ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
sCOALA CU CLASELE I -VIII, NR. 1 SILIsTEA
Proiect didactic
Profesor: IRINA - MARINA CHELARIU
Data: 09. 03. 2005
Clasa: a VII-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de învatare: Structuri si forme lirice III
Subiectul lectiei: Exercitii cu pronumele si numeralul
Tipul lectiei : lectie de repetare si sistematizare
Obiective cadru dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta si expresiv& 858o1410i #259;
(generale) : în scris si oral;
Obiective
de referinta
(operationale) a/ cognitive : La sfârsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili :
-sa identifice pronumele si numeralele din exprimarea orala si scrisa ;
-sa defineasca pronumele si numeralul ;
-sa precizeze felurile pronumelor si numeralelor;
-sa construiasca enunturi în care cele doua parti de vorbire sa aiba functii
sintactice diferite ;
-sa identifice valoarea morfologica a lui "un" si "o", în functie de context.
b/ psihomotarii : sa ortografieze corect unele forme neaccentuate ale diferitelor
pronume când "se asociaza" cu : forme de auxiliar ale
verbului "a avea", cu particula "a"din structura verbului la
infinitiv, cu conjunctia "sa" din structura unui verb la
conjunctiv, cu un verb la imperativ, cu un verb la gerunziu.
Strategia didactica a/ Metode si procedee : se vor folosi, alternativ sau combinat, metode si
mijloace precum : analiza gramaticala, conversatia, exercitii
creatoare
b/ Forme de organizare a învatarii : în cadrul lectiei se vor folosi : activitatea
frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala.
c/ Resurse : capacitatile normale de învatare a elevilor;
conditii materiale ale scolii si ale clasei corespunzatoare;
timp de lucru 50 de minute;
d/ Mijloace de învatare : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pentru
elevi, testul de evaluare formativa : Împartiti pronumele si numeralele
dupa felul lor, dând câte un exemplu.
e/ Bibliografie : Iancu, Marin, Limba româna,manual pentru clasa a VII-a,
Editura "Corint", Bucuresti, 1998, p. 123-136;143-146;
Popescu, stefania, Gramatica practica a limbii române cu o
culegere de exercitii, Editura "Orizonturi", Bucuresti, 1995, p.120-236
Popescu, Ion, Limba româna.Gramatica.Manual pentru
clasa a VII-a, Editura "Didactica si pedagogica", Bucuresti, 1992
Parfene, Constantin, Metodica studierii
literaturii române în scoala, Editura
"Polirom", Iasi,1999, p. 179;
Scenariul didactic 1/ Momentul organizatoric : Profesorul noteaza
absentele; cere elevilor sa pregateasca materiale pentru
lectie; 1 minut
2/ Actualizarea unor cunostinte : Profesorul verifica
tema ( elevii au avut de rezolvat un exercitiu cu numeralul)
Profesorul verifica tema la tabla si caietele, iar elevii corecteaza cu rosu
dupa observatiile care se fac la tabla ; 10 minute
3/ Captarea atentiei elevilor pentru momentul urmator :
Profesorul citeste un text de pe fisa de lucru aflata în fata.
Elevii vor fi invitati sa recunoasca partile de vorbire care fac obiectul
recapitularii : pronumele si numeralul 4min.
4/ Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor de
referinta : Profesorul le va nota la tabla sau va
prezenta o plansa cu acestea (cu obiectivele); 1min.
5/ Dirijarea învatarii : Elevii sunt îndrumati prin întrebari euristice sa
formuleze definitia pronumelui si numeralului, în general.
*Elevii vor lucra individual, pe fise exercitiile propuse, verificându-se cu
ceea ce se lucreaza la tabla, fiind continuu îndrumati si controlati.
*Plansele pe care se lucreaza, vor arata, în final, astfel :
Exercitii cu numeralul si pronumele
*Subliniati cu o linie pronumele ( adjectivele pronominale ) si cu doua linii numeralele din textul de mai jos : -pentru nota 5 (cinci)
" - Bun, mai Chirica, ia acum vad si eu ca nu esti prost. Hai! cât sa-ti dau pe an, ca sa te tocmesti la
mine
--Apoi eu...nu ma tocmesc cu anul.
--Dar cum te tocmesti tu ?
--Eu ma tocmesc pe trei ani o data, pentru ca nu-s deprins a umbla din stapân în stapân si vreau sa
cunosc ceva, când voi iesi de la d-ta.
--Despre mine, cu atât mai bine, mai Chirica. si ce mi-i cere tu pentru trei ani ?
--Ce sa-ti cer ? Ia sa-mi dai de mâncare si de purtat cât mi-a trebui, iar când mi s-o implini anii, sa am
a lua din casa d-tale ce voi vrea eu."
( dupa Ion Creanga - Povestea lui Stan Patitul )
*Extrageti partile de vorbire identificate si precizati felul lor, dupa modelul : -pentru nota 7(sapte)
"eu" - pronume personal "trei" - numeral cardinal
"cât" - pronume interogativ "o data" - numeral adverbial
"-ti" - pronume personal, forma neaccentuata ...........
"te" - pronume reflexiv
"(la) mine"- pronume personal
"eu" - pronume personal
"ma" - pronume reflexiv
*Analizati sintactico-morfologic primele zece parti de vorbire identificate în textul de mai sus :
-pentru nota 9(noua)
"eu" - Subiect exprimat prin pronume personal, forma accentuata, persoana I, numarul singular, caz N
"cât" - Complement circunstantial de mod exprimat prin pronume interogativ, caz Ac.
*Precizati ce valori morfologice pot avea cuvintele "un" si "o" si exemplificati prin enunturi.
-pentru nota 10(zece)
"un" - articol nehotarât ex. Am vazut un tablou interesant. ( oarecare)
- adj. pron. nehotarât ex. Un om a venit si altul a plecat.
- numeral cardinal ex Am cumparat un caiet si doua creioane.
"o" - articol nehotarât ex. A vazut o pasare. ( oarecare)
- pronume personal ex A vazut-o iesind.
- numeral cardinal ex Am luat o carte si doua caiete.
- interjectie ex O, ce frumos ninge!
*Dupa timpul afectat ( 10 minute ) activitatii independente, se constata, prin conversatie, rezultatele la care elevii ajung. Pe masura ce se constata modul în care elevii analizeaza si motiveaza constatarile lor , ei sunt îndrumati sa eleboreze o schma a diferitelor feluri de pronume si numerale întâlnite în textele analizate dar si cele care nu sunt cuprinse în acestea. Schema aceasta se scrie pe tabla cât mai ordonat si simetric.
30 min.
6/ Evaluarea sumativa : Se realizeaza pe baza fisei în care sunt mentionate si notele corespunzatoare pentru fiecare tip de exercitiu rezolvat corect.Elevii pot recurge, foarte usor, la autoevaluare sau, dupa circumstante, "fisa" se controleaza, prin sondaj, în clasa, sau se corecteaza si se evalueaza la toti elevii, prin cercetarea lor de catre profesor acasa.
3 min.
7/ Tema : Explicati ce deosebiri exista între o data si odata din propozitiile frazei urmatoare si de ce se scriu diferit :
Am fost în Delta o data, nu de mai multe ori.
A fost odata un mosneag si o baba....
elev(a).......... ..... ...... .......
Fisa de lucru
*Subliniati cu o linie pronumele ( adjectivele pronominale ) si cu doua linii numeralele din textul de mai jos : -pentru nota 5 (cinci)
" - Bun, mai Chirica, ia acum vad si eu ca nu esti prost. Hai! cât sa-ti dau pe an, ca sa te tocmesti la
mine ?
--Apoi eu...nu ma tocmesc cu anul.
--Dar cum te tocmesti tu ?
--Eu ma tocmesc pe trei ani o data, pentru ca nu-s deprins a umbla din stapân în stapân si vreau sa
cunosc ceva, când voi iesi de la d-ta.
--Despre mine, cu atât mai bine, mai Chirica. si ce mi-i cere tu pentru trei ani ?
--Ce sa-ti cer ? Ia sa-mi dai de mâncare si de purtat cât mi-a trebui, iar când mi s-o implini anii, sa am
a lua din casa d-tale ce voi vrea eu."
( dupa Ion Creanga - Povestea lui Stan Patitul )
*Extrageti partile de vorbire identificate si precizati felul lor, dupa modelul : -pentru nota 7(sapte)
"eu" - pronume personal
*Analizati sintactico-morfologic primele zece parti de vorbire identificate în textul de mai sus :
-pentru nota 9(noua)
*Precizati ce valori morfologice pot avea cuvintele "un" si "o" si exemplificati prin enunturi.
-pentru nota 10(zece)
|