Proiect didactic
la Matematica
Clasa: a XII-a
Profilul: Real
Tipul lectiei: De sistematizare si recapitulare
Timp de realizare: 90 min
Subiect : Radacinile polinoamelor. Ecuatii algebrice de grad superior
Obiectiv de referinta:
sa calculeze radacinile polinomului, solutiile ecuatiilor, aplicind diverse modalitati
Obiective operationale:
O1 - sa identifice dintr-o multime de ecuatii ecuatiile algebrice;
O2 – sa clasifice ecuatiile algebrice dupa criteriile cunoscute;
O3 – sa structureze intr-un context necunoscut calculul radacinilor polinoamelor, utilizind suportul teoretic oferit;
O4 – sa argumenteze metoda potrivita pentru rezolvarea fiecarei sarcini propuse, utilizind terminologia aferenta;
O5 – sa rezolve independent cel putin 5 exemple diferite;
O6 – sa compuna in scris ecuatii algebrice de diferite tipuri, in diverse contexte;
Metode si procedee:
Asalt de idei (brainstorming oral); Clasificare (Paiangen); Turul Galeriei; Sustinerea proiectului de grup; Brain ring matematic.
Mijloace didactice:
fise cu insarcinari, fise de clasificare, postere, marchere
Forme de organizare:
Frontal,
in grupuri mici (preponderent),
individual.
Bibliografie:
Ioan Dancila. Matematica gimnaziului. Corint, Bucuresti, 1996
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Evaluare |
|
I. |
Moment organizatoric |
|
|
|
|
|
|
A. Captarea atentiei. |
|
Motivez necesitatea cunoasterii ecuatiilor de orice grad ( Anexa 1) |
Asculta Discuta in grupuri, cauta greseala, gasesc argumente, comunica intre grupe, raspund. |
Urmaresc modul de argumentare. |
|
|
B. Enuntarea temei si obiectivelor. |
|
Trec in revista obiectivul de referinta si cele operationale ale lectiei, care sunt scrise din timp pe un poster. |
Citesc in glas pe rind obiectivele, patrunzind in esenta lor. |
Evaluez gradul de constientizare a obiectivelor propuse. |
|
|
C. Reactualizarea cunostintelor. |
O1 O2 |
Impart clasa in 4 grupuri a cite 5 elevi si propun fiecarei grupe o fisa cu 20 de ecuatii. (Anexa 2) |
Selecteaza din multimea data ecuatiile algebrice de grad superior. Fisele se afiseaza si liderul fiecarui grup argumenteaza raspunsurile. |
Verifica cum identifica elevii ecuatiile algebrice dupa criterii cunoscute. |
|
II. |
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor. |
O3 O4 |
Propun fiecarui grup o fisa cu sarcinile: a) Rezolva o ecuatie reciproca de grad superior. b) Determina radacinile unui polinom (Anexa 3) |
Indeplinesc sarcinile, scriu produsele pe tabla, comentind raspunsurile prin utilizarea terminologiei aferente. |
Apreciez abilitatea de a comenta rezolvarea unui exemplu utilizind terminologia aferenta. |
|
|
O4 |
Scriu pe tabla ecuatia: x7 +2x6 -5x5 -13x4 -13x3 -5x2 +2x +1 = 0 Solicit idei pentru rezolzare, aplicind tehnica brainstorming oral. (Rezolvare – Anexa 4) |
Propun diferite idei, discuta si se ajung la concluzia: Este o ecuatie reciproca de grad impar, deci are radacina 6. Sa se determine polinomul P ( X) cu coeficientii reali de grad minim, care are radacina dubla 1 + i si radacina simpa 1. Document InfoAccesari: 3795 Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |