sCOALA CU CLASELE I-VIII NR. "IOAN BOLDESCU"
CLASA I A
ÎNVĂŢĂTOR: SITARU CĂTĂLINA
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ sI COMUNICARE
OBIECTUL: CITIRE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CUVÂNTUL, SILABA, SUNETUL
TEMA LECŢIEI: RECAPITULAREA SUNETELOR ÎNVĂŢATE
TIPUL LECŢIEI: FORMAREA sI CONSOLIDAREA PRICEPERILOR sI DEPRINDERILOR
PROIECT DE LECTIE
SCOPUL LECŢIEI:
v dczvoltarea auzului fonematic prin pronuntarea corecta a unor vocale si consoane izolat, în silabe si cuvinte
OBIECTIVE OPERAŢIONALE - La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:
cognitive
O1 - sa discute pe baza unor imagini, despre sunetele învatate;
O2- sa cânte toate strofele din cântecul vocalelor "Acum e toamna, da!"
O3 - sa recite versuri referitoare la consoanele învatate;
O4 - sa precizeze toate sunetele învatate;
O5 - sa reprezinte grafic cuvinte care contin sunetele învatate;
O6 - sa desparta în silabe cuvintele;
O7 - sa completeze fisa individuala din "Caietul Magic"
O8 - sa formeze propozitii cu acele cuvinte care denumesc imaginile din caiet
afective
O9- sa manifeste interes pentru participarea la lectie;
O10 - sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;
motrice
O11- sa-si coordoneze miscarile pentru scrierea corecta a elementelor grafice
O12 - sa precizeze si sa respecte pozitia corecta în timpul scrisului
STRATEGII DIDACTICE: inductive
a) Metode si procedee- conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, munca independenta
b) Mijloace- planse cu imagini care corespund fiecarui sunet învatat, fise de munca individuala
FORME sI TEHNICI DE EVALUARE:
frontala
individuala
BIBLIOGRAFIE: Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I -
învatamântul primar, Editura Gheorghe Alexandru,
Adina Nitu, scoala vesela, Editura ERC PRESS, Bucuresti, 2004
Ioan serdean, Metodica predarii limbii române, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
OP |
ETAPELE LECŢIEI |
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
O9 |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Se creeaza conditiile psihologice si organizatorice necesare unei bune desfasurari a lectiei. |
conversatia |
frontala |
O1 O6 |
VERIFICAREA TEMEI |
Se verifica tema cantitativ si calitativ, facându-se aprecieri verbale asupra modului de citire a sunetului z |
conversatia, explicatia |
individuala |
O9 |
EXPLICAREA SCOPULUI ACTIVITĂŢII |
Se comunica într-o maniera accesibila copiilor obiectivele lectiei care urmeaza sa se desfasoare. |
conversatia explicatia |
frontala |
O1 O2 O3 O4 |
ACTUALIZAREA CUNOSTINŢELOR CARE URMEAZĂ A FI UTILIZATE |
Se prezinta elevilor niste imagini care urmeaza a fi discutate, fiecare dinre acestea amintindu-le de câte un sunet învatat. Dupa discutarea tuturor imaginilor elevii vor fi solicitati sa îsi aminteasca un cântec referitor la vocalele învatate (Acum e toamna, da!" ) si câteva versuri pentru consoanele învatate. Se reamintesc toate sunetele învatate de elev, punându-se accentual pe pronuntarea corecta a acestora. |
jocul didactic exercitiul conversatia explicatia |
frontala |
O9 |
DESCRIEREA FAZELOR LUCRĂRII |
Le voi descrie elevilor etapele lucrarii care urmeaza a fi executata: v recunoasterea sunetelor învatate prin folosirea unor imagini; v "scrierea" cuvintelor care denumesc acele imagini, despartirea lor în silabe, recunoasterea sunetelor cerute si evidentierea lor; v completarea acestora în "Caietul Magic" v formularea de propozitii cu acele imagini; |
explicatia |
frontala |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O11 O12 |
EFECTUAREA PROPRIU-ZISĂ A LUCRĂRII |
Efectuarea propriu-zisa a lucrarii se realizeaza sub îndrumarea învatatorului. Se va pune accentual pe recunoasterea sunetelor, pe recunoasterea pozitiei lor în cadrul cuvântului. La fiecare sunet, elevii vor fi solicitati sa mai exemplifice si alete cuvinte, care sa îl contina. Daca timpul ne va permite, elevii vor desena obiecte care încep cu sunetele învatate si îsi vor motiva lucrarile. |
exercitiul conversatia |
individuala |
O10 |
APRECIERI ASUPRA LECŢIEI |
Se apreciaza corectitudinea efectuarii sarcinilor. Li se recomanda elevilor care nu au avut success, sa refaca lucrarile. |
conversatia |
individuala frontala |
|
|
Fisa de munca individuala
"Scrie" cuvintele si desparte-le in silabe. Incercuieste in silabe sunetele cerute de invatator.
|