Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Matematica si stiinte ale naturii - PROIECT DE LECTIE

Matematica




Data

Clasa a III-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de învatare : Înmultirea numerelor naturale 6--10

Subiectul lectiei: Înmultirea când unul dintre factori este 7

Tipul de lectie: Formare de priceperi si deprinderi

Obiectiv de referinta sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100

Obiective operationale:

A.Cognitive

O.C.1. - sa efectueze operatii de înmultire când un factor este 2,3,4,5,6,7

O.C.2 - sa opereze cu termeni specifici matematici: factor, produs;;

O.C.3. - sa identifice operatiile corespunzatoare relatiilor "de n ori mai mare" si "cu n mai mare"

B.Psihomotorii

O.PM. 1 - sa adopte o pozitie adecvata a corpului în timp ce scriu.

O.PM. 2- sa scrie lizibil si îngrijit pe caiete si pe tabla, în ritm propriu.

C.Afective

O.A.1 - Sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;

O.A.2 - Sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare

Resurse

A. Bibliografice :

1. stiintifice

  • Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - învatamântul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994
  • M. Manolescu ,M.M.Constantinescu ,G. Gorcinski , Proiectare si evaluare didactica în învatamântul primar , matematica, Editura Steaua Procion, Bucuresti , 1997
  • Neacsu , Ion Metodica predarii matematicii la cls. I-IV EDP Buc. 1988

2. oficiale:

  • M.E.C-Programa scolara - clasele a III-a si a IV-a, Bucuresti, 2004 , 2005

3. metodico-didactice:

  • Singer , Mihaela   Matematica - manual pentru clasa a III-a, Ed. Sigma 2000, Bucu 11111h74l resti, 2005
  • Singer , Mihaela -,,Matematica- ghidul invatatorului"
  • Tiotoi , Ion , Ecaterina , Rupesac -,,Culegere de exercitii si probleme" Ed. Callas Print Mangalia 2005
  • Maior , Aurel , Popa , Doina - ,,Matematica distractiva - cls. a III-a Ed. Aramis 1999

B. Metodologice

1. strategii didactice: euristic-algoritmic

2. metode si procedee: conversatia, exercitiu, explicatia, problematizarea,observatia, munca independenta

3. forme de organizare: frontala , individuala , munca in echipa

4. mijloace didactice: manualul, caiete, instrumente de sris, planse, fise de lucru , jetoane , fluturi , flori; materiale din natura :frunze , castane , conuri , ghinde , bancnote de 1 leu

C. Temporale: 45 minute

D. Umane elevi

Ob. oper

momentele lectiei

continuturi

strategii didactice

timp

evaluare

O.A.2

Moment organizatoric

Asigur un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii în bune conditii a lectiei

-conversatia

instructajul

frontala

instructajul

O.A.2

O.C.1

O.C.2

O.PM.2

Reactualizarea cunostintelor dobândite anterior

Verific calitativ tema prin citirea orala de catre elevi, se fac aprecieri , se corecteaza eventualele greseli

Verific câteva notiuni teoretice referitoare la operatia de înmultire dezlegand aritmogriful

P R O D U S

S U M A

C A T

F A C T O R I

D E I M P A R T I T

R E S T

  1. Cum se numeste rezultatul inmultirii ?
  2. Cum se numeste rezultatul adunarii ?
  3. Cum se numeste rezultatul impartirii ?
  4. Cum se numesc numerele care se inmultesc ?
  5. Dar numarul care se imparte ?
  6. Dar rezultatul impartirii ?

o       "Ce se întâmpla cu produsul daca schimbam ordinea factorilor?"

Exercitii de calcul mintal ::

2x7= 6x5=

3x8= 2x1=

2x9= 3x7=

3x3= 5x7=

3x5= 4x7=

6x7= 3x6=

o       Afla produsul numerelor 3 si 4

o       Aflati dublu numarului 3 si triplul numarului 2

o       Afla numarul cu 3 mai mare decât 4

o       Care e numarul de 3 ori mai mare decât4 ?

-conversatia

-problemati zarea

orala

frontala

individuala

O.A.2

Captarea atentiei

Prezint elevilor doua saculete: unul contine jetoane cu numerele de la 1 la 10 , celalalt contine 10 jetoane inscriptionate cu cifra 7.

