ALTE DOCUMENTE
|
||||
PROIECT DIDACTIC
PROPUNĂTOR:INST. PATRAs CAMELIA-MIHAELA
sCOALA: Colegiul National ,,Mihai Eminescu'' Suceava
CLASA a III-a B
ARIA CURRICULARĂ : Om si societate
OBIECTUL: Educatie civica
SUBIECTUL LECŢIEI : OMENIA
TIPUL LECŢIEI : Lectie de predare-învatare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 - sa deduca în urma lecturarii unor scurte fragmente calitatile morale
ale omului si sa înteleaga necesitatea lor în comportamentul uman;
O2 - sa intuiasca ( sa descopere ) definitia cuvântului "omenie";
O3 - sa analizeze faptele din fragmentele citite si sa constientizeze
greselile;
O4 - sa redea proverbe, zicatori, despre omenie;
O5 - sa exemplifice trasaturile morale prin modelele oferite în textele
literare;
O6 - sa argumenteze corelatia dintre vorba si fapta;
O7 - sa doreasca sa urmeze modelele ( exemplele bune ) percepute în
familie, grupul de elevi;
O8 - sa manifeste atitudini de respingere fata de fapte si comportamente ce
dovedesc reversul "omeniei";
O9 - sa participe cu interes si placere la lectie.
STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE
a) 454e411e METODE sI PROCEDEE :
- conversatia, observatia, exercitiul , problematizarea, explicatia, expunerea, munca independenta, jocul didactic, jocul de rol;
b) 454e411e MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
- planse demonstrative, rebusul proverbelor, banda audio, casetofon, fisa de evaluare.
c) 454e411e MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII :
- frontal, pe grupe, individual.
BIBLIOGRAFIE:
- 454e411e 454e411e "Ghid metodologic pentru educatia civica", 2002
- 454e411e 454e411e "Educatia moral-civica", Ed. C.C.D., Constanta, 1991
- 454e411e 454e411e "Cinste si omenie", Ed. Ion Creanga, Bucuresti, 1976
- 454e411e 454e411e Cerghit Ioan - "Perfectionarea lectiei în scoala moderna", EDP, Bucuresti, 1985
SECVEN-ŢELE LECŢIEI |
OBIEC-TIVE |
TIMP |
CONŢINUTURI |
STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE |
EVALUARE |
||||||
METODE sI PROCE-DEE |
MIJLOACE DE ÎNVĂ-ŢĂ- MÂNT |
MODURIDE ORGA-NI- ZARE |
|||||||||
1. Moment organizato-ric |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei. Se stabileste un climat de ordine si disciplina |
Conversatia |
Frontal | ||||||||
2. Captarea atentiei |
O9 |
- 454e411e 454e411e Pentru ce ora ne-am pregatit ? - 454e411e 454e411e Ce învatam la aceasta disciplina ? - 454e411e 454e411e Se vor enumera câteva din titlurile temelor discutate anterior - 454e411e 454e411e În scopul captarii atentiei elevii vor audia o înregistrare a poeziei "Învata de la toate" (din lirica norvegiana ). - 454e411e 454e411e Discutii pe baza fragmentului audiat ( omul cât traieste învata ). |
Conversatia Explicatia |
Banda audio casetofon |
Frontal Frontal |
Capacitatea de concentrare Atentia |
|||||
3. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor educative |
O9 |
|
- 454e411e 454e411e Voi anunta elevilor tema propusa spre dezbatere - 454e411e 454e411e Voi comunica elevilor în termeni accesibili obiectivele urmarite în lectie - 454e411e 454e411e Titlul va fi scris pe tabla însotit de un plan dupa care se va derula convorbirea : DESPRE OMENIE Planul convorbirii 1. 454e411e Calitatile morale ale omului. 2. 454e411e Ce este omenia ? 3. 454e411e Modul de însusire a calitatilor morale 4. 454e411e Asocierea dintre vorbe si fapte. 5. 454e411e Ce înseamna sa fii om de omenie ? 6. 454e411e Cine strica omenia ? 7. 454e411e Personaje ce au dat dovada de omenie/lacomie. 8. 454e411e Omenia - trasatura fundamentala a spiritualitatii românesti. 9. 454e411e Munca cinstita este mult pretuita. Proverbe, maxime, zicatori despre omenie Rebusul proverbelor. Test surpriza: "Iau un 10 la purtare ?" |
