Scoala gen. :
Jud. Buzau
Prof. :
Anul scolar
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VII-a
Disciplina: chimie
Unitatea de invatare REACTII CHIMICE
Tema lectiei: REACTIA CHIMICA DE SCHIMB
Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte
Scopul lectiei: Intelegerea algoritmului reactiilor de schimb cu ajutorul experimentelor chimice.
Obiective de referinta - sa utilizeze terminologia si conventiile stiintifice
privind substantele simple si compuse;
- sa recunoasca tipurile de reactii chimice;
captarea atentiei;
informarea elevilor cu privire la obiectivele pe care trebuie sa le dobandeasca;
distribuirea si prezentarea fiselor de invatare;
prezentarea modului de organizare a activitatii;
realizarea conexiunilor cu lectiile anterioare;
verificarea temei pentru acasa.
organizarea invatarii se realizeaza prin descoperire dirijata, cu ajutorul experimentului integrat si a metodei "mozaicului";
profesorul conduce activitatea dupa planul stabilit;
- elevii utilizeaza fisele de invatare, ustensilele si reactivii de laborator de la mese.
Metoda "mozaicului"
Metoda "mozaicului " imbina activitatea individuala cu cea a grupurilor de elevi. Are rolul de a incorpora activitatea fiecarui elev intr-un demers menit sa rezolve o problema.
Presupune organizarea activitatii in urmatoarele etape:
se realizeaza prin aplicatiile din fisa de invatare, studiul de caz, exercitii.
se realizeaza pe tot parcursul activitatii;
tema pentru acasa
FISA DE INVATARE
REACTIA CHIMICA DE SCHIMB
Activitatea experimentala 1:
Reactia bazelor cu acizii (reactia de neutralizare)
SARCINI DE LUCRU
Toarna intr-o eprubeta solutie de NaOH si adauga cateva picaturi de fenolftaleina
( ff.). Peste acest amestec toarna putina solutie de HCl.
NaOH + HCl =
OBSERVATII
Solutia de NaOH cu ff. de culoare ___________, la adaugare de HCl se ___________.
Activitatea experimentala 2:
Reactia oxizilor metalici cu acizii
SARCINI DE LUCRU
Intr-o eprubeta cu CuO se adauga cu pipeta HCl
CuO HCl =
Se obtine o solutie de culoare ___________.
Activitatea experimentala 3:
Reactia oxizilor nemetalici cu bazele
SARCINI DE LUCRU
Suflati intr-o eprubeta ce contine apa de var limpede aerul expirat de voi, folosind un tub sau o pipeta.
CO2 + Ca(OH)2 =
OBSERVATII
Dioxidul de carbon din aerul expirat _________ cu apa de var. Se observa o __________
a apei de var.
Activitatea experimentala 4:
Reactia carbonatilor cu
acizii
SARCINI DE LUCRU
Intr-o eprubeta cu HCl se introduce un varf de spatula de CaCO3 iar cu un bat de chibrit aprins se pune in evidenta degajarea unui gaz.
HCl + CaCO3 =
OBSERVATII
Se degaja ___________________, gaz care nu _____ si nu intretine ________.
Activitatea experimentala 5:
Reactia bazelor cu sarurile
SARCINI DE LUCRU
Intr-o eprubeta cu CuSO4 se indroduc cateva picaturi de NaOH
CuSO + NaOH =
OBSERVATII
Se formeaza un __________ de culoare (Cu(OH)2
Activitatea experimentala 6:
Reactia acizilor cu
sarurile
SARCINI DE LUCRU
a. Reactia HCl cu AgNO3
Intr-o eprubeta cu HCl se introduc cateva picaturi de AgNO3
HCl + AgNO
OBSERVATII
Se formeaza un ___________ de culoare _______, AgOH fotosensibil (la lumina se innegreste). Reactia se foloseste la identificarea HCl si a clorurilor.
b. Reactia H2SO4 cu BaCl2
SARCINI DE LUCRU
Intr-o eprubeta cu H2SO4 se introduc cateva picaturi de BaCl2
H2SO4 BaCl2 =
OBSERVATII
Se formeaza un ________ de culoare ________, Reactia se foloseste la identificarea H2SO4 si a sulfatilor.
STUDIU DE CAZ
Vara, dupa o ploaie, se observa aparitia manei la culturile de legume ( rosii, castraveti ). Pentru a proteja plantele se stropesc preventiv cu o solutie obtinuta din piatra vanata si var stins. Analizati reactia chimica si scrieti ecuatia reactiei corespunzatoare.
|