Solicit elevii sa extraga câte un biletel din fiecare saculet si sa le scrie la tabla sub forma de produs

Ce factor se repeta la toate aceste înmultiri? ..(7)

-conversatia

orala

frontala

individuala

O.A.2

O.PM.2

Anuntarea temei si a obiectivelor

Azi vom învata "Înmultirea când unul dintre factori este 7", vom rezolva multe exercitii interesante.

-conversatia

orala

O.C. 1

O.PM.1

O.PM.2

O.C.2

O.C.3

O.PM.1

O.PM.2

Dirijarea învatarii

Deschideti manualele la pagina 26.

Intuim problema ilustrata . ,,Daca aduni cate sapte bile in fiecare zi , cate bile vei avea intr-o saptamana?"

Luni

Marti

Miercuri

Joi

Vineri

Sambata

Duminica

7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 =?

Pot calcula astfel 7 x 7 =6 x 7 + 7

= 42 + 7 = 49 bile

Daca inmultim un numar cu 7 , obtinem un numar de 7 ori mai mare decat numarul dat .

7 x 8 = 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8

= 6 x 8 + 8

= 48 + 8 = 56

7 x 8 = 8 x 7 = 56

7 x 9 = 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9

= 6 x 9 + 9

= 54 + 9 =63

7 x10 =10 +10 +10 +10 +10 +10 +10

= 6 x 10 + 10

= 60 +10 = 70

Scrierea completa a tablei inmultirii cu 7

7 x 1 =7  1 x 7 = 7

7 x 2= 14  2 x 7 = 14

7 x 3 = 21 3 x 7 = 21

7 x 4= 28 4 x 7 = 28

7 x 5 = 35 5 x 7 = 35

7 x 6 = 42 6 x 7 = 42

7 x 7 = 49 7 x 7 = 49

7 x 8 = 56 8 x 7 = 56

7 x 9 = 63 9 x 7 = 63

7 x10 = 70  10 x 7= 70

Elevii vor lucra cu material intuitiv :jetoane , fluturi , flori , castane , conuri , ghinde , bancnote de 1 leu .

Daca   imi va ramane timp se vor rezolva problemele :

a) Intr-o curte sunt 5 oi , 7 gaini , 3 caini si 2 pisici. Cate picioare au in total?

b) O gaina face un ou intr-o zi . Cate oua vor face sase gaini in sapte zile ?

-conversatia dirijata

-observatia

-problemati zarea

-conversatia dirijata

-problemati zarea

-explicatia

frontala

orala

individuala

orala

individuala

scrisa

O.A.2

O.PM.1

O.PM.2

Asigurarea retentiei si a transferului

Deci, noi astazi, copii, am învatat înmultirea când unul din factori este 7. Eu v-am pregatit si niste fise (anexa 1); primul punct va cere sa descoperiti adunarea repetata corespunzatoare înmultirii iar la exercitiul al doilea veti stabili valoarea de adevar , taind raspunsurile gresite.

Impart clasa in 3 echipe : echipa 1-,,Albinutele" ; echipa aII-a - ,,Fluturasii" ; echipa a IIIa- ,,Gargaritele" . Va castiga echipa care va rezolva repede si bine . De la fiecare echipa voi desemna elevul care va citi rezultatele .

-conversatia

-problemati zarea

individuala

frontala

orala

O.A.1

Încheierea activitatii

Tema pentru acasa: ex. 9 pag 27

Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de desfasurare a activitatii

Voi corecta fisele de lucru si voi acorda stimulente

-conversatia

individuala

formativa

Anexa 1

FIsĂ DE LUCRU

Alegeti varianta corecta:

7 x 4 = 3 x 4 = 4 x 6 =

a) 7+7+7+7 a) 3+3+3 a) 4+4+4+4

b) 4+4+4+4+4+4+4 b) 3+3+3+3 b) 4+4+4+4+4+4

c) 7+7+7+7+7 c) 4+4+4 c) 6+6+6+6

d) 7+7+7 d) 4+4+4+4 d) 6+6 +6+6+6+6

Taiati raspunsurile gresite:

a)   Numerele care se aduna se numesc termeni / produse / factori.

b)  Rezultatul adunarii se numeste suma / diferenta / descazut.

c)   Rezultatul înmultirii poarta numele de diferenta / suma / produs.

d)  Numerele care se înmultesc se numesc scazator / termeni / factori.

e)   7 x 8 = 21 ; 24 ; 56

f)    7 x 7 = 21 ; 49 ; 27

g) 7 x 9 = 9 ; 63; 12

h)7 x 10 = 18 ; 70; 21


Document Info


Accesari: 12609
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )