea |
volumul "Balade vesele si triste", de George Topârceanu |
GEORGE
TOPÂRCEANU
ANEXA 2
Poetul
umoristic indragit de copii si studiat in scoala este muntean de obârsie,
dar a devenit moldovean convins, vietuind la
Volumele de versuri "Balade vesele si triste", "Parodii originale", "Migdale amare" sunt un aliaj de umor si sensibilitate. El preface "in glume lacrimile clare". Cele mai cunoscute, inca din scoala, sunt: "Balada unui greier mic", "Rapsodii de toamna", "Balada chiriasului grabit", "Acceleratul", "Cioara", "Primavara", "Balada mortii" s.a. A scris romanul umoristic "Minunile Sfântului Sisoe" (neterminat, publicat postum, 1938).
Exista doua case memoriale legate de numele sau: la Namaiesti-Arges si la Iasi.
ANEXA 3
BRAINSTORMING
ANEXA 4
CADRANELE
ANEXA 5
FIsĂ DE CREAŢIE
-Pentru fiecare cuvânt gasiti câte doua rime si încercati sa creati doua versuri ale unei poezii.
boare: soare, doare, floare, oare, moare, n-are;
puf:
papadii:
flori:
dalie:
regret:
zbor:
toamna:
zâna:
carare:
|