Proiect didactic
SUBIECTUL LECTIEI Textul integral
TIPUL LECTIEI mixta
Competente specifice
identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia
2.1. inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral
3.1 identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text
3.3 identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar
Strategia didactica
Mijloace didactice ¤ Limba romana, manual pentru clasa a V-a , edit. Humanitas
¤ Dictionar de sinonime, antonime, paronime. Bucuresti, G. Angelescu, E.
Mares, ed. Aula,1998
¤ DEX, ed. Univers Enciclopedic,
Metode si procedee expunerea, lectura, jocul didactic, observatia, lucrul cu dictionarul, lucrul cu fise, conversatia,
Problematizarea.
Bibliografie: 1.Gramatica limbii romane, vol.I, ed. Academiei, Bucuresti, 1966
Forme de organizare activitate individuala, activitate frontala si activitate pe grupe.
Etapele lectiei |
Continuturi |
Tehnici de instruire |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||
Actualizarea unor cunostinte anterioare |
Se discuta cu elevii despre cateva opere literare studiate si despre lecturile suplimentare ale lor. |
|
Conversatia |
Captarea atentiei |
Sunt alesi doi elevi care vor primi un biletel: " Mergeti afara si aduceti o furnica. Asezati-o pe biletel!" |
Elevii aleg un animal pe care sa il imite folosindu-se doar de cifre (ex: sarpele: ssssssaaaassssseee) |
Joc didactic |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Textul integral. |
|
|
Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte |
* Se citesc fragmente din Greierele si furnica a lui La Fontaine si George Toparceanu si se prezinta volumul Versuri de seara a lui Tudor Arghezi. * Diferenta dintre realitate si fictiune (inventie sau plasmuire) * Prezinta un text stiintific despre furnici (anexa ) Figura de stil este un procedeu utilizat in scopul sporirii expresivitatii unei comunicari. Personificarea este o figura de stil prin care se atribuie insusiri omenesti unor fiinte necuvantatoare sau unor lucruri. * Doi elevi din trupa de teatru a scolii prezinta o dramatizare dupa Marin Sorescu, Greierele si furnica. (anexa ) |
* Citesc textul O furnica de Tudor Arghezi din manual. Discuta despre cuvintele necunoscute si le cauta in dictionare.(individual si frontal) * Prezinta intr-o singura propozitie intamplarea din poezie. (individual) * Elevii notaza: Literatura nu se confunda niciodata cu realitatea, fiind un produs al fanteziei creatoarea scriitorului * Identifica personificarile din urmatoarele texte: "Soarele si luna Mi-au tinut cununa Brazi si paltinasi I-am avut nuntasi" "Un liliac nedumerit s-a-ngalbenit, s-a zapacit si de emotie a inflorit a doua oara." "Luna umbla prin case Imbracata-n ceata fina" * Se discuta cu elevii despre parodia prezentata de elevii din clasa a VII-a |
Lectura Lucrul cu dictionarul Expunerea Exercitiul Conversatia Dramatizare |
Tema |
|
|
|
Identifica personificarile din urmatoarele texte:
"Soarele si luna
Mi-au tinut cununa
Brazi si paltinasi
Imbracata-n ceata fina"
Furnicile
Greierele si furnica
Petrecuse
cu chitara |
Greierele si furnica parodie din volumul 'Singur printre poeti'
de Marin Sorescu
- Surioara draga,
am
Am venit sa-mi dai si mie
Pan' la primavara
- N-am.
- un graunte ai o mie.
- N-am.
- Dar toata lumea stie
E doar lucru cunoscut.
- Am, da' nu vreau
sa-mprumut!
Asta-vara ce-ai facut?
- Am cantat
- Acuma joaca!
- Imi e foame, c-as juca
- Joaca
- Nu ma enerva
Ca-s nervos imi dai, or
- Ba.
- Esti zgarcita
- Ma inchin.
- da' o sa te-ntind putin.
Si-agatand vioara-n grinda
Greieru-nsfaca furnica
Si-ncepu "sa o destinda".
Si-a batut-o zdravan, vere!
Apoi s-au oprit. Tacere.
Amandoi stateau ca muti.
- Ei, acuma ma-mprumuti
Surioara?
- Cu placere.
|