Explicatia Expunerea Observatia conversatia |
Creta colorata |
Frontal |
Capacitatea de concentrare Atentia Capacitatea de întelegere întelegerea termenilor noi |
||||
4. Predarea lectiei noi |
O1 O5 O3 O1 O3 O5 O1 O3 O1 O3 O5 O1 O3 O5 O1 O3 O1 O3 O5 O2 |
|
Voi prezenta elevilor o plansa cu principalele trasaturi morale ale omului. ( vezi anexa 1 ). Solicit elevii sa asculte fragmente din lecturi cunoscute sau texte create si sa deduca acea calitate morala a omului ce reiese din fragmentul audiat. Specific elevilor ca se pot folosi de plansa sus mentionata. TEXTUL NR.1 ( DESPRE CINSTE "Mos Ion Roata, un taran cu gâdilici la limba a avut curajul sa-l înfrunte pe un mare boier spunându-i multe adevaruri despre viata de huzur pe care acestia o duceau. Plin de mânie boierul îl scuipa drept în obraz de fata cu slugile sale si astfel îi ia lui Mos Ion Roata cel mai scump lucru. Cuza-Voda îl saruta apoi pe mos Ion Roata si îi reda astfel ceea ce pierduse". - 454e411e 454e411e Ce calitate morala i-a stirbit boierul lui Mos Ion Roata ? ( CINSTEA ) Discutii - 454e411e 454e411e Ce presupune cinstea ? ( sinceritate, corectitudine, demnitate, munca cinstita ) - 454e411e 454e411e Se vor purta discutii referitoare la aceste aspecte. - 454e411e 454e411e Voi solicita elevii sa dea exemple de personaje din lecturi care au dat dovada de cinste si omenie. - 454e411e 454e411e Se vor da proverbe despre cinste, adevar, munca cinstita. - 454e411e 454e411e De ce cinstea este considerata o calitate morala fundamentala a omului ? TEXTUL NR. 2 (DESPRE MODESTIE) "Radu este un elev bun la învatatura si un bun coleg. Are însa un mare defect : tot timpul îi place sa se laude. Nu-i lasa pe ceilalti sa-i aprecieze calitatile. De la un timp a început sa sufere, caci multi colegi nu-l mai baga în seama. El a devenit plictisitor. Toti prietenii s-au saturat sa-i mai asculte laudele." Discutii : - 454e411e 454e411e Ce calitate îi lipsea lui Radu ? (MODESTIA ) - 454e411e 454e411e De ce a gresit Radu fata de colegii sai ? - 454e411e 454e411e Ce sfaturi i-ati da pentru a fi acceptat din nou de colegii sai ? - 454e411e 454e411e Ce personaje din lecturile citite de voi aveau aceasta calitate ? - 454e411e 454e411e Dati exemple de proverbe despre modestie. - 454e411e 454e411e Se vor purta discutii pe baza opozitiei : modestie -lauda. - 454e411e 454e411e Modestia se manifesta prin : tinuta, vorbe, fapte. - 454e411e 454e411e Concluzii : Lauda de sine nu miroase-a bine TEXTUL NR.3 ( DESPRE POLITEŢE "Într-o buna zi Marius se îndrepta grabit spre scoala. Cum alerga cu ghiozdanul în spate trecu chiar pe lânga doamna lui învatatoare care l-a observat si l-a oprit spunându-i : - 454e411e 454e411e Buna ziua caciula, ca stapânul n-are gura!" Discutii - 454e411e 454e411e Ce calitate îi lipsea lui Marius ? (POLITEŢEA) - 454e411e 454e411e Cum se manifesta politetea, respectul fata de o persoana ? (tinuta, salut., comportament). - 454e411e 454e411e Dati exemple de situatii ce impun respectul, politetea, buna cuviinta. - 454e411e 454e411e Exemple de proverbe despre politete: "Politetea este o moneda care îmbogateste nu pe cel ce o primeste, ci pe cel ce-o cheltuieste.". - 454e411e 454e411e Politetea se manifesta fata de toate persoanele. - 454e411e 454e411e Respectând pe cei din jur, te respecti în primul rând pe tine. TEXTUL NR.4 ( DESPRE PRIETENIE "Viorel si Bogdan erau colegi de clasa si prieteni foarte buni în acelasi timp. Într-o zi Viorel s-a accidentat si si-a