Proiect didactic
Data: 18.05.2010
Institutor:
Clasa: a I-a B
Aria curricularǎ: Educatie tehnologica
Disciplina:Abilitati practice
Subiectul: Colaje cu flori si fluturi
Tipul lectiei: de formare de priceperi si deprinderi.
Obiective de referintǎ:
1.2.-sa aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizând instrumente si ustensile adecvate;
2.2-sa îmbine în mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple si / sau complexe;
Obiective operationale:
O.1-sa traseze cu ajutorul sabloanelor forma florilor si fluturilor;
O.2-sa decupeze corect formele desenate;
O.3-sa obtina flori folisind mai multe forme decupate;
O.4-sa respecte etapele de lucru pentru realizarea unor produse simple;
O.5-sa finiseze lucrarile realizate folosind diferite tehnici (rǎsucire, mototolire)
O.6-sa analizeze respectând planul dat, lucrarile colegilor.
Strategii didactice:
· 656g66g Metode si procedee: conversatia, observarea dirijatǎ, ciorchinele, explicatia, demonstratia, exercitiul, turul galeriei;
· 656g66g Mijloace de învǎtǎmânt: casetofonul, retroproiectorul;
· 656g66g Material didactic: planse model, CD-melodii pentru copii
Materiale de lucru: carton colorat hârtie glase de culori diferite , foarfece, lipici, creioane colorate, carioci
Forme de activitate: frontalǎ, individualǎ, pe grupe
Bibliografie:
Joachim, Schonheer - "Jucarii din hârtie",Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1979, p.23.
2. 656g66g Neagu, Draga - "Fantezii si îndemânare",Ed.Tineretului, Bucuresti, 1979, p.30
3. 656g66g Zülal Aytüre-Scheele - "Hobby ORIGAMI - Constructii din hârtie pentru cei mici si cei mari", Ed.M.A.S.T. România, 2001, p.49
4. 656g66g Cireasa, Victor - "Calatorie în lumea plantelor",Ed.Casa Editoriala Regina, Iasi, 2001, p.76.
Momentele lectiei |
Obiective operationale |
Desfǎsurarea lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Activitatea învǎtǎtorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee didactice |
Mijloace /resurse materiale |
|||
1.Moment organizatoric |
|
Voi pregati sabloanele necesare pentru obtinerea formelor de flori si fluturi, plansele model. Mobilierul este din timp aranjat pentru lucrul în grupe de câte doi elevi. |
Elevii îsi pregatesc cele necesare desfasurarii orei de abilitati practice: coli de hârtie colorata, foarfece, lipici, creioane colorate, carioca.. Cei 20 de elevi ai clasei se grupeazǎ pe banci.. |
conversatia activitate frontala |
|
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
|
,,Ce am realizat ultima datǎ la abilitǎti practice?" ,,Ce tehnicǎ de lucru am folosit?" ,,Vreau sǎ vǎd lucrǎrile finisate acasǎ si ce ati mai lucrat în aceastǎ tehnicǎ. |
.peisaj de primǎvarǎ. .ruperea liberǎ a hârtiei. Prezintǎ lucrǎrile doar elevii care nu au terminat lucrarea în clasǎ si cei care au dorit sǎ-si evidentieze calitǎtile creative. |
conversatia |
|
aprecieri verbale formativǎ |
3.Captarea atentiei |
|
Anunt elevii cǎ au de completat ,la tabla, un ciorchine cât mai bogat, pornind de la cuvântul ,,natura". Timpul de lucru e de 3 minute. Notez la tablǎ, într-un ciorchine, o variantǎ cât mai completǎ, obtinutǎ din rǎspunsurile elevilor. Realizez un dialog pe baza rǎspunsurilor date de elevi, încercând o directionare spre tema propusǎ. Le prezint mai multe imagini cu flori. |
Copiii propun mai multe cuvinte sau expresii pe aceastǎ temǎ. Se scriu doar cele care sunt acceptate de majoritatea elevilor. |
activitate frontala ciorchinele conversatia |
retroproiectorul, calculatorul, CD |
chestionare orala |
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Astazi vom realiza împreuna diferite colaje cu flori si fluturi.Pentru a realiza lucrari frumoase trebuie sa decupati corect forma florilor si fluturilor, apoi sa folositi aceste forme în diferite lucrari alaturi de alte elemente pe care le veti considera necesare. |
Ascultǎ cu atentie. |
conversatia activitate frontala |
|
|
5. Prezentarea continutului si demonstratia |
|
