Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




didactic Clasa : a - XI - a A / Matematica - Informatica Lectie de verificare si dobandire de noi cunostinte

profesor scoala


Proiect didactic



Data :



Clasa : a - XI - a A / Matematica - Informatica

OBIECTUL:    Matematica

Unitatea de invatare : Limite de functii

Titlul lectiei : definitia limitei unei functii intr - un punct cu vecinatati

Tipul lectiei : Lectie de verificare si dobandire de noi cunostinte



COMPETENTE SPECIFICE :

Studierea unor functi 222h72c i din punct de vedere cantitativ si calitativ utilizand diverse procedee: majorari, minorari pe un interval dat, proprietatile algebrice si de ordine ale multimii numerelor reale in studiul calitativ local, utilizarea reprezentarii grafice a unei functii pentru verificarea unor rezultate si pentru identificarea unor proprietati

  • Explorarea unor proprietati cu caracter local si/ sau global ale unor functii utilizand continuitatea , derivabilitatea sau reprezentarea grafica .


  • OBIECTIVE OPERATIONALE :

    1. Prin rezolvarea exercitiilor la tabla , elevii sa demonstreze ca

    STRATEGII DIDACTICE :


    Principii didactice :

    • Principiul participarii si invatarii active.
    • Principiul asigurarii progresului gradat al performantei.
    • Principiul conexiunii inverse ( feed - back )

    Metode de invatamant :

    • conversatia
    • explicatia
    • exercitiul
    • descoperirea
    • expunerea

    Forme de evaluare :

    • observatia
    • prin lucru individual

    Forme de oganizare a clasei :

    • frontala
    • individuala

    Resurse materiale :

    didactice



    Moment organizatoric


    Activitatea profesorului

    Activitatea elevului

    conversatia

    Saluta clasa.

    Se rezolva unele probleme extradidactice aparute.

    Noteza absentele


    Elevul de serviciu prezinta lista elevilor care lipsesc.

    Verificarea cunostintelor din lectia precedenta si reactualizarea celor necesare

    comunicarii temei noi :

    a) controlul

    temelor date

    elevilor pentru

    acasa


    Exercitiu individual

    b) Verificarea cunostintelor din lectia

    precedenta



    - Enuntul teoremelor : criteriului raportului , lema lui Stolz - Cesaro si criteriul radicalului

    Concomitent cu exercitiul din tema propune pentru un elev din clasa un exercitiu asemanator cu lucrul de acasa : Ex.

    Profesorul verifica si apreciaza oral rezultatele obtinute.


    Trei elevi enunta criteriul raportului ,lema lui Stolz - Cesaro si criteriul radicalului

    Doi elevi rezolva exercitiu

    Conversatia

    Exercitiu

    Dirijarea

    invatarii



    Def. Fie D R , D¹ Un punct x0 se numeste punct

    de acumulare pentru D daca oricare ar fi V V( x0) avem :

    ( V) D ¹

    Notam multimea punctelor de acumulare ale multimii D cu D/ .

    Def. Daca un punct apartine multimii D si nu este punct

    de acumulare pentru D , atunci el se numeste punct izolat pentru D .




    Expunere




    Mai precis : a D este punct izolat pentru D daca exista

    U V( a) a.i. ( U) D = ( vecinatatea U are in comun

    cu multimea D cel mult punctul a ) .

    Ex. 1. D = . In acest caz D/ =

    Rezolvare : Fie V = V

    ( V) D ¹ ( V contine toate numerele naturale mai mari sau egale cu 1+ [] ) .

    Ex.2. D=[ 0 , 1) . In acest caz D/ =[ 0 , 1] .

    0 x0 1 2


    - punctele interioare din x0 ( 0 , 1 ) sunt evident punctele de acumulare pentru D .

    - orice vecinatate a lui 1 si orice vecinatate a lui 0 are elemente

    in comun cu D (deci 0 si 1sunt puncte de acumulare pentru D )

    - punctul 2 este izolat pentru D : alegand V=(1,7; 2,3) V

    avem V D = adica ( V) D =

    Consideram functiile

    f:R R , f(x) = x+3 si g: R R , g(x) = ln . Graficele lor ne sunt cunoscute din casa a-IX-a , respectiv a-X-a .










    Graficul lui f Graficul lui g

    Sa consideram numarul real x0 = 0 . Observam pe grafice ca

    atunci cand x se apropie foarte mult de x0 = 0 , fara a atinge insa acest numar , valorile f(x) se apropie oricand de mult de

    numarul =3 , iar valorile g(x) se apropie oricand de mult de

    numarul = .Aceasta apropiere intuitiva a lui x catre x0 ,

    respectiv a lui f(x) catre sau a lui g(x) catre , o vom

    descrie matematic cu ajutorul notiunii de vecinatate .



















    Un elev rezolva la tabla Ex. 2




    Explicatie Descoperire




    Def. Fie f : D R , D R , D¹ si x0 D/. Punctul

    este limita functiei in x0 daca V V( ) , U V( x0) ,

    astfel incat f(x) V pentru orice x D U , xx0 .


