ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA:
ÎNVĂŢĂTOARE: ELENA VIORICA BREGE
OBIECT: Educatie plastica
SUBIECT: Flori de primavara
TEMA PLASTICĂ: Procedee tehnice. Pictura pe sticla. Vitralii.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: stimularea creativitatii copiiilor si a dorintei de cunoastere, prin utilizarea unor noi procedee tehnice.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
q O 1 - sa identifice elementele de limbaj p 10210q1623k lastic;
ETAPELE LECŢIEI
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea activitatii
Ma asigur ca elevii au obiectele necesare pentru ora de educatie plastica.
Îsi pregatesc cele necesare orei.
Captarea
atentiei
Citesc, elevilor, strofele III si IV din poezia ,,Sfârsitul iernei" de V. Alecsandri.
* Ce anotimp este prezentat în aceste versuri?
* Ce simboluri ale primaverii sunt amintirile?
Asculta.
* Primavara.
* Fluturele, gândacelul, florile, firul de iarba verde, raza-ncalzitoare.
Reactualizarea suportului
teoretic
* Ce am pictat, noi, ora trecuta?
Prezint compozitiile copiilor într-o mini-expozitie.
* Ce elemente de limbaj plastic ati folosit si unde?
* Ce tehnici de lucru ati utilizat?
* De câte feluri sunt culorile?
* Ce de se numesc culori secundare?
* Cum se clasifica culorile dupa semnificatie?
* Ce sunt albul si negrul?
* Ce este dominanta într-un desen?
* Care este dominanta în desenul nostru?
* Ce fel de culori sunt?
* Ce am facut ca sa înveselim tabloul?
* Cum am pictat cerul si pamântul?
* Cum am format o nuanta deschisa?
* Tablou ,,Primavara".
* Punctul - florile, frunzele;
linia - crengile, razele;
pata - iarba, cerul.
* Obtinerea punctului cu degetul, cu pensula, cu coada pensulei.
* Principale - rosu, galben, albastru;
secundare - verde, violet, orange.
* Se obtin din amestecul culorilor principale
orange = rosu + galben
verde = albastru + galben
violet = albastru + rosu
* Calde - rosu, galben, orange;
reci - verde, violet, albastru.
* Nonculori.
* Culoarea care predomina.
* Verde si albastru.
* Reci.
* Am folosit culori calde pentru flori si soare.
* În nuante de verde si albastru.
* Am combinat verde sau albastru cu alb.
Pregatirea psihologica
Joc: ,,Micii poeti".
Primavara cum se vede
A tesut covorul (verde).
A adus cu ea apoi
Doamne, cât de multe(flori) .
* Ce flori ne-a adus primavara?
* O parte din aceste flori le aveti deja în fata voastra aievea sau desenate chiar de voi ora trecuta.
* Ce am încercat si vom continua si azi, la educatie plastica?
* Cum am obtinut florile pe sticla?
* Zambile, lalele, toporasi, ghiocei, narcise.
* Sa pictam pe sticla.
* Am degresat sticla, apoi am întins pe ea usturoi pentru ca acuarelele sa adere. Cu ajutorul unui sablon asezat sub sticla si a unei carioca permanente am obtinut conturul.
Anuntarea
temei
* Azi vom încerca sa dam culoare, viata sticlei, sa înflorim florile, asemeni lui stefan Luchian.
Prezint reproduceri dupa tablourile cu flori ale lui stefan Luchian: ,,Anemone ", ,,Dumitrite " , ,,Garoafe si maci ".
* Ce afirma Tudor Arghezi despre Luchian si Enescu?
* Acestor cuvinte memorabile adaugam astazi :
,,Ochiul are nevoie de culoare cum are nevoie de lumina".
* Spre deosebire de orele trecute, vom folosi astazi o tehnica noua pentru a picta: vitraliile.
Prezint imagini cu vitralii explicând termenul: vitraliul este o tehnica picturala realizata prin asamblarea unor bucati de sticla pictata sau colorata.Servind ca fereastra sau perete dispus spre exterior, vitraliul lasa sa treaca spre interior lumina colorata.
* La sfârsitul orei va trebui sa adunam într-un buchet douazeci si trei de flori si sa le închinam primaverii, cea care aduce în sufletele si pe chipurile noastre zâmbrt si voie buna.
*,,Enescu realiza pe vioara lumina pe care contemporanul sau o asternea pe pânza".
Urmaresc imaginile.
6. Dirijarea învatarii
a) Prezentarea si intuirea modelului
b)
Explicarea si demonstrarea modelului
c)
Executarea lucrarii
* Voi prezenta tabloul model.
* Cum am pictat floarea?
* Dar casetele?
* Ce simtim o data cu sosirea primaverii?
* Cum putem comunica aceste sentimente prin pictura?
Explic, elevilor, modul de lucru, insistând asupra:
- folosirii emulsiei în locul apei;
- îndinderea culorii cu atentie si acoperirea întregii suprafete a sticlei;
- utilizarea unei pensule subtiri;
- realizarea vitraiilor fie în culori diferite, fie utilizând o singura culoare;
Îndrum si ajut elevii pentru obtinerea performantei.
Creez fond muzical: ,,Primavara" de Vivaldi (exprimarea prin muzica).
Privesc tabloul.
* În culorile ei reale.
* În culori diferite, iar unele folosind aceeasi culoare.
* Bucurie, speranta, veselie.
* Folosind culorile calde.
Asculta atenti.
Executa lucrarea, independent.
Evaluarea
lectiei
Cu lucrarile obtinute, realizez o mini - expozitie.
Fac aprecieri individuale si colective.
Încurajez copiii timizi.
Evidentiez imaginatia si creativitatea.
Solicit ajutorul copiilor pentru a evidentia utilitatea piesei realizate:
* Ce-am realizat, noi, în aceasta ora de educatie plastica?
Fac analiza lucrarilor precizând criterii inspirate din obiectivele prezentate.
* Am învatat sa pictam pe sticla, am descoperit o noua tehnica de lucru dar si de relaxare, am învatat ca putem realiza si noi, singuri, un cadou celor dragi.
|