Proiect de lectie
Data :
Clasa : I c
Scoala : Nr. 2
Invatatoare :
Practicant :
Copracticant :
Obiectul : Limba si literatura romana
Tema : " Printesa pe un bob de mazare" de H.CH. Andersen
Tipul lectiei : mixta
Durata : 50 min
Scopul lectiei
~ sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog
~ sa participe activ la activitatile initiate in cadrul grupei de lucru
Metode si procedee : lectura
expunerea
conversatia euristica
dramatizarea
Mijloace didactice : textul suport
costume
ETAPA |
DURATA |
ACTIVITATEA PRACTICANTEI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
OBSERVATII |
Moment organizatoric |
|
Asigurarea climatului favorabil desfasurarii activitatii, dupa care ma voi prezenta "Buna ziua copii! Ma numesc Adi si astazi vom asculta o poveste, dar mai intai sa va arat ceva." |
Elevii se vor pregati cu cele necesare pentru ora. |
Conversatia |
Introducerea si captarea atentiei |
|
Le voi arata elevilor doua papusi (un print si o printesa) pe care le vom descrie.(Intrebari: Cum arata un print?, cum arata o printesa?, care este diferenta dintre un rege si un print?)Atributele pe care copiii le vor numi le vom nota pe tabla.Voi anunta tema de azi, "Printesa pe un bob de mazare" de H. Ch. Andersen. |
Elevii raspund intrebarilor adresate. O.1 |
Observatia Descrierea Conversatia |
Expunerea povestii |
|
"Copii astazi am o surpriza pentru voi."Colegii mei, costumati in personajele povestii vor veni in fata clasei iar copii vor trebuii sa gaseasca asemanari intre ei si papusile prezentate. Le voi citi povestea fara ajutorul "personajelor" dupa care vom povesti despre continutul textului.(le voi pune intrebari referitoare la personaje, la sirul intamplarilor etc.)Voi recite povestea, iar "personajele o vor juca. |
Elevii asculta cu atentie povestea. O.2 O.3 Elevii raspund intrebarilor adresate . O.4 |
Conversatia Explicatia Demonstratia |
Fixarea si sistematizarea cunostintelor |
|
Vom imparti povestea in 3 parti: -primul rand de elevi vor incepe sa povesteasca pana la momentul in care in poveste tatal printului va deschide poarta. |
Elevii isi vor lua rolurile in serios si vor reprezenta ceea ce au invatat. O.5 |
Exercitiul |
Incheiere |
|
Le voi multumi copiilor pentru ca au fost activi la ora si au participat dupa care ii salut si ii poftesc in pauza. |
Copiii saluta si iasa la joaca. |
Conversatia |
|