Proiect didactic
sCOALA CU CLASELE I-VIII, Hirtoape, com.Vanatori, jud.Iasi
CLASA: a VII-a
PROF. Zaloaga Ana-Maria
OBIECTUL Limba si literatura romana
SUBIECTUL LECŢIEI Adverbele relative/interogative.
Locutiunea adverbiala
OBIECTIVUL CADRU: -dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa/orala si de receptare a
mesajului scris/oral
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE
a)cognitive La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O 1 -sa defineasca, in mod corect, adverbul si locutiunea adverbiala;
O2 - sa clasifice adverbele/locutiunile adverbiale in functie de inteles, structura, provenienta si
rolul lor in enunturi;
O3 - sa identifice adverbele/locutiunile adverbiale intr-un text;
O4 - sa identifice functia sintactica a adverbelor/locutiunilor adverbiale intr-un text;
O5 -sa integreze in structuri lexicale proprii diferite adverbe/locutiuni adverbiale.
b)afective
O1 - sa fie dispusi sa primeasca informatii noi;
O2 - sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare
Tipul lectiei Dobandire de noi cunostinte.
Activitate pregatitoare: lectia anterioara de actualizare a cunostintelor despre adverb.
Mijloace didactice: ¤ Limba româna, manual pentru clasa a VII-a, \Autori: Anca Serban, Sergiu
Serban, Ed. All Educational
¤ fise de lucru, caietele elevilor, tabla, fise de portofoliu
Metode si procedee: informative si formativ-participative (expunerea, analiza gramaticala,
observatia, conversatia,exercitiul, investigatia, problematizarea)
Forme de organizare a activitatii elevilor activitate frontala, activitate individuala,
activitate in perechi si in grupe
Timp alocat: 50 min
FORME DE EVALUARE: orala si scrisa (întarirea raspunsurilor, observatia sistematica,
Material bibliografic > Limba româna, manual pentru clasa a VII-a, /Autori: Anca Serban, Sergiu
Serban, Ed. All Educational, Bucuresti, 2005
> Limba si literature romana -Evaluare curenta-clasa a VII-a/Autori:Mariana
Cheroiu, Antoniu\a Dimieru, St.M.Ilinca, Ed. Art, Bucuresti, 2004
> Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Ed. TEDIT FZH,Bucuresti,
Desfasurarea lectiei
Detalieri de continut |
Metode si procedee |
||||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||||
Organizarea clasei |
-receptarea mesajului oral; pregatirea materialelor -conversatie ; -intrebari suplimentare |
-informative |
|||
|
- receptarea mesajului oral 3.Nominalizarea lectiei noi si a obiectivelor operationale propuse |
- receptarea mesajului oral si scris - notarea in caiete | |||
|
|
receptarea mesajului oral si scris - notarea in caiete -exercitii de identificare si definire a pronumelii relativ -exercitii de folosire a adverbelor in enunturi. fac observatii asupra rolului adverbului in noul enunt -exercitii de identificare a functiei sintactice a adverbului -noteaza in caiete -exercitii de integrare a unor adverbe relative/interogative in structuri lexicale proprii -exercitii de identificare a adverbului ; |
|
||
|
|
-exercitii de analiza sintactica a adverbului -exercitii de definire a locutiunii adverbiale. receptarea mesajului oral si scris -intrebari suplimentare ; -rezolvarea sarcinilor de lucru(Anexa 2) -exercitii de completare a unor enunturi cu adverbele relative potrivite ; -exercitii de identificare si analizare a adverbelor/locutiunilor adverbiale. |
|
||
|
Intrebari inverse, de revenire, de legatura,intrebari frontale, individuale, imperative -Lamuriri, observatii -Aprecierea raspunsurilor |
-exercitii de definire a locutiunii adverbiale ; -exercitii de clasificare a locutiunilor adverbiale -exemplificarea diferitelor tipuri de locutiuni adverbiale. | |||
|
Se precizeaza tema pentru acasa, se aduc explicatii si lamuriri acolo unde este cazul. |
-notarea temei in caiete; -adreseaza intrebari suplimentare. |
|
Anexa 1 ADVERBUL-Fisa individuala
Completeaza definitia:
Adverbul este..........................care arata .......... ..... ...... .............................si determina .....................
2p
Noteaza felul adverbului subliniat 2*1=2p
a. Mihai merge agale. ......
b. Ei au locuit aici. ......
Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate? 2p
a. Toamna e anotimpul meu preferat .......
b. Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde........
4. Corecteaza greselile 2*1=2p
a. Copiii noi-nascuti vor fi externati. .......... ..... ...... .......... ..... ...... .
b. Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. .......... ..... ...... .......... ..... ...... .........
Oficiu 2p
Total punctaj obtinut:
|
ADVERBUL-Fisa individuala
Completeaza definitia:
Adverbul este..........................care arata .......... ..... ...... .............................si determina .....................
2p
Noteaza felul adverbului subliniat
*1=2p
a. Mihai merge agale. ......
b. Ei au locuit aici. ......
Ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate?
A Toamna e anotimpul meu preferat .......
B Toamna migreaza pasarile calatoare in tarile calde........
4. Corecteaza greselile
2*1=2p
A Copiii noi-nascuti vor fi externati. .......... ..... ...... .......... ..... ...... .
B Elevii cei mai noi au raspuns cei mai bine. .......... ..... ...... .......... ..... ...... .........
Oficiu 2p
Total punctaj obtinut:
Anexa 2
FISA DE LUCRU
barbat+..
a tari+...
turc+..
batran+..
calugar+.
3. Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare :
Atat voi scrie,...mi-ai cerut.
Asa a recitat poezia,...i-am sugerat eu.
Atunci a fost la muzeu,...l-ai sfatuit tu.
S-a dus acolo..l-ai rugat
4..Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul si functia sintactica
Cat ai bate din palme mi-am intors privirea in laturi. Incet, am observat incaperea. Peste tot se imprastiau voios lucrurile ei. Zi de zi am trecut pe acolo, dar nu am sesizat niciodata dezordinea.. Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune.
SUCCES!
FISA DE LUCRU
Grupa a doua
1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite
Nu lasa pe .............. ce poti face.................
2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:
barbat+.. |
|
a tari+... |
|
turc+.. |
|
batran+.. |
|
calugar+. |
|
3.Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare:
Atunci voi porni,..imi va spune.
Intr.-acolo m-am uitat,....a parcat masina.
Am facut tot,....ai zis
Voi veni la tine..voi avea timp..
4.Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul:
Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune.
SUCCES!
FISA DE LUCRU
Grupa a treia
1. Completeaza proverbele de mai jos cu adverbele potrivite
La placinte..............., la razboi ................
2. Formati adverbe pornind de la cuvintele din stanga, prin derivare cu sufixe:
barbat+.. |
|
a tari+... |
|
turc+.. |
|
batran+.. |
|
calugar+. |
|
3.Completeaza frazele cu adverbele relative corespunzatoare:
Asa voi face,...ai ordonat tu.
Am pus cartea acolo....o poti gasi.
Atunci iti voi scrie,...voi avea timp.
Te vei duce.......te-am rugat?
4.Identificati in textul de mai jos adverbele si locutiunile adverbiale, precizand pentru fiecare felul:
Stateam in fata si nu-mi venea sa cred usor ochilor. Fara indoiala ca acolo se petrecuse ceva. Ici-colo statea cate o carte.De buna seama ca cineva iubeste sau iubea cartile. Dar ce s-o fi intamplat aici? E in zadar sa ma gandesc. Si concluziile pe ghicite nu sunt meereu cele mai bune.
SUCCES!
|