Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




didactic Clasa VI-a A Limba si literatura romana Caracterizare de personaj literar

profesor scoala


Proiect didactic




  Profesor   :

Data  

Clasa   : a VI-a A

Disciplina Limba si literatura romana

Subiectul   D-l Goe de I. L. Caragiale

Tipul lectiei caracterizare de personaj literar

Obiective

Specifice

elevii trebui sa exprime, cu cuvinte proprii, ideile transmise de autor prin mesajul operei;

sa identifice cauzele comportamentului lui Goe si efectele asupra medi 515d36f ului cu care vine in contact.

Demonstrabile:

elevii trebuie sa ofere cateva exemple din text, care sa sustina incapacitatea familiei lui Goe de a-i   oferi o educatie corespunzatoare;

sa argumenteze, prin exemple, ca Goe este o creatie a celor trei doamne si un descendent pe masura;

activitate individuala.

Din perspectiva instructiva, elevii au ocazia sa aprofundeze modurile de expunere, dialogul, naratiunea, sa completeze si sa nuanteze modalitatile de caracterizare a personajelor, sa surprinda raporturile dintre ele.

 

  Lectia dezvolta gandirea critica, dand posibilitate elevilor sa interpreteze din diferite unghiuri, cauzele care au contribuit la educatia gresita a lui Goe, sa constate cine e vinovat. Dezvolta abilitatile de analiza, de investigatie si da posibilitatea raportarii la alte situatii sau personaje din alte opere literare sau din mediul in care traiesc.









ANEXA 1


Demersul didactic

NU

pentru ca membrii familiei l-au educat dupa principiile lor,

s-a modelat dupa mediul in care traia,

a fost impins spre maturizare fortata prin tinuta inadecvata varstei,

a fost incurajat in pornirile lui necontrolate,

in locul sanctiunilor, i s-au dat recompense,

nu putea fi cult si vorbi corect pentru ca in familie nu se vorbea corect.

Dezbaterea

Ca rezultat al retelei de discutii, clasa este divizata fizic in doua, elevii sustinand cele doua raspunsuri posibile, schimbandu-si literalmente pozitia, trecand in cealalta jumatate cand isi schimba parerea.

Harta personajelor

Elevii scriu numele personajelor principale implicate in actiune in colturile foii, iar in mijloc numele Goe, personajul central. Trag sageti intre personaje si, de-a lungul fiecarei sageti, scriu ce simte (ce exprima) personajul fata de cel spre care se indreapta sageata sau cum il trateaza. Apoi traseaza sageata in sens invers pentru a vedea atitudinea in replica a celuilalt personaj (vezi Anexa 2).

Reteaua personajului

Se scrie numele personajului intr-un cerc in mijlocul paginii (vezi Anexa 3). Apoi, in cercuri satelit, in jurul cercului cu numele, se scriu cuvinte care caracterizeaza acel personaj. In final, in cercuri satelit, in jurul celor care contin caracteristicile, se scriu exemple de actiuni sau atitudini din opera care vin in sprijinul judecatilor. Reteaua personajului Goe se realizeaza cu ajutorul elevilor de catre profesor.

Reteaua personajelor mam'mare, mamitica si tanti Mita se da spre realizare elevilor (activitate suplimentara - pentru portofoliu).

Eseul de 5 minute

Asigurarea retentiei si a transferului


La alegere:

3. Identificati, in anturajul vostru, un Goe contemporan si scrieti o schita prin care sa devina personaj literar.



Anexa 2

Harta personajelor



Anexa 3

Reteaua personajului































Document Info


Accesari: 18233
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )