ALTE DOCUMENTE
|
||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
Comunicarea asertivã. Comportamentul asertiv, pasiv ºi agresiv
DISCIPLINA: Consiliere ºi orientare
TEMA: Comunicare asertivã. Comportamentul asertiv, pasiv ºi agresiv
CLASA: a VI-a
DURATÃ: 50 minute
PROPUNÃTOR: prof. Solschi Camelia, ªcoala Avram Iancu, Satu Mare
Obiectiv De REFERINÞÃ: sã distingã între comportamentul asertiv, pasiv ºi agresiv
ObiectivE OPERAÞIONALE:
O1: sã identifice componentele comunicãrii (emiþãtor, receptor, mesaj)
O2: sã sesizeze importanþa comunicãrii în realizarea unei activitãþi în grup
O3: sã aplice deprinderile de comunicare cu colegii
o4: sã ofere exemple de rãspunsuri asertive, pasive ºi agr 636d318g esive în diferite situaþii
STRATEGII DIDACTICE:
EVALUAREA: Modul în care se realizeazã obiectivele stabilite se urmãreºte prin: observaþia directã la clasã, tehnici autoevaluative, chestionar de evaluare
SCENARIUL ACTIVITÃÞII:
Moment organizatoric: pregãtirea video-proiectorului ºi a materialului de prezentat
![]() |
Exerciþiu: Studiul imaginii
Priviþi imaginea încercând sã identificaþi componentele comunicãrii. Ce altã reprezentare despre comunicare puteþi sugera? Discuþii (O1)
Enunþarea temei. Precizarea obiectivelor
![]() |
Exerciþiu de încãlzire: Desenul
Fiecare elev îºi pregãteºte o foaie de hârtie ºi un creion.
Unui elev voluntar i se oferã o imagine cu o figurã geometricã. Ceilalþi elevi nu au vãzut figura. Sarcina elevului voluntar este sã descrie numai verbal figura, în timp ce ceilalþi elevi încearcã sã o reproducã pe hârtia lor (ex. desenaþi în partea de sus a foii un pãtrat; în colþul de jos din partea dreaptã desenaþi un dreptunghi, etc.). Ceilalþi elevi nu au voie sã punã întrebãri, doar sã încerce sã redea prin desen cât mai exact figura descrisã. În final se comparã figurile desenate cu figura iniþialã. (O2)
Exerciþiu: Alegerea observatorului
Trebuie ales un elev pentru a observa reacþiile colegilor în timpul activitãþii. Cine se oferã?
Discuþii
(O3)
Prezentare teoreticã: Comunicare asertivã. Comportament asertiv, pasiv, , agresiv
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Pe
mãsurã ce creºtem, învãþãm sã ne adaptãm comportamentul la ce se întâmplã în
jurul nostru, la persoanele pe care le întâlnim. Dacã încrederea în noi înºine
este diminuatã prin ironie sau violenþã,
atunci când vom fi adulþi vom avea tendinþa sã reacþionãm pasiv sau agresiv în
situaþii similare.
Deºi o persoanã a învãþat sã reacþioneze pasiv sau
agresiv, se poate schimba ºi poate învãþa sã devinã asertivã. Care sunt
efectele comportamentului pasiv, agresiv, în comparaþie cu cel asertiv?
Consecinþe ale comportamentelor asertive, pasive ºi agr 636d318g esive
Pasiv |
Asertiv |
Agresiv |
Problema este evitatã |
Problema este discutatã |
Problema este atacatã |
Drepturile tale sunt ignorate |
Drepturile tale sunt susþinute |
Drepturile tale sunt susþinute fãrã a þine cont de drepturile celorlalþi |
Îi laºi pe ceilalþi sã aleagã în locul tãu |
Îþi alegi tu activitatea |
Îþi alegi activitatea ta ºi pe a celorlalþi |
Neîncredere |
Au încredere în ei |
Ostili, blameazã, acuzã |
Vezi drepturile celorlalþi ca fiind mai importante |
Recunoºti ºi drepturile tale ºi ale celorlalþi |
Drepturile tale sunt mai importante decât ale celorlalþi |
Fiecare copil, adolescent sau adult trebuie sã conºtientizeze drepturile asertive ºi sã facã apel la ele de câte ori este necesar.
Adultul, pãrintele sau profesorul trebuie sã accepte cã
ºi copii ºi tinerii au aceleaºi drepturi asertive ca ºi adulþii.
Drepturi asertive:
Am dreptul sã accept ceea ce-mi place
Am dreptul sã refuz ce nu-mi place, ce nu-mi convine
Am dreptul sã critic când cineva mã deranjeazã
Am dreptul sã refuz criticile care nu mi se cuvin
Am dreptul de a face greºeli, de a mã rãzgândi
Am dreptul sã obþin ce este mai bun pentru mine
Exerciþiu de comunicare: Se formeazã grupe de 5-6 elevi. Fiecare grupã primeºte o coalã mare albã de hârtie ºi marker. Se prezintã clasei câteva mesaje ºi li se cere elevilor sã noteze rãspunsurile pasive, agresive ºi asertive la aceste mesaje.
Exemple de mesaje:
Rãspunsul pasiv: .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......................
Rãspunsul agresiv: .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... ....................
Rãspunsul asertiv: .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .....................
Fiecare grupã îºi prezintã rãspunsurile. (O3, O4)
Autoevaluarea: Li se propune elevilor sã se încadreze într-una dintre cele 3 categorii.
|
![]() |
BIBLIOGRAFIE:
Adriana Bãban - Consiliere educaþionalã, Ghid metodologic pentru orele de dirigenþie ºi consiliere, Cluj-Napoca 2001
Universitatea de Vest din Timiºoara, Revista de psihologie aplicatã, Revista Centrului de Studii ºi cercetãri psihologice - anul 2,nr. 1 2000
|