    Limita functiei in punctul x0 se noteaza si se

    citeste ,, limita cand x tinde la x0 din f(x) ''

    Teoreme de caracterizare a limitei unei functii

    Criteriul

    Definitia cu vecinatati a limitei unei functii este echivalenta are o transcriere in limbaj de inecuatii si inegalitati .

    Fie x0 si

    O vecinatati oarecare U V( x0) poate fi :

    , cu , daca x0 =

    , cu , daca x0 =

    cu , daca x0 R .

    O vecinatati oarecare V V ) poate fi :

    , cu , daca

    , cu , daca

    cu , daca R .

    In aceste conditii definitia ,, cu vecinatati '' a limitei unei functii este echivalenta cu urmatoarele propozitii '

    Cazul x0 =

    Û , astfel incat

    f(x) < pentru orice x D , x <



    Ex .1.

    Intr-adevar , pentru , avem Û

    Alegand . Atunci pentru orice avem




    Expunere

    Explicatie




    Descoperire



    Cazul x0 R ;

    Û , astfel incat

    f(x) < pentru orice x D , x ¹ x0 ,

    Ex. 2.

    Intr-adevar , pentru Û

    Daca alegem avem x ,

    Þ lnx <

    Cazul x0 =

    Û , astfel incat

    f(x) < pentru orice x D , x >

    Ex. 3.

    Teorema :Daca limita unei functii exista atunci ea este unica .












    Un elev rezolva Ex. 3



    Expunere


    Descoperire



    Intensificarea

    retinerii si

    asigurarea

    trasferului


    Ex1. Sa se determine celelalte 6 cazuri ale teoremelor de caracterizare a limitei unei functii

    Ex2. Sa se arate ca

    Trei elevi expune la tabla celelalte

    cazuri ale teoremelor de caracterizare a limitei unei functii .

    Un elev rezolva Ex. 2

    Exercitiu comentat

    Concluzii si realizarea feed-back-ului


    Fac o scurta recapitulare a notiunilor care au fost utilizate in decursul lectiei si generalizez cu ajutorul elevilor notarea si comentarea activitatii elevilor pe parcurs.

    Despre ce am vorbit astazi la lectie?

    Enuntul teoremelor invatate ?

    Se rezolva la tabla exercitii    ca aplicatii la notiunile prezentate

    Elevii raspund la intrebari .


    - Elevii rezolva exercitiile de pe fisa de lucru .

    Apoi prezinta la tabla

    rezolvarea lor .


    Conversatia


    Descoperire

    Asigurarea

    transferului



    Stabilesc tema pentru acasa (man.ex:1pag 110;din culegere ex: 2 pag 110).si de rezolvat exercitiile din fisa .Ofer indicatii cu privire la rezolvarea exemplelor ce ar putea prezenta dificultati.



    Isi noteaza in caiete tema pe acasa

    Conversatie

    Limite de functii

    Clasa a-XI - a A 2008-2009


    Ex .1.

    Rezolvare : Fie , f(x) = x3 Intr-adevar , pentru , avem f(x) < Û Û



    Alegand > 0 . Atunci ( 1) Û , a. i. f(x) = pentru orice



    Ex. 2.

    Rezolvare : Fie , f(x) = lnx

    Intr-adevar , pentru , avem f(x) < , Û ...... ,Û


    Atunci ( 2) Û a. i. f(x) = lnx pentru orice x , , x ¹



    Ex .3.

    Rezolvare : Fie , f(x) = 2x - 3


    Intr-adevar , pentru , avem f(x) >, Û 2x - 3 > , Û


    Atunci ( 3) Û , ... a. i. f(x) pentru orice ,



    Ex .4.

    Rezolvare : Fie , f(x) =

    Intr-adevar , pentru , avem , Û , Û ,


    Û Þ . Atunci ( 4) Û a. i. pentru orice ......



    Ex .5.

    Rezolvare : Fie , f(x) = 2x + 1

    Intr-adevar , pentru , avem f(x) <, Û 2x + 1 < , Û


    Þ . Atunci ( 5) Û , ... a. i. f(x) pentru orice .....



    Ex .6.

    Rezolvare : Fie , f(x) =

    Intr-adevar , pentru , avem , Û , Û

    , Þ Þ Þ Þ


    Atunci ( 6) Û ...... a. i. pentru orice ......



    Ex .7.

    Rezolvare : Fie , f(x) = 2x2 + 1

    Intr-adevar , pentru , avem , x Û , x Û Û

    Þ

    Pt. Þ Þ Þ

    Fie Þ







    Echipa de elevi :




    Document Info


    Accesari: 8607
    Apreciat: hand-up

    Comenteaza documentul:

    Nu esti inregistrat
    Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


    Creaza cont nou

    A fost util?

    Daca documentul a fost util si crezi ca merita
    sa adaugi un link catre el la tine in site


    in pagina web a site-ului tau.




    eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

    Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




    Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )