ALTE DOCUMENTE |
Proiect didactic
Institutia de invatamant: Gradinita cu program prelungit
nr. 11
Educatoare: Covache Raluca- Oana
Grupa: mare pregatitoare
Data:22.10.2007
Aria curriculara:Ed. pentru stiinta
Categoria de activitate:Cunoasterea mediului
Tema lectiei:Natura- "Legume de toamna"
Mijloc de realizare:observare
Tipul lectiei:mixta, predare-invatare
Obiective de referinta:
OR1:sa identifice elementele componente ale mediului inconjurator (legume, fructe, plante)
OR2:sa recunoasca anumite schimbari si transformari din mediul inconjurator
OR3:sa exploreze si sa descrie obiecte, fenomene, procese din mediul inconjurator, folosind surse de informare diverse
Obiective operationale:
OO1:sa descrie asemanarile si deosebirile dintre diferite legume;
OO2:sa numeasca schimbari in natura care au avut loc odata cu venirea toamnei;
OO3:sa enumere modalitati concrete de a consuma legumele;
OO4:sa compare doua legume intre ele (asemanari si deosebiri);
Strategia didactica
1.Metode si procedee:conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
2.Resurse materiale:reprezentari figurative (planse), cos cu legume, rosie, vanata, ceapa, morcov, ardei gras, coaja de vanata, coaja de ceapa.
3.Forme de organizare:frontal, individual.
4.Forme de evaluare:formativa, sumativa.
Etapele lectiei |
Op. |
Continutul informational |
Strategia didactica |
||||
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Forme de organizare |
Forme de evaluare |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
I.Captarea si orientarea atentiei |
Oo2 |
-Copii vom incepe lectia cu o ghicitoare:"Soarele nu dogoreste/ Frunzisul se vestejeste/ Strangem roade pe ogoare/ Cand se-ntampla asta oare?" - Stiti voi cum sunt zilele in anotimpul toamna?Cum este afara? -Dar frunzele copacilor, cum sunt, ce culoare au?Si ce se intampla cu ele? Mai raman ele in copaci? -Ce culeg oamenii din gradini si livezi in acest anotimp? |
-Toamna -Toamna zilele sunt mai scurte si mai racoroase. -Frunzele copacilor se ingalbenesc si cad. -Oamenii culeg fructe si legume. |
Conversatia |
|
Frontal |
Formativa |
II.Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
-Astazi la activitatea de cunoastere a mediului vom vorbi despre legumele specifice acestui anotimp. |
Copiii asculta cu atentie. |
Conversatia |
|
Frontal |
Formativa |
III.Prezentarea optima a continutului |
Oo1 Oo4 Oo3 |
-Copii, mi-ati spus in ce anotimp suntem, despre ce era vorba in ghicitoare. Acum vreau sa-mi spuneti ce ati primit pe masute? -Ce culoare are rosia din mana mea? -Sa ridice toti copii rosia. -Am vazut cum sunt rosiile, dar morcovul din mana mea ce culoare are?Dar ceapa, ardeiul gras,cartoful, vanata? -Eu am o minge. Puteti sa-mi spuneti de ce se rostogoleste mingea? Ce forma are ea? -Sa vedem daca rosia se rostogoleste ca si mingea. -De ce se rostogoleste rosia? -Da copii, rosia este rotunda.Luati rosia voastra si incercati sa o rostogoliti pe masa fara sa o scapati pe jos. Haideti sa facem acelasi lucru si cu ceapa.Ce observati se rostogoleste? -Ce inseamnsa acest lucru, cum este ceapa? -Haideti sa facem acelasi lucru si cu vanata.Sa incercam mai intai sa o rostogolim. Ce observati? -Vanata nu are aceeasi forma ca si rosia si deaceea nu se rostogoleste ca si ea.Spre deosebire de rosie care este rotunda, vanata este ovala. Nici ardeiul gras, nici morcovul nu se rostogolesc. -Am in mana o bila de plastilina.O apas cu degetele si vedeti ca ramane urma pe ea. Apasati si voi. Acum voi apasa pe rosie si in acelasi timp apasati si voi pe rosia voastra, ce observati?Pe rosie au mai ramas urme ca pe bila de plastilina?Cum este rosia?Da rosia este tare, dar poate fi si mai moale. -Acum facem acelasi lucru cu vanata.Apasam cu degetele vanata.Ce observam?Cum este vanata? -Acelasi lucru il facem si cu morcovul, ceapa, ardeiul gras.Ce observam? -Rosia, vanata, ardeiul gras, morcovul, ceapa sunt legume tari. -Acum vreau sa mirositi morcovul.Ce simtiti? Va place mirosul de morcov? Mai exista lucruri care miros la fel?(le dau sa miroasa un ardei gras, o rosie). -Ce observati? Seamana la miros rosia cu morcovul? -Fiecare leguma are un miros specific, adica il intalnim numai la ea. -Va plac rosiile?Am adus pentru voi felii de rosii.Vreau sa gustati sa-mi spuneti ce gust are rosia? -Acum vreau sa gustati si din feliile de morcov. Acestea ce gust au? -Observam ca gustul rosiilor difera de cel al morcovilor. -Copii, puteti sa-mi spuneti cu ce este acoperita rosia?Dar vanata? -Pipaiti coaja rosiei(le dau copiilor o coaja de rosie).In comparatie cu alte legume rosia are coaja mai subtire.Un exemplu de legume cu coaja groasa este vanata(le dau sa pipaie o coaja de vanata). -Inainte sa consumam legumele trebuie sa le spalam bine pentru a nu ne imbolnavi. -Cum consumam noi legumele?Ce pregatesc mamele voastre cu ele? |
Copii raspund Rosie -Portocaliu -Galbena,verde, maro,mov -Mingea se rostogoleste pentru ca este rotunda. -Rosia se rostogoleste pentru ca este rotunda. -Da, se rostogoleste si ceapa. -Ceapa este rotunda. -Ca vanata nu se rostogoleste ca rosia. Copiii sunt atenti. Apasa pe bila din plastilina. -Nu, nu au ramas urme. -Rosia este tare. -Vanata este tare. -Observam ca sunt tari. -Da, ne place. -Nu exista lucruri cu acelasi miros. -Nu seamana. Copiii asculta cu atentie. -Sarat-acrisor -Dulceag -Rosia este acoperita cu o coaja, iar vanata tot cu o coaja. Copiii privesc cu atentie. -Naturale. -Mamele pregatesc supe, mancaruri. |
Observatia Observatia Conversatia Problematizarea Observatia Conversatia Problematizarea Explicatia Observatia Conversatia Problematizarea |
Cos cu legume Rosii Morcovi Vinete Ardei grasi Ceapa Minge Bila de plastilina Ardei gras Morcov Ceapa Vanata Rosie Rosii Vinete Ardei grasi Morcovi |
Frontal Frontal Frontal Frontal |
Formativa Formativa Formativa Formativa |
IV.Obtinerea performantei |
|
-Daca tot am discutat despre legume de toamna. Vreau sa desenati niste legume. -Spor la lucru! |
Copii incep sa lucreze. |
Conversatia Explicatia |
Coli albe Creioane colorate |
Individual |
Formativa |
V.Incheierea activitatii |
|
-Poate cineva sa-mi spuna despre ce am discutat astazi? Fac aprecieri asupra activitatii copiilor. |
-Despre toamna, legume..... |
Conversatia |
|
Individual |
Sumativa |
|