fracturat piciorul. A trebuit sa stea acasa timp de doua luni. Bogdan, prietenul sau, s-a oferit sa-i duca temele zilnic. Ajutându-l la nevoie, Bogdan a dat dovada de o importanta calitate morala fata de Viorel." Discutii - 454e411e 454e411e Care era aceasta calitate ? (PRIETENIA) - 454e411e 454e411e Oamenii au nevoie de prieteni - 454e411e 454e411e Prietenia se bazeaza pe respectul reciproc, încredere, afectiune, ajutor la nevoie. - 454e411e 454e411e Proverbe despre prietenie. - 454e411e 454e411e Cu unii dintre colegi esti prieten, cu altii nu. Când un coleg devine prietenul tau ? - 454e411e 454e411e O frumoasa prietenie a existat în literatura româna între Mihai Eminescu si Ion Creanga - 454e411e 454e411e Nu-i greu sa-ti faci un prieten, e mai greu sa-l pastrezi. TEXTUL NR. 5 (DESPRE OSPITALITATE "Lui Catalin i-a venit în vizita într-o zi cel mai bun prieten al sau, Ionut. Chiar de la intrare, Catalin l-a întrebat: - Ce doresti ? Nu vezi ce obosit sunt ? Tocmai dormeam. Catalin uitase ca l-a invitat chiar el pe Ionut si se purta foarte ciudat. Îl tinea de vorba la usa, fara sa-l invite în casa. Dupa un timp Ionut îl roaga : - Ai putea sa-mi dai si mie o cana cu apa ? Nici macar atunci Catalin n-a înteles ca Ionut se astepta la o primire mai frumoasa din partea prietenului sau." Discutii : - 454e411e 454e411e Ce calitate îi lipsea lui Catalin ? (OSPITALITATEA) - 454e411e 454e411e Ospitalitatea este o calitate umana fara de care nu putem trai în societate, în colectivitate. - 454e411e 454e411e Este o calitate specifica poporului român, pastrata din mosi-stramosi. - 454e411e 454e411e Exemple din textele literare. TEXTUL NR. 6 (DESPRE SOLIDARITATE "Mihaela, Cornel si Anca erau vecini de bloc. Într-o zi de primavara s-au hotarât sa îngrijeasca spatiul verde din fata blocului lor. si-au pregatit cele necesare si s-au apucat de treaba. Între timp i-au vazut si alti copii din bloc care li s-au alaturat. Fiind mai multi au terminat mai repede si multumirea a fost mai mare ca au reusit sa înfrumuseteze locul." Discutii : - 454e411e 454e411e Ce trasatura îi caracterizeaza pe copiii care s-au alaturat celorlalti ajutându-i la treaba ? (SOLIDARITATEA). - 454e411e 454e411e Exemple din lecturile citite. - 454e411e 454e411e Necesitatea solidaritatii în viata. - 454e411e 454e411e Voi pune accent pe solidaritatea la bine dând si un exemplu negativ. - 454e411e 454e411e Proverbe, zicatori - 454e411e 454e411e Solidaritatea înfrumuseteaza relatiile dintre oameni. - 454e411e 454e411e În unire sta puterea. TEXTUL NR. 7 (DESPRE BUNĂTATE) : "Ioana a iesit cu prietenele ai la joaca. Deodata, dintr-un tufis s-a auzit glasul unui catel care parca cerea ajutor. Era ranit la un picior si schiopata rau de tot. Prietenele ei au trecut indiferente pe lânga catelul ranit, dar Ioanei i s-a facut mila si n-a putut sa-l lase acolo sa moara de durere. L-a dus acasa si l-a îngrijit zile în sir." Discutii - 454e411e 454e411e Ce calitate îi atribuiti Ioanei din aceasta povestire ? (BUNĂTATEA) - 454e411e 454e411e Cum ne putem manifesta bunatatea si fata de cine ? (oameni, plante, animale). - 454e411e 454e411e Proverbe despre bunatate-rautate. - 454e411e 454e411e Care sunt personajele ce au nevoie de mila, compasiune, ajutor? - 454e411e 454e411e Cum este rasplatita bunatatea în viata ? - 454e411e 454e411e Legaturi interdisciplinare ("Fata mosului si fata babei" de Ion Creanga). - 454e411e 454e411e Despre BUNĂVOINŢĂ si ÎNGĂDUINŢĂ elevii vor fi solicitati sa dea exemple concrete întâlnite în viata de zi cu zi. - 454e411e 454e411e Proverbe despre bunavointa si îngaduinta. - 454e411e 454e411e Dupa discutarea tuturor calitatilor morale elevii vor fi solicitati sa descopere definitia cuvântului "OMENIE = un ansamblu de calitati morale de care fiecare om trebuie sa dea dovada în viata." |
