Proiect didactic
Propunator:
Data:
Scoala: Titu Maiorescu
Clasa: a II-a D
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Subiectul: Scaderea unui numar format din zeci si unitati dintr-un numar format din zeci, in concentrul 1- 100
Tipul lectiei: predare – invatare
Obiective operationale:
O1: sa descompuna un numar format din zeci intr-un numar format din zeci si unitati;
O2: sa efectueze corect scaderi de tipul Z - ZU;
O3: sa verbalizeze corect tipul de scadere nou invatat ;
O4: sa utilizeze noul tip de scadere in rezolvarea unor probleme.
Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia demonstrativa, problematizarea
Material didactic: betisoare
Mijloace didactice: fise, planse
Bibliografie: Madalina Bogdan, 434h77e Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru ciclul primar, Editura Coresi, Bucuresti, 1999
Lorena Bujor, Daniela Dumitrascu, Petru Asaftei, Exercitii si probleme de matematica, Editura Caba, 2005;
Mihaela Singer, Manual pentru clasa a II-a, Editura Sigma, 2003;
Gheorghe Tutulan, Rodica Serban, 999 de exercitii si probleme pentru clasele I-IV, Editura Porto-Franco, Galati, 1990;
Durata: 50 minute
Desfasurarea lectiei
Secventele lectiei |
|
Continutul instructiv - educativ |
Metode si procedee |
Evaluarea |
Moment organizatoric |
|
*Se creeaza climatul propice desfasurarii activitatii. |
|
|
2.Captarea atentiei |
|
-Astazi vom face impreuna ora de matematica. Fiti atenti ca va voi spune o ghicitoare si voi trebuie sa-mi dati raspunsul : Un cocos tafnos, vioi, S - a suit pe un butoi Si de acolo numara Tot ce- n curte el vedea: Doi puiuti si doua gaste, Un curcan si trei ratuste. Cate pasari adunate Se aflau in curte, frate!?” R: 8 |
Conversatia |
*Evaluez capacitatea elevilor de a intui operatia de adunare intr-un text dat. |
3.Verificarea temei pentru acasa |
|
*Verificarea temei cantitativ si calitativ. In timp ce controlez tema, elevii vor rezolva o fisa. Dupa verificarea calitativa a temei voi verifica sarcinile de pe fisa (Anexa 1) |
|
*Capacitatea elevilor de a utiliza corect operatia de scadere in rezolvarea fisei de lucru |
4.Reactuali - zarea cunostintelor anterioare |
|
*Calcul oral: *Problema: Ma gandesc la un numar, adaug 20 si obtin 50. La ce numar m-am gandit? *Verificarea cunostintelor anterioare despre scadere: -Cum se numeste numarul din care se scade? (descazut) -Cum se numeste numarul care se scade? (scazator) -Cum se numeste rezultatul scaderii? (rest/ diferenta) |
Exercitiul, Conversatia |
*Evaluez capacitatea elevilor de a efectua adunari si scaderi in concentrul 0-10 *Evaluez terminologia operatiei de scadere. |
5.Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
-Astazi la matematica vom invata scaderea unui numar format din zeci si unitati dintr-un numar format din zeci. Acum deschidem caietele si scriem titlul: Scaderea unui numar format din zeci si unitati dintr-un numar format din zeci. |
Conversatia |
|
6.Dirijarea invatarii |
O1 O2,O3 |
-Copilasi, cum credeti voi ca din 4 pachete de cate 10 betisoare vom lua 2 pachete si inca 7 betisoare ? (Desfacem un pachet si luam 7 betisoare, iar din restul pachetelor, 4, luam inca 2 pachete. Constatam ca mai ramane 1 pachet si 3 betisoare) *Cu ajutorul unei planse le voi explica algoritmul de scadere a unui numar format din Z si U dintr-un numar format din Z. Voi rezolva aceeasi scadere cu ajutorul reprezentarilor. (anexa 2) -Copii, ce numar am reprezentat eu pe primul desen ? (40) -Iar pe al doilea ? (27) -Eu acum vreau sa scad pe 27 din 40, cum calculez ? Putem sa luam 7 unitati din 0 unitati ? (Nu ) -Atunci, transformam o zece in unitati si o trasportam pe vergeaua ce corespunde unitatilor. Acum 10 – 7 = 3 -Iar acum cate zeci ne-au ramas din 4 daca am luat o zece ? (3 zeci) -Deci, calculam: 3 – 2 = 1 -Rezultatul scaderii este 13! (Pe care l-am asezat pe a treia reprezentare. Vertical!) *Pe o alta plansa vom rezolva un exercitiu prin aceeasi metoda. (anexa 3) *Exercitiu si problema pe tabla. (anexa 4) |
Problematizarea Explicatia Demonstratia Exercitiul |
Capacitatea copiilor de a rezolva corect o problema practica. *Evaluez capacitatea elevilor de a trasforma un numar format numai din zeci, intr-un numar format din zeci si unitati. *Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva corect exercitiile si problema. |
7. Asigurarea retentiei si a transferului |
O4 |
*M.I. (anexa 5) *Voi corecta frontal M.I. |
Exercitiul |
*Capacitatea elevilor de a rezolva corect scaderi de tipul Z0 - ZU. |
Incheierea activitatii |
|
*Aprecieri generale si individuale privind participarea elevilor la lectie.Voi propune calificative. *Tema pentru acasa. |
|
|
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Mihai are de mers cu masina pana la bunicul sau 70 km. El deja a parcurs 57 km. Cati km mai trebuie sa mearga cu masina pana la bunicul sau?
Rezolvare:
Anexa 5
|