ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Proiect didactic
scoala: Colegiul National "Gheorghe Asachi" Iasi, scoala nr. 1
Profesor metodist: Agapi Maria
Profesor coordonator: Covrig Elena
Propunator: Lipovan Ioana
Īnvatator: Surdu Doina
Data: 28 noiembrie 2007
Clasa: I A
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie plastica
Tema: Compozitie deschisa, cul 14514v2115o oare: semnificatii ale culorilor
Titlul lectiei: Personaje fantastice
Scopul lectiei: Formarea priceperilor si deprindere de realizare a unei compozitii īn care sa foloseasca elemente fantastice īn viziune proprie.
Obiective operationale:
O1 - sa dea exemple de personaje din basme
O2 - sa recunoasca culorile din plansa model
O3 - sa construiasca cu usurinta personaje fantastice
O4 - sa organizeze īn pagina elementele compozitionale
O5 - sa manifeste spiritul critic īn evaluarea produselor activitatii
Metode si procedee: observatia, explicatia, conversatia, munca independenta
Material didactic: plansele model, imagini cu balauri, carte cu povesti
Bibliografie:
Curriculum National - programe scolare pentru ciclul primat, Bucuresti
Aurel Dascalu - Educatia plastica īn ciclul primar - ghid metodic, Editura Spiru Haret - Iasi 1996
Momentele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructiv educativ |
Metode si procedee |
Evaluare formativa |
I. Etapa pregatitoare Moment organizatoric Lectia noua a) Discutii pregatitoare b) Anuntarea temei si a obiectivelor c) Explicatia si demonstratia |
O1 O2 |
Elevii īsi pregatesc materialele pentru ora de educatie plastica. Asigur linistea si ordinea pentru buna desfasurare a activitatii. - Copii, īnainte de a va spune ce vom desena astazi, as vrea sa va īntreb daca va plac povestile? - Ce povesti stiti voi? - Ati auzit vreodata un basm? si v-a placut? Ce personaje cu puteri deosebite ati gasit voi īn basme? Ce faceau aceste personaje? - Care sunt personajele rele din basme īn general? De ce credeti voi ca aceste personaje sunt rele? - Deci, personajele rele din basm in general sunt zmeii, baba-cloanta, uneori chiar si balaurii, dragonii. - Ce este un zmeu? Cum credeti ca arata acesta? - Ce este un balaur, dragon? Cum credeti ca arata? - Dar baba-cloanta, ce este? Cum credeti ca arata? - Vreau sa va spun ca fiecare dintre noi poate sa īsi īnchipuie īn moduri diferite cum ar arata aceste personaje. - Haideti sa va arat cum au crezut alti oameni ca arata aceste personaje. - Acum va voi arata cum am crezut eu ca arata aceste personaje. Le voi prezenta plansele model. - Ce culori am folosit atunci cānd am desenat zmeul? Dar pentru balauri ce culori am folosit? Pentru baba-cloanta ce culori am folosit? Acum stiti care sunt culorile reci si care sunt calde. Vreau sa īmi spuneti pentru fiecare desen ce fel de culori am folosit: calde sau reci? Culorile reci sunt: violet, albastru, verde. Culorile calde sunt: rosu, orange, galben. - Astazi va trebui sa desenati personaje din basme: un balaur, un zmeu sau o baba-cloanta asa cum va imaginati voi ca arata. Va trebui sa fiti atenti cum asezati tot ceea ce vreti sa desenati īn pagina. - Mai īntāi desenati fundalul, si apoi personajul din basm pe care vi l-ati ales fiecare. Voi face īncalzirea palmei si a degetelor. |
Conversatia Observatia Explicatia |
Capacitatea de a descrie personaje din basm Capacitatea de a intui plansa model. Capacitatea de īntelegere a etapelor de lucru |
II. Faza de incubatie |
|
- Ce trebuie sa desenati astazi? - Ce veti desena prima data? Spor la lucru! |
Munca independenta |
Capacitatea de a realiza independent compozitia plastica |
III. Faza de iluminare |
O3 O4 |
- Fiti atenti la asezarea īn pagina. Copii fac īncercari, cer lamuriri. Fac observatii individuale si unele īncurajari. |
Conversatia |
|
IV. Faza de verificare Analiza lucrarilor Īncheierea lectiei |
O5 |
Se verifica si se analizeaza lucrarile copiilor pe rānduri de banci, tināndu-se seama de corectitudine, originalitate, ingeniozitate, acuratete. Toti copii vor fi recompensati cu un cartonas ce are un dragon desenat. Voi face aprecieri privind desfasurarea orei, a modului īn care copii au lucrat. |
Conversatia |
Capacitatea de evaluare si autoevaluare a lucrarilor pe baza |
|