Proiect didactic
„Nu va mandriti cu predarea unui mare numar de cunostinte. Starniti numai curiozitatea. Multumiti-va sa deschideti mintile, nu le supraincarcati. Puneti in ele scanteia”.( Anatole France)
Profesor
Modul: Patrimoniul unitatii
Data
Clasa: a IX-a B
Locul de desfasurare: Cabinet contabilitate
Durata: 50 minute
Unitatea de compe 717g67h tenta: UC16 Patrimoniul unitatii comerciale
Titlul lectiei: Documentele de evidenta
Tipul lectiei: de fixare si sistematizare a cunostintelor – varianta recapitulare
Competente specifice: identificarea si intocmirea documentelor de evidenta
Deprinderi /Competente derivate:
Strategii didactice:
1.Resurse procedurale:
2.Resurse materiale:
3.Forme de organizare a activitatii:
4.Resurse bibliografice:
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Mijloace si metode |
Evaluare |
1.Moment organizatoric |
Verifica prezenta si tinuta elevilor. |
Se pregatesc pentru lectie |
|
|
2.Captarea atentiei |
Imparte elevii in grupe (6 grupe), Imparte fisele de lucru aleatoriu, prezinta fisele si modul de lucru.(anexa) |
Devin atenti |
explicatie |
|
3.Precizarea competentelor derivate / deprinderilor ce vor fi obtinute la finalul lectiei |
Anunta elevii ca la sfarsitul lectiei vor putea sa argumenteze importanta documentelor, sa recunoasca structura documentelor, sa compare diverse documente ,sa aplice regulile de intocmire, corectare si verificare a documentelor, sa explice pastrarea documentelor |
Urmaresc cu atentie. |
conversatie |
|
4.Organizarea invatarii si obtinerea performantei |
Da indicatii grupelor in rezolvarea sarcinilor. Corecteaza si completeaza cand este cazul. Solicita elevii din grupe sa prezinte rezolvarea itemilor din fise in fata clasei . |
Rezolva sarcinile de lucru. Scriu la tabla Dau explicatiile cerute |
Lucru in echipa Explicatie conversatie problematizare algoritmizare |
oral |
5.Asigurarea conexiunii inverse |
Comunica elevilor nivelul la care se afla fata de rezultatele asteptate. |
|
|
|
6.Evaluarea performantei |
Noteaza elevii care au raspuns. Face aprecieri |
Se autoevalueaza |
|
oral |
7.Asigurarea retentiei si transferului |
Anunta tema pentru acasa. |
Isi noteaza in caiet tema pentru acasa. |
|
|
Plan de recapitulare ( comunicat anterior elevilor)
Documentele de evidenta – notiuni generale
1. Definitia si importanta documentelor de evidenta .
2. Structura documentelor
3. Clasificarea documentelor
4. Forma , formatul si formularul documentelor
5. Intocmirea , corectarea si verificarea documentelor
6. Circuitul, pastrarea si arhivarea documentelor de evidenta
FISA DE LUCRU NR. 1- ARGUMENTATI
Argumentati importanta si functiile documentelor contabile justificative conform legislatiei in vigoare.
FISA DE LUCRU NR. 2 – ASOCIATI
Asociati informatiile de mai jos cu elementele strucurale ale unui document :
1.S.C. ARCA S.R.L.
NRC J022/285/1998 ;
CIF RO 10886878
Mun. Iasi , Str. Ion Creanga nr. jud. Iasi
BCR S.A IASI
RO85RNCB1000210011102100RON
Capital social :20000 lei
2. factura AR285016/31.03.2011
3. Popescu Dan
4. vanzare ciocolata ,,Milka’’ 100 buc. X 3,2 lei/ buc.;TVA 24%;
total factura fara TVA = 320 lei ; total factura inclusiv TVA 396,8 lei
5. MX 125463 eliberat de SPCLEP Iasi
Ce informatie lipseste pentru ca documentul sa fie complet?
FISA DE LUCRU NR. 3 – COMPARATI
Comparati : a. Documentele tipizate cu documentele netipizate;
b. Documentele primare cu documentele centralizatoare;
c. Documentele interne cu documentele externe ;
Exemplificati.
FISA DE LUCRU NR. 4 – APLICATI
Aplicati regulile de ..
FISA DE LUCRU NR. 5 – DESCRIETI
Descrieti modalitatea de corectare si modalitatea de pastrare a documentelor. Exemplificati.
FISA DE LUCRU NR. 6 – ANALIZATI
Analizati aspectele referitoare la verificarea documentelor. Exemplificati.
|