Le voi arata elevilor plansele pregatite ca model. Explic si demonstrez etapele de lucru: I.Trasarea formelor cu ajutorul sabloanelor; Decuparea formelor desenate;Se insista asupra faptului ca trebuie sa fie foarte atenti la trasarea formelor si sa decupeze pe marginea desenata. II.Realizarea florilor din mai multe parti decupate pentru a sugera dimensiunea spatiala a acestora Se arata ca vor lipi doua forme, una peste alta astfel încât petalele florilor sa se intercaleze. Apoi vor lipi un banut decupat din hârtie colorata pentru a marca centrul florii. III.Montarea elementelor decupate pe suportul de hârtie;Se va specifica faptul ca vor lipi doar zona centrala a figurilor decupate, petalele si aripile fluturasului sa ramâna libere. IV.Finisarea lucrarilor: confectionarea coditelor, frunzelor, antenelor, alte elemente. Se va sugera ca frunzele , coditele florilor, antenele fluturilor si alte elemente sa fie realizate prin diferite tehnici si materiale (fire de lânǎ, hârtie creponatǎ). Numesc un elev sǎ repete, pe scurt, pasii de lucru. Îi voi atentiona în legatura cu regulile de folosire a foarfecii. Pentru o mai mare eficientǎ în ceea ce fac, sarcinile de lucru se regǎsesc scrise pe masa fiecǎrei grupe. |
Acestia vor observa ca elementele decupate au fost montate pe suportul de hârtie în diferite situatii înfatisînd: 1.Gradina de flori 2.Vaza cu flori 3.Imprimeu pentru rochita papusii Se va discuta cu elevii în legatura cu modalitatile de finisare : cu ajutorul hârtiei mototolite sau rasucite, cu ajutorul creioanelor colorate sau carioca. Ascultǎ si, eventual, completeazǎ cu alte informatii, dacǎ e nevoie. Elevii vor decupa florile si fluturii dupa contur. |
conversatia, observarea dirijatǎ, explicatia, demonstratia activitate frontala conversatia |
planse model hârtie glase foarfece carton colorat lipici culori |
Observare comportamentala |
5.Obtinerea performantelor |
O.1 O.2 O.3 O.4 O.5 |
Activitatea de realizare a lucrarilor se va desfasura pe fond muzical: cântece de primavara pentru copii si din folclorul copiilor. Li se comunica faptul ca pot realiza lucrǎri cu alte teme, diferite de cele sugerate de mine; doar elmentele (fluturi si flori) sǎ se regǎseascǎ pe planse. Voi urmari activitatea independenta a elevilor si, daca va fi necesar, voi interveni cu indicatii si explicatii suplimentare, voi corecta unele greseli de lucru depistate. Le sugerez elevilor sa realizeze lucrari originale. |
Incep lucrul si ascultǎ sau fredoneazǎ cîntecele de pe CD-ul muzical. Folosind materialele distribuite si instrumentele de lucru, elevii vor realiza , la alegere una din lucrarile propuse. |
explicatia demonstratia exercitiul |
casetofon CD muzical hârtie glase foarfece carton colorat lipici culori |
obsrevare sistematica comportamentala |
6.Analiza lucrarilor si aprecierea acestora |
O.6 |
Voi expune lucrǎrile pe peretii clasei. ,,Care sunt criteriile dupa care vom analiza lucrarile?" Se evidentiaza elevii care au respectat criteriile date, au lucrat îngrijit si se recomanda celor care au avut unele ezitari sa fie mai atenti. Ca activitate transdisciplinarǎ vom cânta ,,Luna mai"-anotimpul florilor. |
.1.decuparea corecta dupa contur; 2.realizarea formelor florilor si fluturilor cât mai originala; 3.respectarea etapelor de lucru; 4.elemente de originalitate; 5.aspectul îngrijit al lucrǎrii. Elevii se rotesc prin clasǎ pentru a examina si discuta fiecare produs. Isi iau notite si pot face comentarii pe o hârtie alǎturatǎ lucrǎrii expuse. Dupǎ turul galeriei, grupurile îsi reexamineazǎ propriile lucrǎri prin comparatie cu celelalte si citesc comentariile scrise alǎturi. Cântǎ în cor ,,Luna mai". |
turul galeriei conversatia explicatia observarea dirijatǎ |
|
analiza produselor realizate observare sistematica comportamentala |
7.Evaluarea activitatii |
|
Acord calificative elevilor care s-au evidentiat prin lucrari deosebite. Voi aprecia activitatea întregului colectiv de elevi, voi face unele precizari si observatii unor elevi. Le voi recomanda ca urmatoarele lucrari sa fie realizate cu mai multa grija si îi voi anunta ca în curând va avea loc un concurs national unde dorim sa participam. Tema concursului este "Universul florilor". Îi rog sa se gândeasca si sa propuna diferite modalitati de realizarea a unor lucrari pentru concurs. |
Ascultǎ cu atentie. |
conversatia |
|
|
|