ALTE DOCUMENTE |
Proiect didactic
Propunator:
Tema: "Autocunoastere si dezvoltare personala"
Scopul : Încurajarea colaborarii parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ par 17417f59r inte - diriginte/ consilierul scolii;
Obiective: la sfârsitul orei participantii vor fi capabili:
a. informative
01 - sa defineasca conceptul "acasa";
02 - sa identifice emotiile legate de acest concept;
b. formative:
03 - sa colaboreze între ei si cu dirigintele/ consilierul;
04 - sa stabileasca termeni comuni pentru acest concept;
Metode: conversatia euristica, expunerea, problematizarea, observatia evaluativa;
Scenariul didactic:
Desfasurarea activitatii |
Managementul si pregatirea psihologica a clasei (5 minute): se asigura fisele de lucru, asezarea bancilor în semicerc, pentru ca participantii sa poata sa stea fata în fata, pentru a se asigura o comunicare directa, interactiva; se va accentua importanta comunicarii si colaborarii dintre parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ par 17417f59r inte - diriginte/ consilierul scolii; Desfasurarea activitatii, propriu-zis (20 minute): Înainte de începerea orei, se va cere elevilor sa aseze bancile în seminerc; se aseaza câte doi - parinte si copil. Li se va explica scopul întâlnirii, si anume: identificarea conceptului de "acasa" si importanta colaborarii dintre parinte - copil, parinte - diriginte/ consilierul scolii, copil/ par 17417f59r inte - diriginte/ consilierul scolii. Parintii si elevii vor exemplifica, fara sa colaboreze, conceptul de "acasa" (ce înseamna pentru fiecare în parte "acasa") - (5 minute). Apoi vor face schimb de fise cu copiii lor si îsi vor explica ce au vrut sa spuna (daca unul dintre ei nu întelege ceva anume din ce-a vrut sa spuna celalalt) - (5 minute) . Dupa ce si-au confruntat opiniile personale, li se cere sa încerce sa gaseasca asemanari si deosebiri între conceptul prezentat de fiecare în parte. Pe tabla se vor nota câteva exemple concrete, dupa ce vor fi expuse de catre propunatori. În prealabil, li se va sugera sa fie cât mai specifici. Dirigintele si consilierul colaboreaza cu grupele formate dintre parinti si copiii si se asigura ca au înteles ce li se cere si, mai ales, ca atmosfera de lucru este placuta. Dupa completarea fiselor parintii si copiii vor prezenta, în viziunea fiecaruia, conceptul de "acasa". În prezentarea facuta în fata clasei "echipele" s-au completat foarte bine - (10 minute). |
Discutii |
Importanta comunicarii dintre parinti si copii. Efectele acestei comunicari. Mesajele transmise prin intermediul comunicarii. (10 minute) |
Obiective : întelegerea colabararii si comunicarii dintre parinti si copiii lor.
Desfasurarea activitatii |
Concluzii (5 minute): Dirigintele cere parintilor sa spuna la ce se asteptau anume atunci când au fost convocati sa participe împreuna cu copiii lor la activitatea de dirigintie. 2. Consilierul cere copiilor sa spuna la ce se asteptau anume atunci când au fost convocati sa participe împreuna cu parintii la activitatea de dirigintie. 3. Dirigintele va stabili împreuna cu participantii care au fost "notiunile" noi pentru ei, despre care aveau cunostinte deja (din propria experienta sau din alte surse). 4. Consilierul le va cere sa dea exemple concrete de notiuni noi care îi intereseaza si considera ca îi va ajuta sa colaboreze cu copiii lor. Evaluarea activitatii (5 minute): 5. Se va prezenta succint în fata clasei caracteristicile comportamentului asertiv, dintre parinti si copiii, cerându-le sa-si identifice emotiile si reactiile în urma desfasurarii activitatii. |
Discutii |
. Exista asemanari si deosebiri între între conceptul prezentat de fiecare ? Daca da, care sunt acestea ? Exista asemanari si deosebiri între comportamentul de acasa si cel de la scoala ? Daca da, care sunt acestea ? La sfârsit se trag concluzii si se dau exemple concrete (cum e bine, ce nu e bine etc.). (10 minute) |
|