Explicatia Conversa-tia Conversa-tia Problemati -zarea Explicatia Expunerea Conversa-tia Explicatia Conversa-tia Expunerea Conversa-tia Explicatia Expunerea Conversa-tia Explicatia Expunerea Explicatia Conversa-tia Explicatia Expunerea Conversa-tia Explicatia Explicatia Problemati -zarea |
Imagini din carti Caseto-fon Banda audio Caseto-fon Banda audio planse Ilustrate cu portretele lui I.Creanga si M. Eminescu Caseto-fon Banda audio Caseto-fon Banda audio Planse Plansa |
Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal |
Atentia Rapiditatea în gândire Capacitatea de concentrare Capacitatea de selectare a unei idei Rapiditatea în gândire Capacitatea de selectare si redare a proverbelor Creativitatea Capacitatea de realizare a corelatiilor interdisciplinare Atentia Rapiditatea gândirii Modul de întelegere a mesajului textului Redarea corecta a proverbelor Realizarea de corelatii interdisciplinare Capacitatea de selectare a unei idei Capacitatea de redare corecta a proverbelor Capacitatea de analiza corecta a situatiei Modul de realizare a corelatiilor interdisciplina-re Rapiditatea în gândire Redarea corecta a proverbelor Capacitatea de exprimare corecta Capacitatea de a realiza corelatii interdisciplina-re Capacitatea de analiza si sinteza a gândirii Capacitatea de formulare a unei definitii |
||||
5. Fixarea cunostintelor |
O6 O3 O7 O8 O5 O5 O7 O5 O4 |
- 454e411e 454e411e Se vor purta discutii referitoare la modul de însusire a calitatilor morale ( prin educatie permanenta ) : În familie La gradinita La scoala Din exemplele oferite în viata - 454e411e 454e411e Elevii vor fi împartiti în grupe si vor da exemple pentru cele 4 modalitati de educatie. Se vor analiza raspunsurile celor patru grupe. - 454e411e 454e411e Relatia (asocierea) dintre vorbe si fapte: necesitatea acestei asocieri. - 454e411e 454e411e Ce înseamna sa fi om de omenie ? ( respectarea unor norme si principii de viata; calitatile morale dobândite prin educatie ). - 454e411e 454e411e Voi purta discutii referitoare la factorii care strica omenia ( lacomia, lenea, impolitetea, necinstea, rautatea, invidia, egoismul, lauda, dusmania). - 454e411e 454e411e Elevii vor audia fabula "Vulpea si bursucul" de Al. Donici din care reiese lacomia. - 454e411e 454e411e Elevii vor da exemple de personaje ce au dat dovada de lacomie-omenie (din lecturile citite) - 454e411e 454e411e Elevii vor prezenta sceneta "Greierele si furnica" ( vezi anexa 2 ) - 454e411e 454e411e Omenia este o trasatura fundamentala a spiritualitatii românesti. Ea caracterizeaza poporul român din cele mai vechi timpuri (Ex. "Scrisoarea III" - M. Eminescu - fragment ) . - 454e411e 454e411e Voi insista pe faptul ca omenia se învata (Omul din greseli învata ). - 454e411e 454e411e Unele trasaturi morale se pot corecta. - 454e411e 454e411e Sa fim un exemplu pentru cei din jur. - 454e411e 454e411e Se vor purta discutii referitoare la pretul muncii cinstite ("Banul muncit"). - 454e411e 454e411e Numai ce-i dobândit prin munca are pret, valoare. - 454e411e 454e411e "Omul face banii, nu banii pe om". - 454e411e 454e411e Munca e o cinste pentru om. - 454e411e 454e411e Elevii vor primi o fisa cu proverbe, maxime despre omenie. ( vezi anexa 3 ) - 454e411e 454e411e Se vor analiza câteva proverbe, maxime, zicatori. |
Conver- satia explicatia Explica-tia Jocul de rol Explica-tia Conver- satia Explica-tia |
Fise de lucru Caseto-fon Banda audio Plansa cu proverbe |
Pe grupe Frontal Frontal |
Capacitatea de concentrare Colaborarea membrilor grupei Spiritul de echipa Capacitatea de redare a unui continut prin jocul de rol Capacitatea de a analiza un proverb citit Capacitatea de exprimare corecta |
|||||
6.Evaluare finala |
O7 O8 |
- 454e411e 454e411e Voi propune elevilor un rebus al proverbelor Pe verticala A-B vor obtine un sinonim al cuvântului "cinste" (ONESTITATE) (vezi anexa 4 ) - 454e411e 454e411e Propun elevilor un test cu 10 întrebari la care vor raspunde prin da sau nu (vezi anexa 5) - 454e411e 454e411e Se vor analiza unele raspunsuri date în test - 454e411e 454e411e Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei. - 454e411e 454e411e Voi lectura poezia "Cheia succesului" - 454e411e 454e411e Propun ca tema pentru acasa rebusul de la anexa 7 |
Jocul didactic Munca indepen- denta Conver- satia Expune-rea Munca indepen-denta |
Rebusul cu proverbe Fisa de evaluare |
Individu-al Individu-al Frontal Frontal |
Modul în care au înteles si aplicat cerinta Atentia din timpul indicatiilor Corectitudinea în autoevaluare Atentia Capacitatea de întelegere a noilor cunostinte |
|||||
ANEXA 1
CONŢINUTUL PLANsEI
SINCERITATE (ADEVĂR)
· 454e411e 454e411e CINSTE CORECTITUDINE
DEMNITATE
MUNCĂ CINSTITĂ
· 454e411e 454e411e MODESTIE
RESPECT
· 454e411e 454e411e POLITEŢE
BUNA CUVIINŢĂ
· 454e411e 454e411e PRIETENIE
OMENIA
· 454e411e 454e411e OSPITALITATE ( BUNĂ PRIMIRE )
· 454e411e 454e411e SOLIDARITATE
GENEROZITATE
· 454e411e 454e411e BUNĂTATE MILĂ ( COMPASIUNE )
ÎNTRAJUTORARE
· 454e411e 454e411e BUNĂVOINŢĂ ( DORINŢĂ )
RĂBDARE
· 454e411e 454e411e ÎNGĂDUINŢĂ ÎNŢELEGERE
TOLERANŢĂ
ANEXA 2
SCENETA
Greierele si furnica
Autorul
E mare lumea, nu e mica,
Dar stie însa fiecare
O nemiloasa întâmplare
C-un greiere si c-o furnica
Ce s-a-ntâmplat odinioara
Când o furnica foarte-avara
Lasa un greiere sa moara
Fara sa-i dea cu împrumut
Grauntele ce i-a cerut.
Caci în pamânt avea ea doara
Belsug ca-ntr -o alimentara.
Asa era pe-atunci, se spune,
Ca cei ce au sa tot adune.
si sa tot aiba cine are
si de baut, si de mâncare.
si singur el sa se îndoape
Chiar daca altul o sa crape
Caci n-are ce sa puna-n gura,
Nici tu malai, nici udatura.
Greierasul
Furnicuta, nu fi rea !
Te-as ruga si eu ceva.
Da-mi ,te rog ,cu împrumut
Un graunte, nu mai mult.
Recunosc ca am gresit,
Toata vara n-am muncit.
Am cântat si m-am plimbat
si nimic n-am adunat.
Eu vin astazi sa te rog
Sa îmi dai si mie-un bob.
Toamna repede-a venit
si m-a prins nepregatit.
Furnicuta
Greierasule, artist,
Rau îmi pare ca esti trist !
N-ar trebui sa-ti dau vreun bob
Caci tu esti mare nerod.
În timp ce eu am muncit,
Tu ai stat, te-ai odihnit.
Dar mi-e mila-acum de tine !
Uite ,bobul de la mine !
Dar ti-l dau cu împrumut
si sa nu te mai aud
Ca mai plângi la usa mea
Ca sa-ti dau câte ceva !
Autorul
Azi timpurile s-au schimbat.
Furnica s-a înduplecat
Pe greieras ea l-a iertat
si-un bob cu împrumut i-a dat.
Spre vara greierul patit
Cu omenie a rasplatit
Furnica ce l-a ajutat
si bobul i-a împrumutat.
El o respecta pe furnica,
I-asculta sfatul fara frica
Sa nu pateasca repetat
Ca sa traiasca din cântat.
ANEXA 3
PROVERBE, MAXIME sI ZICĂTORI DESPRE OMENIE
1. 454e411e Omenia este inima omului.
2. 454e411e Omenia este mai scumpa ca avutia.
3. 454e411e Cine pe altul omeneste, pe sine se cinsteste.
4. 454e411e Oricine esti si oriunde esti, adu-ti aminte ca om esti.
5. 454e411e Fa-te luntre si punte daca vrei sa fi om.
6. 454e411e Moare calul, îi ramâne saua.
Moare omul, îi ramâne numele.
