PROIECT DIDACTIC
Data: 29oct2008
Clasa: a VII- a B
Profesor :
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Cultura civica
Unitatea de invatare: Omul - fiinta sociala
Tema: Grupurile sociale
Individ si grup
Conformismul si nonconformismul
Tipul lectiei: de predare -invatare
Obiectiv- cadru
Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor.
Obiective de referinta
1.1 Sa utilizeze corect si adecvat limbajul de specialitate in diferite contexte- activitati de lamurire a intelesului cuvintelor .
3.1 Sa utilizeze deprinderi si competente de dialog, de dezbatere publica a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversatie dirijata, dezbatere pe o anumita tema in legatura cu un subiect controversat.
Sa aprecieze diferite perspective de gandire si de actiune- exercitii care solicita exprimarea parerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale.
Obiective operationale:
Sa denumeasca elementele specifice grupurilor sociale
Sa argumenteze necesitatea interactiunii grupurilor sociale
Sa identifice normele dupa care se conduce un grup
Sa exemplifice cu situatii din experienta personala conformismul si nonconformismul
Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea,
Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologia grupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.
Forma de organizare: frontal -individuala
Strategii didactice :inductiv-semialgoritmice
Bibliografie : manualul de Cultura Civica - clasa a 7 a - editura ALL
Durata : min
DESFASURAREA LECTIEI
Momente- le lectiei |
Ob. de ref. |
Activitati de invatare |
du ra ta |
Resurse |
Evalua-re |
Moment organi- zatoric Activarea informatii- lor nece- sare temei Anuntarea temei si a importantei acesteia Invatarea propriu-zisa Evaluarea Incheierea lectiei |
|
Asigur in clasa un climat potrivit desfasurarii lectiei. Se verifica cunostintele din lectia anterioara : « Drepturile omului »Se comenteaza caricatura din manual , pagina 17. Considerati ca un copil are dreptul la opinie, in ciuda faptului ca este imatur fizic si psihic ? Argumentati raspunsul vostru ! Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete. Grupurile sociale Se va scrie in caiete si la tabla: Orice grup social este alcatuit din oameni ,dar nu orice multime de indivizi . familia , elevii dintr-o clasa , colegii de munca dintr-o sectie ,partenerii de joaca , pot fi exemple de grupuri sociale Se va scrie in caiete si la tabla: Rolul social consta in atribuitiile pe care le are o persoana in functie de locul pe care il ocupa in cadrul unui grup.rolul social este ansamblul de componente pe care in mod legitim il asteapta ceilalti .noi toti, jucam in mai multe roluri deodata contribuind la convietuirea in cadrul grupurilor si societatii. Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acesta va simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ? Care profesor va respecta mai mult aptitudinile si va accepta limitele fiecaruia in parte Ati avut vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai spectaculoase in conditiile mai sus mentionate? Individul reprezinta celula primara din care se compun grupurile , tot asa grupul mic sta la baza alcatuirii grupurilor mari. Poporul , natiunea, clasele sociale ,corpurile profesionale sunt exemple de grupuri mari Individ si grupTrasaturile de personalitate , cunostintele si aptitudinile fiecarui membru al grupului constituie cele mai importante si mai de prêt resurse ale grupului ,iar functionarea lui depinde in mare masura de posibilitatile oferite membrilor sai de ase exprima. Grupul social se intemeiaza pe interactiune adintre indivizi .recunoasterea si promovarea acestora ,atribuirea unor roluri in care fiecare sa se poata exprima este productiva atat pentru individ cat si pentru grup. Normele - reguli dupa care se conduce un grup -pot fi formale -sunt mentionate in documente si informale - nescrise pastrate prin traditi. Conformismul si nonconformismul(independenta personalitatilor) Conformismul este predispozitia oamenilor de a-si schimba opiniile si comportamentul , astfel incat acestea sa fie in concordanta cu normele unui grup si/sau cu cerintele autoritatii. Depersonalizarea , dezindividualizarea poate sa fie consecinta supunerii fata de autoritate (lideri sau grup) Elevii vor rezolva exercitiile de la sfarsitul lectiei si vom discuta ancheta. Aprecierea activitatii si a modului in care au raspuns elevii . Se noteaza elevii activi ai lectiei Explicarea sarcinilor pentru acasa |
|
Activita- te frontala Activita- te frontala Activita- te frontala Manua-lul |
formativa Formativa sumati-va |
Oglinda tablei
Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale
Tipuri de relatii intra si intergrupale
Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ).
In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in respectiva problema.
Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, solidaritate, competitie sau conflict.
|