Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVĂ - formare de priceperi si deprinderi

Educatie civica


PROIECT

DE ACTIVITATE EDUCATIVĂ



DATA 3 mai 2008

CLASA  a-VIII-a C

TEMA  Libertate si liberalism

PROPUNĂTOR  diriginte Camelia Timofte

DURATA  50 min

TIPUL LECŢIEI  formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECŢIEI constientizarea drepturilor 17217x2314r si limitelor conferite si recunoscute de societatea democratica

OBIECTIVE COGNITIVE :

o       Sa defineasca termenii de libertate si liberalism;

o       Sa prezinte fapte istorice legate de câstigarea independentei si instaurarea regimului democratic;

o       Sa enumere drepturile copilului;

o       Sa explice în ce constau aceste drepturi;

o       Sa-si asume rolul din exercitiul propus;

o       Sa completeze chestionarul prezentat.

OBIECTIVE AFECTIVE :

o      Sa traiasca sentimente de adeziune pentru suferinta semenilor;

o      Sa îsi exprime dezacordul vehement fata de orice modalitate de opresiune si încalcare a drepturilor omului si ale copilului.

METODE sI PROCEDEE : explicatia, conversatia, exercitiul moral,

dezbaterea, chestionarul, lectura

BIBLIOGRAFIE SELECTIVĂ : Traian Cosma - Ora de dirigentie în gimnaziu, Editura Plumb , Bacau 1994;

Elena Nedelcu, Ecaterina Morar - Cultura civica , manual pentru clasa a VII a.

Drepturile omului - Documentar, Bucuresti 1995

Desfasurarea activitatii educative

Nr.

crt.

Etapele

lectiei

Obiective

de referinta

Activitati

Metode

Timp

Captarea

atentiei

- Sa se familiarizeze cu tematica activitatii;

- Sa -si exprime sentimentele de compasiune pentru tragedia evenimentului relatat;

Dirigintele citeste colectivului de elevi un citat despre momentul lansarii bombei de la Hirosima din timpul celui de-al doilea razboi mondial.

" La ora 9.15 si 17 sec. , trape calei lui Enola Gay se deschise si Little boy cazu în gol . Bomba avea sa explodeze în 45 de secunde.. (fragment despre atacul atomic asupra Hirosimei, 6 august 1945)

Se culeg impresiile elevilor .

Lectura

Conversatia

Anuntarea temei lectiei

- Sa defineasca termenii libertate si liberalism;

Se anunta tematica lectiei - Libertate si liberalism - libertatea ca deziderat permanent al omului.

Se definesc termenii si se enumere tipurile de libertate - libertatea de exprimare, libertatea religioasa, libertatea de opinie, libertatea de asociere etc.

Conversatia

Argument istoric

- Sa relateze evenimentele istorice legate de constituirea O.N.U.;

Dupa razboi s-a înfiintat Organizatia Natiunilor Unite (1945) cu sediul la New York care si-a propus  sa enunte prima declaratie a drepturilor omului - Declaratia Universala a drepturilor Omului 10 decembrie 1948.

Explicatia

Desfasurarea lectiei

- Sa explice în ce constau drepturile omului;

- Sa enumere drepturile copiilor;

Se citesc o parte a articolelor si se dezbat ; se dau exemple din societate si individuale.

Articolul 1

Toate fiintele se nasc libere si egale în demnitate si drepturi. etc.

Se enumera o parte a drepturilor copiilor si se apreciaza daca acestea sunt respectate în societate, în scoala, în clasa.

Dezbaterea

Conversatia

Fixarea cunostintelor

- Sa - si expuna parerile legat de clasa ca microsocietate democratica;

Se propune urmatorul exercitiu moral - clasa ca microsocietate democratica. Cum evalueaza elevii stilul de management al clasei, încalcarea unor drepturi ale copilului, respectarea acestora, propuneri, amendamente etc.

Exercitiul moral

Evaluarea cunostintelor

- Sa completeze chestionarul prezentat;

Se cere completarea chestionarului prezentat ce îsi propune verificarea cunoasterii unora din drepturile omului si ale copiilor.

  1. Enumerati tipurile de libertati pe care le cunoasteti. Detaliati un tip.
  2. Enumerati trei drepturi ale copilului si detaliati unul dintre acestea.
  3. Ce ati dori sa se schimbe în managementul clasei noastre? De ce?

Chestionarul

Anuntarea temei viitoare

- Sa se documenteze pentru tematica urmatoarei lectii.

Se anunta tematica si se cere pregatirea acesteia prin studierea bibliografiei adecvate.

Conversatia

CHESTIONAR

  1. Enumerati tipurile de libertati pe care le cunoasteti. Detaliati un tip de libertate.
  1. Enumerati trei drepturi ale copilului si detaliati unul dintre acestea.
  1. Ce ati dori sa se schimbe în managementul clasei noastre? De ce?

Document Info


Accesari: 3843
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )