Proiect didactic
Propunator:
Data:
Clasa a VII-a
Disciplina: Matematica - Algebra
Tema: Rezolvarea unor probleme cu ajutorul inecuatiilor
Obiective cadru:
1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacitatii de explorare/investigare si rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic.
Obiective de referinta:
1.5 sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru simplificarea unor calcule,
1.7 sa utilizeze proprietati calitative si metrice ale figurilor geometrice in rezolvarea unor probleme;
2.2 sa selecteze din multimea datelor de care dispune informatii relevante, sa formuleze cat mai multe consecinte posibile, care decurg dintr-un set de ipoteze date;
3.3 sa argumenteze logic in cadrul unui grup sau individual idei si metode matematice, sa utilizeze diferite surse de informatie in verificarea si sustinerea opiniilor.
Obiective operationale:
O1 sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru rezolvarea unor i 333d38d necuatii;
O2 sa rezolve probleme de aritmetica cu ajutorul inecuatiilor;
O3 sa rezolve probleme de geometrie cu ajutorul inecuatiilor.
Obiective afective
OA1 sa colaboreze cu colegii pentru rezolvarea unor probleme;
OA2 sa participe activ si afectiv la la lectie.
Obiective psihomotorii
OPM1 sa evidentieze etapele de rezolvare ale unei probleme;
OPM2 sa redacteze in mod corect, clar si concis rezolvarea problemelor
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatie euristica, exercitiul, explicatie, problematizare, algoritmizare, modelare, turul galeriei.
Activitate: individuala, pe grupe, frontala;
Mijloace: fisa de lucru, coli albe, markere
Desfasurarea lectiei
Momentele lectiei |
Ob. |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
|
|
|
|
1. Moment organizatoric |
|
Profesorul creeaza conditiile necesare desfasurarii lectiei; verifica prezenta elevilor; imparte fise de lucru elevilor. |
|
2. Captarea atentiei Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmarite |
OA2 |
Este scris pe tabla titlul lectiei: ,, Rezolvarea unor probleme cu ajutorul inecuatiilor" Lectia anterioara: 1. Inecuatii Vom rezolva cateva inecuatii. Vom evidentia: 2. Etapele rezolvarii unei probleme Vom rezolva la tabla o problema cu ajutorul unei inecuatii, evidentiind etapele de rezolvare. Veti rezolva pe grupe: 3. Probleme |
conversatie |
3. Verificarea cunostintelor anterioare si a temei |
OA2 O1 |
1. Inecuatii Profesorul verifica tema in timp ce elevii rezolva la tabla si pe caiete urmatoarele inecuatii: Ex.1a) -x+23≥0; b)2(x-3)+5<4x-6; c) (x-3)2-7(x-1)≥(x+5)2. |
exercitiu |
4. Prezentarea noilor cunostinte Dirijarea invatarii |
OA2 O1 O2 O3 OPM1 OPM2 |
2. Etapele rezolvarii unei probleme Problema1[din: ,,Mihaela Singer, Cristian Voica, Consuela Voica - Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Sigma, 2000"] Spunand o vraja doar de el stiuta, Merlin vrajitorul regelui Arthur, a dublat numarul de diamante din vistieria regala. Pentru a-l rasplati, regele i-a daruit 15 diamante, dar a constatat apoi ca i-au ramas mai putine decat avea la inceput. Cate diamante a avut Arthur? I. Alegerea necunoscutei; stabilirea multimii in care necunoscuta ia valori: x - numarul de diamante; xN; II. Obtinerea modelului matematic: 2x-15<x III. Rezolvarea modelului matematic: 2x-15<x2x-x<15x<15N; IV. Interpretarea rezultatelor R: Regele Arthur a avut mai putin de 15 diamante |
conversatie algoritmizare modelare |
5. Intensificarea retentiei si a transferului |
OA2 O1 O2 O3 OPM1 OPM2 |
3. Probleme Elevii vor rezolva pe grupe problemele din fisa de lucru. Grupa A Pb.1 Triplul carui numar natural marit cu 11 da un numar mai mic decat 24?
M |
problematizare
algoritmizare
modelare
|
|
|
|
|
|
Grupa B Pb.1 Suma dintre un numar intreg si o treime din el este cel putin egala cu jumatatea sa. Aflati numarul. Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca suma perimetrelor celor doua figuri geometrice este de cel mult Grupa C Pb.1Suma dintre numarul 11 si modulul unui numar intreg este mai mica decat 15. Ce valori poate lua produsul celor doua numere? P |
Grupa D
Pb.1 Dublul sumei dintre un numar intreg si 5 este cel mult egala cu 45. Stabiliti ce valori poate lua numarul.
Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca perimetrul acestuia nu depaseste perimetrul triunghiului.
6. Asigurarea feedback-ului
OA2
O1
O2
O3
OPM1
OPM2
De la fiecare grupa cate un elev va prezenta in fata clasei pe o coala alba rezolvarea problemelor
turul galeriei
7.Evaluare
Profesorul asculta opiniile elevilor cu privire la noile cunostinte invatate, face aprecieri generale si individuale asupra modului in care acestia s-au implicat si au rezolvat sarcinile primite.
conversatie
8. Tema pentru acasa
Din culegere
Fisa de lucru
1. Inecuatii
Ex.1a) -x+23≥0; b)2(x-3)+5<4x-6; c) (x-3)2-7(x-1)≥(x+5)2.
2. Etapele rezolvarii unei probleme
Problema 1. Spunand o vraja doar de el stiuta, Merlin vrajitorul regelui Arthur, a dublat numarul de diamante din vistieria regala. Pentru a-l rasplati, regele i-a daruit 15 diamante, dar a constatat apoi ca i-au ramas mai putine decat avea la inceput. Cate diamante a avut Arthur?
I. ..
II.
III. ..
IV. ..
3. Probleme
Grupa A
Pb.1 Triplul carui numar natural marit cu 11 da un numar mai mic decat 24?
Pb. 2 Afla valorile intregi ale lui x, astfel incat triunghiul ABC din figura de mai jos sa aiba aria cel putin egala cu aria triunghiului MNP.
Grupa B
Pb.1 Suma dintre un numar intreg si o treime din el este cel putin egala cu jumatatea sa. Aflati numarul.
Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca suma perimetrelor celor doua figuri geometrice este de cel mult
Grupa C
Pb.1Suma dintre numarul 11 si modulul unui numar intreg este mai mica decat 15. Ce valori poate lua produsul celor doua numere?
P
Grupa D
Pb.1 Dublul sumei dintre un numar intreg si 5 este cel mult egala cu 45. Stabiliti ce valori poate lua numarul.
Pb.2 Un triunghi echilateral are latura egala cu diagonala unui patrat. Aflati latura patratului daca perimetrul acestuia nu depaseste perimetrul triunghiului.
|