Scoala " Buica Ionescu"
Localitatea Glodeni
Proiect didactic
Data:14.01.2008
Clasa: a III-a B
Propunator
Disciplina Stiinte ale naturii
Scopul : Insusirea de noi cunostinte despre planeta Pamant si despre formarea zilelor si noptilor
Subiectul Planeta Pamant. De ce exista zile si nopti?
Tipul: descoperire de cunostinte
Obiective de referinta
- sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate
- sa aplice observatia ca demers al cunoasterii de tip stiintific
Obiective operationale
sa indice cel putin ce fel de corp ceresc este 858b11i Pamantul
sa utilizeze cel putin notiunea zi/noapte
sa investigheze ciclul zi/noapte ( durata unei zile de iarna)
Metode si mijloace de invatamant
- observatia, comparatia, experimentul, conversatia euristica, munca independenta
Strategii de lucru
- activitati frontale, grupale, individuale
Resurse : materiale - fisa de observatii pentru experiment, fisa evaluare formativa, fisa de
observatii, materiale pt experiment, manual( texte), revista Doxi,
film didactic (secvente din filmul didactic din programul Discovery)
manual clasa a III-a, autori Stefan Pacearca, Maria- Luiza Popescu, editura Akademos Art si V.I.S.Print
umane: - clasa de elevi
de timp: - 45 min
Scenariu didactic
Momentele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Dozare |
Reactualizarea ancorelor Anuntarea lectiei si a obiectivelor Dirijarea invatarii Lectia noua Invatare, exersare, evaluare continua Acivitate individuala/ perechi Activitate frontala Activitate individuala Activitate frontala : experiment Activitate individuala/ perechi Activitate frontala Fixarea cunostintelor Evaluare Obtinerea performantei Transferul cunostintelor Aprecieri asupra desfasurarii activitatii |
Observati imaginea din revista Doxi. Ce reprezinta aceasta? ( paginile au fost studiate pt concursul Doxi nr 12/2007). Incepem sa studiem o noua UI "Soarele si anotimpurile". Astazi veti afla lucruri interesante despre planeta Pamant si despre cum se formeaza zilele si noptile. Vom face un experiment, veti citi din fisa voastra de observatii, veti descoperi ora Romaniei si a altor tari folosindu-va de un tabel. Scriu titlul pe tabla. Cum se numeste planeta pe care locuim? Observati imaginea cu planetele. Ce se afla in centrul acesteia? A cata planeta este Pamantul incepand de la Soare? Lectia o vom face urmarind tabelul de la tabla, cu rubricile STIU/VREAU SA STIU/AM INVATAT Planeta Pamant Completati pe fisa Stiu si Vreau sa stiu despre Pamant. Sa citeasca fiecare ce a scris la Stiu, apoi ce a scris la Vreau sa stiu. Notez la tabla ide despre Vreau sa stiu. Cititi textul despre Pamant. Comentati in perechi despre ceea ce ati citit. Completez la tabla rubrica Am invatat, folosind comentariile elevilor si ideile textului citit. Se urmaresc si cerintele exprimate de elevi. De ce exista zile si nopti? Ce stiti si ce vreti sa aflati despre zile si nopti? Completati rubricile Stiu si Vreau sa stiu. Cititi pe rand ceea ce ati scris la aceste rubrici. Notez la tabla cerintele elevilor pt rubrica Vreau sa stiu. Derulez experimentul ce ilustreaza ciclul zile/nopti.( manual) Cititi textul din manual despre zile si nopti. Discutati in perechi. Ce ati aflat de la coleg? Ce ati scris pe fisa de grup? S-a raspuns dorintelor voastre exprimate la rubrica Vreau sa stiu? Cititi din fisa personala despre durata unei zile si concluzia pe care ati tras-o. Completez rubrica Am invatat . Spuneti un lucru interesant, nou, pe care l-ati retinut din activitatea de astazi. Distribui fisele de evaluare formativa. Fac precizari asupra sarcinilor de rezolvat si anunt timpul de lucru. Citesc si corectez cu elevii itemii de evaluare. Precizez pagina lectiei din manual si sarcina de lucru pentru acasa. Apreciez pozitiv participarea clasei si prin calificative participarea unor elevi. |
