Proiect didactic
Clasa: a VII-a
Obiectul: Limba si Literatura Romāna
Subiectul: "Alexandru refuzīnd apa" de stefan Augustin Doinas
Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor
Durata: 45 min
Motivatia: Crearea unui univers afectiv si atitudinal prin receptarea
operei cu subiect istoric.
Continutul lectiei: organizat īn baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGC
Lectia va viza: analiza comparata, cercetarea si interpretarea datelor de catre elevi.
Perspectiva interdisciplinara: literatura-istorie, literatura-pictura, literatura-arta cinematografica, literatura-muzica.
Pentru a dezvolta capacitatile creative, afective, emotive, interpretative ale elevilor vor fi utilizate diverse metode si tehnici de lucru: argumen-tarea, chestionarea orala prin īntrebari focalizatoare, expunerea, cu-bul, diagrama Venn, banda cu imagini, freewritingul, clusteringul etc.
Forme de lucru: frontal, individual,īn perechi, īn grup.
Obiective operationale
Elevul va fi capabil:
O sa compare textul de studiu cu alte texte propuse, remarcīnd simi-
litudini si diferente;
O sa aduca informatie suplimentara despre Alexandru Macedon;
O sa caracterizaze personajul central, aducīnd exemple de text/alte
surse;
O sa-si asume un rol īntr-o anumita situatie.
Concepte operationale:
Opera cu subiect istoric;
Elemente de balada;
Ecranizare;
Personaj de exceptie.
Material didactic: fise, imagini, fragmente din "Alexandria", fragmente din "Aprodul Purice" de C.Negruzzi.
Parcursul didactic
Cadrul |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategii |
Timp |
Evocare |
Aduceti trasaturi ale perso-najului din text. - Care dintre trasaturle remarcate din text le puteti deduce din imaginile primite? (fisa nr.1) -Cu ce informatie suplimentara ati completat portofoliul vo-stru? Enuntarea subiectului si a obie-ctivelor. |
Trec la tabla si completeaza clusteringul. Primesc imaginea cu por-tretul lui Alexandru cel Ma-re si-l analizeaza. Vor relata informatia acu-mulata. Noteaza pe caiete subiectul lectiei. |
Clustering Analiza |
2 min 4 min |
Realizarea sensului |
Īn Speranta ca astazi veti fi activi la lectie si veti demonstra aptitudini si calitati ale lui Zeus veti obtine o Victorie la portile Olimpului propriului spirit. Se va distribui cīte un fragment de text din Alexandria pentru lectura īn doi. (fisa nr.2) Cere povestirea fragmentului, completarea cunostintelor despre Alexandru cel Mare. Distribuie fise cu sarcini de lucru pentru fiecare grup. (fisa nr.3 Se analizeaza lucrul grupelor. Lectura expresiva a textului "Caesar si veteranul". Se cere opinia proprie despre evenimentul relatat. - Ce personalitate istorica a neamului nostru a rasplatit un ostean dupa o lupta, la fel ca Ceea ce īi aseamana pe cei trei domnitori este bunata-tea si respectul fata de po-por. |
Lucrul īn perechi Lectura īn doi Cercetare Povestire Cubul Lucrul īn grup Lectura Conversatie īn baza textului Diagrama Venn |
7 min min 4 min 4 min 6 min |
|
Reflectia |
-Daca vi s-ar propune sa fiti regizori si sa turnati un film īn baza textului "Alexandru refu-zīnd apa" de stefan Augustin Doinas, ce film veti turna ( de dragoste, detectiv, psihologic, istoric etc.)? De ce istoric? - Ce episod din opera veti alege? De ce anume acesta? - Cum veti īncepe filmul, aveti repere desenele proprii, care din desenele voastre īl alegeti pentru a īncepe filmul? De ce nume acest desen? - Īn ce loc al orasului, īn ce pa-rte a Moldovei veti filma? Des-crieti locul. -Corespunde locul ales celui descris īn opera? - Ce muzica ati propune pentru acest film? - Pe cine din clasa voastra l-ati propune īn rolul lui Alexandru cel Mare? De ce anume acest coleg? - Cum īl veti īmbraca? - Cui ati propune sa vizioneze pentru prima data filmul vo-stru? De ce anume acelei per-soane? De ce anume voi veti fi primii spectatori? Analiza obiectivelor propuse la īnceputul lectiei spre realizare Tema pentru acasa Se propune pentru discutie afir-matia "Istoria este īndrumatoa-rea vietii". Cum raportam mesajul textului studiat la contemporaneitate. Raportati afirmatia la propria persoana. Notificarea elevilor. |
-Istoric. Argumenteaza Vor argumenta, vor aduce exemple de opera. Īsi exprima parerea, aducīnd argumente convingatoare pentru fiecare raspuns. Vor analiza obiectivele īm-preuna cu profesoul. |
Ecranizare Argume-ntare Ecranizare Argume-ntare Analiza |
8 min 2 min 2 min |
Materiale
" - Purice ! cunosc bravura, laud barbatia ta:
Te-ai purtat cu vitejie, si eu sīnt īndatorat,
Sa-mi īmplinesc juruinta ce la razboi t-am fost dat.
Deci de acum īnainte Movila te vei numi,
Cu numele tau cu slava sa se poata pomeni.
Iar fiindca tu ieri calul mi l-ai fost dat īmprumut
Īti dau cinci mosii cu sate īn a Sorocii Ţinut;
si ca viata fericita sa petreci precum doresc
Cu-a pīrcalabului fata voi sa te casatoresc;
Ca sa stii si cīt pret are īn ochi-mi un bun ostas,
Te īnalt spre rasplatire la rangul de val-armas."
Sfīrsind, hatmanul īndata pre Movila-a īmbracat
C-un contus frumos de nurca, si stefan īn mīini i-a dat
Buzduganul armasiei de argint si poleit,
si ceremonia asta acest fel s-a savīrsit.
A doua zi īngroparea pīrcalabului facīnd,
si pre Movila armasul cu fata lui cununīnd,
Viteazul stefan cel mare cu oastea sa s-au pornit,
si la cetatea Sucevei īn buna pace-au sosit.
Neamul lui Movila-armasul multa vreme-a fost vestit
si pe tronul Romāniei multi domni din el au statut,
Dar din multele prefaceri ce e tara au venit,
De abia acum mai este īntre nobili cunoscut."
(Aprodul Purice de C NegruzziElemente de cub, sarcini de lucru īn grup:
Gr.I Compara personajul Alexandru cel Mare cu alt personaj literar.
Gr.II Asociaza personajul Alexandru cel Mare cu un lucru, obiect, planta, copac.
Gr.III Analizeaza comportamentul lui Alexandru cel Mare īn situatiile prezentate.
Gr.IV Exprimati-va atitudinea fata de Alexandru cel Mare.
Citatul pentru analiza si lucru de acasa:
"Historia est magistra vitae", "Istoria este īndrumatoarea vietii".
|