ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
sCOALA CU CLASELE I - VIII CĂRPINIs PROPUNĂTOR: instit. DANIELA SEBEsAN
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a III-a A OBIECTUL: Educatie tehnologica SUBIECTUL: Activitati cu materiale din natura - Cosul cu crizanteme TIPUL LECŢIEI: de formare de priceperi si deprinderi METODE sI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul MIJLOACE DIDACTICE: plansa model |
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: sa taie fâsii de frunza de vita-de-vie; sa lipeasca materialele din natur 21521i86v 9; conform instructiunilor primite; sa coloreze petalele frunzelor cu tempera; sa lucreze îngrijit si corect, audiind Toamna lui Vivaldi. |
Nr. crt |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Durata |
Metode si procedee |
Material didactic |
|
Moment organizatoric Discutii pregatitoare (Activitate transdisciplinara) Anuntarea temei si obiectivelor lectiei: Analiza modelului Intuirea materialului Explicarea si demonstrarea modului de lucru Realizarea lucrarii de catre elevi Încheierea lectiei |
Pentru buna desfasurare a lectiei voi avea în vedere pregatirea materialului didactic si a climatului favorabil. Vom purta o discutie despre anotimpul toamna, insistând fe flori de toamna, sdmirând apoi crizantemele din vaza. Voi comunica elevilor tema lectiei si tehnicile de lucru: _ Astazi vom realiza împreuna un cos cu crizanteme. Voi prezenta elevilor plansa model si vom discuta modul de realizare. Elevii vor identifica materialele aflate pe masa de lucru si vor indica locul si modul în care vor fi amplasate pe plansa. Voi explica modul de lucru si tehnicile folosite pentru a putea crea o compozitie cât mai reusita. Etapele prezentate sunt: - taierea frunzelor de vie în fâsii; - lipirea fâsiilor pe conturul cosului si pe conturul mânerului acestuia; - lipirea semintelor de dovleac pentru a obtine florile ; - lipirea boabelor de mustar pentru umplerea mijlocului crizantemelor; - lipirea frunzelor verzi în jurul ,,florilor" în cos; - pictarea frunzelor de dovleac; Voi cere elevilor sa pastreze curatenia la locul de munca si sa se preocupe de acuratetea lucrarii. În timpul activitatii elevilor voi da indicatiile necesare acolo unde va fi nevoie. În incheiere elevii vor face curat la locul de munca, urmând sa organizam o scurta expozitie a lucrarilor. Elevii din banci vor analiza lucrarile cel mai bine realizate. Voi face aprecieri referitoare la modul în care au lucrat elevii si voi nota lucrarile reusite. |
|
conversatia explicatia explicatia conversatia explicatia exercitiul explicatia demonstratia exercitiul explicatia conversatia explicatia exercitiul |
crizanteme plansa model planse planse |
|