7. 454e411e Nu tot omul e om.
8. 454e411e De om bun si de vreme buna nu te mai saturi.
Negreala cazanului se duce, negreala onoarei nu.
9. 454e411e Omul inimos e ca un pom frumos : el te umbreste, el te hraneste.
De la omul cinstit e destul un cuvânt.
Sa fi bun si blând la toate,
Dar pâna unde se poate.
Muntele n-are nevoie de munte, dar omul are nevoie de om.
Din omul bun, bun lucru iese.
Nu te lauda celui ce te stie.
Om la om trage nadejde.
Când unul pe altul se ajuta, dragostea e mai multa.
Omul nu poate ajunge om decât prin educatie.
Grabeste-te sa faci bine cât poti, caci nu ai putinta sa-l faci oricând.
Cu oamenii rai, rau te faci, cu cei de omenie, manânci colaci.
Mai multa bucurie ai când dai, decât când primesti.
Binele cu bine se rasplateste.
Fapta buna nu moare niciodata.
ANEXA 4
REBUSUL PROVERBELOR
VERTICAL: A-B Sinonimul cuvântului cinste
ORIZONTAL : A
1. La cel laudat sa nu te duci cu sacul.
2. Are picioare scurte.
3. Pluteste ca untdelemnul deasupra apei .
4. E bou la mâncare si vulpe la treaba.
5. Cel adevarat numai la nevoie se cunoaste.
6. Nu merge de multe ori la apa: ori se sparge,
ori se crapa.
7. Moneda care îmbogateste nu pe cel ce o
primeste, ci pe cel ce-o cheltuieste.
8.Cine i-o sapa altuia, cade în ea.
9.Toate îi sunt cu putinta omului cu ...
10.Tace si face. B
ANEXA 5
TEST
Raspunde prin "da" sau "nu" la urmatoarele întrebari:
1. 454e411e Saluti politicos persoanele cunoscute ? ...
2. 454e411e Acorzi ajutor vârstnicilor ? ...
3. 454e411e Îti ceri scuze întotdeauna când gresesti ? ...
4. 454e411e Acorzi importanta notei la purtare ? ...
5. 454e411e Esti întelegator cu copiii mai mici ? ...
6. 454e411e Îti place sa fi ospitalier ? ...
7. 454e411e Crezi ca este necesar sa te porti mereu cuviincios ? ...
8. 454e411e Esti un copil prietenos ? ...
9. 454e411e Ajuti persoanele necajite ? ...
Spui mereu adevarul ? ...
Raspunsuri "da" =.......
Raspunsuri "nu" =.......
Nota acordata (în functie de raspunsurile pozitive)
ANEXA 6
CHEIA SUCCESULUI
Inst. Patras Camelia-Mihaela
Sa nu raspunzi cu ura
Celui ce te-a ranit !
Arata-i doar prin fapte
Ca esti deosebit.
Sa nu ranesti, ca doare
si n-o sa poti uita !
Totul se va întoarce
si împotriva ta.
De vei avea prilejul,
Doar bine tu sa faci !
Iar daca nu, e simplu :
Îndeamna-te sa taci !
Nu încerca sa minti,
Caci tu vei regreta,
Atunci când adevarul
Târcoale îti va da.
Sa iei din juru-ti tot
Ce e frumos si bine.
S-apreciezi valoarea
Asa cum se cuvine.
De vrei s-ajungi în viata
Un om apreciat,
Munceste si rasplata
Îti vine meritat.
Sa nu iei de la altii
Ce nu ti se cuvine !
Sa nu-ti doresti în viata
Necinste si rusine !
Sa ai mereu, de vrei,
Încredere în tine !
Vei reusi în toate
Din ce în ce mai bine.
Sa nu te lauzi cu vorbe,
Caci ele-s de prisos !
Lasa-i pe cei de-alaturi
Sa judece ce-ai fost.
Încearca sa faci bine,
Sa te feresti de rau,
Sa ai doar împliniri
În viata ta ,mereu.
ANEXA 7
TEMA PENTRU ACASĂ
REBUS
A
|
VERTICAL A-B :
Ansamblu de calitati alese de care fiecare
om trebuie sa dea dovada în viata.
ORIZONTAL :
1. Antonimul cuvântului "lauda";
2. Antonimul cuvântului "urâtenie";
3. Antonimul cuvântului "dusmanie";
4. Antonimul cuvântului "rautate"; B
5. Sinonimul cuvântului "buna primire";
6. Sinonimul cuvântului "onestitate";
|