Elevii observa si raspund intrebarii: Sistemul solar, planetele. Scriu titlul pe caiete. " Planeta Pamant.De ce exista zile si nopti?" Elevii raspund Pamant sau Terra. Observa Soarele si apoi pozitia Pamantului.( urmaresc revista sau o plansa cu Sistemul solar) Copiii deseneaza tabelul.(sau li se da o fisa cu tabelul) Completeaza individual apoi citesc. Elevii citesc si discuta in perechi. Completeaza in caiete. Pot interveni si in explicarea unor aspecte cerute de colegi si notate la rubrica Vreau sa stiu. Copiii noteaza. Citesc cele notate. Elevii observa, apoi in grup convin asupra raspunsului potrivit intrebarilor adresate de invatatoare. ( fisa de grup) Citesc, discuta. Cativa copii citesc si se desprinde concluzia: zilele sunt mai scurte decat noptile. Completeaza si ei in caiete. Raspund, fac comentarii. Elevii lucreaza. In urma citirii fisei, elevii cunosc propria performanta si se pot evalua. Observa lectia din manual p 44 si aplicatia pentru fisa de portofoliu. Elevii fac si ei aprecieri, isi exprima pareri legate de utilitatea cunostintelor in viata lor |
3 min 1 min 32 min 8 min 1 min |
Clasa a III-a
Disciplina : Stiinte ale naturii
Invatator: Milea Viorica
Scoala "Buica Ionescu"
Glodeni---- Dambovita
Numele . Data
Fisa de evaluare- Am invatat
Planeta Pamant. Zilele si noptile
1 Incercuieste raspunsul corect:
Pamantul este:
a. o planeta
b. o stea
c. o forma de relief
Miscarea de rotatie a Pamantului inseamna:
a. in jurul Soarelui
b. in jurul axei sale
c. in jurul Lunii
Axa imaginara a Pamantului uneste:
a. continente
b. mari si oceane
c. polii
Completeaza:
Cand partea globului este luminata de soare acolo este..
In ..ore Pamantul face o miscare de rotatie completa.
Zilele si noptile apar datorita.si..
3. Observatii in derularea experimentului asupra componentelor observabile la plante. ( fisa de observatii individuale)
Fisa de evaluare
OR/Itemi |
Calificative |
||
|
Suficient |
Bine |
Foarte bine |
|
Indica a |
Indica ab |
Indica abc |
|
Completeaza a |
Completeaza ab |
Completeaza abc |
|
Precizeaza nr de ore intr-un caz |
Precizeaza nr de ore in toate cazurile |
Completeaza si trage concluzii de natura stiintifica |
Clasa a III-a
Disciplina : Stiinte ale naturii
Invatator: Milea Viorica
Scoala "Buica Ionescu"
Glodeni---- Dambovita
Schema lectiei
Planeta pamant. De ce exista zile si nopti?
Stiu |
Vreau sa stiu |
Am aflat |
|
|
Planeta Pamant |
|
|
De ce exista zi si noapte? |
Fisa experiment - activitate frontala
Materiale |
Derulare/ Intrebari de orientare |
Observatii de grup |
Globul Pamantesc O sursa de lumina Hartie colorata |
Asez globul pe care s-a lipit hartia in fata sursei de lumina. Ce parte este luminata? Cum este partea opusa partii luminate? Rotesc globul. Ce schimbare s-a produs? |
|
Numele . Clasa.
Fisa de observare individuala
Stiinte ale naturii
LUNA |
DATA |
Rasaritul soarelui |
Apusul soarelui |
Observatii |
Decembrie |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
|
Ziua are.ore |
|
Concluzii |
||||
Martie |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
|
Ziua are.ore |
|
Concluzii |
||||
Iunie |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
Ziua are.ore |
|
|
|
|
Ziua are.ore |
|
Concluzii |
|