Proiect didactic
Data : 19. 11. 2009
Clasa: a III-a B
Aria curricular: Matematica si stiinte
Obiectul : Matematica
Subiectul : Ordinea efectuarii operatiilor
Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte
Obiective operationale:
Sa efectueze exercitii de calcul mintal variate;
Sa opereze cu limbajul mathematic specific;
Sa rezolve exercitii dupa ordinea efectuarii acestora;
Sa participle activ la lectie.
Metode si procedee: conversatia ,exercitiul, problematizarea, exercitiul joc, munca independent
Material didactic: planse, fise de lucru
Bibliografie:
Matematica- ghidul invatatorului, ed. Sigma , Bucuresti, 2007
Exercitii si probleme- culegere pentru clasele I - IV, ed. Aramis , Bucuresti, 2008
Nr. crt |
Etapele lectiei |
timp |
Continutul stiintific al lectiei |
Metode si procedee |
Forme de organizare |
Material didactic |
Obs. |
|
Moment organizatoric |
|
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei; Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
conversatia |
frontal |
Caiete Manual |
|
|
Verificarea cunostintelor anterioare |
|
Se verifica tema pentru acasa frontal, atat cantitativ cat si calitativ( prin citirea rezultatelor de catre elevi) Antrenamentul mintal pregatitor va cuprinde: calcul mintal - cu sau fara support intuitiv; Se vor calcula rapid mintal: Exercitii directe: 4 X 5= 3 X 4 = 6 X 3 = 5 X 0 = 3 X 2 X 5 = 5 X 2 X 9 = 6 X 7 X 0 = Exercitii de aflare a unui numar necunoscut: " cat ori 3 egal 15?" ? X 6 =36 ? X 7 = 49 7 X ? = 21 ? X 8 = 72 Exercitii de operare cu limbajul mathematic specific inmultirii: "Cum se numesc numerele care se înmultesc?"(factori) "Cum se numeste rezultatul înmultirii?"(produs) " Aflati produsul numerelor 7 si 8!" "Aflati produsul numerelor 9 si 9!" "Aflati dublul nr.3." " Aflati dublul nr. 7" " La dublul nr. 5 adaugati 3." " Aflati triplul nr. 5." " Aflati triplul nr. 8." " Din triplul nr 9 luati 7." |
conversatia Problematizarea Problematizarea Conversatia Exercitiul |
frontal Frontal Frontal |
|
|
|
Trecerea la lectia noua |
|
Astazi , copii, vom rezolva exercitii de inmultire, adunare si scadere. Vom vedea in ce ordine se rezolva exercitiile daca apar mai multe feluri de operatii. |
conversatia |
Frontal |
|
|
|
Anuntarea temei |
|
Se deschid caietele si se noteaza data si titlul: Ordinea efectuarii operatiilor( eu voi nota pe tabla) |
Conversatia explicatia |
Frontal |
|
|
|
Dirijarea invatarii |
|
Voi prezenta in fata clasei o plansa, unde vor fi desenate 11 floricele, iar mai jos trei ladite cu cate 3 floricele. Le voi prezenta desenul sub forma unei probleme. Se vor purta discutii pentru a intelege copiii, ce rezolvam prima data dintr-un exercitiu. Problema se va rezolva in felul urmator: 11+ 3+3+3=11+ 3X3 Ce am aflat prima data?( numarul florilor din ladite) Cum ?( prin adunare repetata sau prin inmultire de 3 ori cate 3) Trebuie sa retinem ca inmultirea deoarece se obtine dintr-o adunare repetata, spunem ca este o operatie de ordinal al doilea, iar adunarea si scaderea sunt operatii de ordinul intai. Intr-un exercitiu daca apar operatii de ordinul intai si de ordinul al doilea, atunci se rezolva intai operatiile de ordinul al doile( inmultirea) si apoi operatiile de ordinul intai( adunarea si scaderea) In continuare se rezolva alternative, frontal si independent , exercitii si probleme ITI ALEGI DIN MANUAL |
|
|
|
|
|
Obtinerea performantei |
|
"Ajutati fluturii sa gaseasca florile! Fiecare elev trebuie sa rezolve individual un exercitiu . Apoi verifica rezultatul obtinut discutând cu colegii din grupa (exercitiul este identic la nivelul unei grupe). Scriu rezultatul pe floarea primita si trimit un reprezentant care sa gaseasca pe plansa fluturasul ce are acelasi numar. Daca exista un fluturas înseamna ca rezultatul este corect si lipeste floarea lânga acesta. Rezolva exercitiile propuse |
exercitiul |
Pe grupe |
Plansa cu fluturasi Floricele pentru fiecare grupa Fise de lucru |
|
|
Asigurarea feed-back-ului |
|
Activitate în perechi Completarea cu semne +, X, - a exercitiilor date. Exemplu: 12 _ 4 _ 8 = 44( 12 + 4 X8= 12+ 32= 44) FACI MAI MULTE EXERCITII PT. FIECARE BANCA ALTUL |
Exercitiul problematizarea |
In perechi |
Fise de lucru |
|
|
INTENSIFICAREA RETENTIEI |
|
Rezolvati exercitiile in ordinea indicata de sageti: X3 +2 -8
Se analizeaza si se discuta împreuna cu elevii |
EXERCITIUL CONVERSATIA |
FRONTAL |
PLANSA CU EXERCITIUL |
|
9.ASIGURAREA
TRANSFERULUI
LICEUL PEDAGOGIC "CARMEN SYLVA"
PROIECT DIDACTIC
UNIVERSITATEA DE VEST
FACULTATEA: SOCIOLOGIE SI PSIHOLOGIE COORDONATOR:
SECTIA STIINTELE EDUCATIEI PROPUNATOARE:
|