ALTE DOCUMENTE
|
|
scoala nr. 127 Data:21.10.2004
Clasa a II-a C Învatator: Botez Simina
Proiect de lectie
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Tema lectiei: Adunarea cu trecere peste ordin, a numerelor naturale formate din unitati.
Tipul lectiei: Predare - învatare.
Scopul lectiei:
însusirea algoritmului de calcul al adunarii cu trecere peste ordin al numerelor naturale mai mici decât 20;
formarea deprinderilor de calcul oral si scris;
formarea si dezvoltarea gândirii logico-matematice;
formarea limbajului matematic, prin operarea cu urmatoarele concepte: suma, termen, plus, egal;
formarea deprinderilor de munca independenta, lucrul în echipa;
exersarea gândirii si a operatiilor sale;
dezvoltarea imaginatiei, spiritului de echipa;
Obiective operationale: La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa aplice descompunerea numerelor ca procedeu de calcul, în efectuarea adunarii cu trecere peste ordin;
O2 - sa aplice algoritmul de calcul al adunarii folosind jetoane, betisoare; obiectivul se considera realizat daca toti elevii opereaza cu materialul didactic personal;
O3 - sa rezolve corect adunarile date, folosind algoritmul de calcul învatat (completarea unei zeci); obiectivul se considera realizat daca toti elevii rezolva corect;
O4 - sa rezolve o problema prin adunare cu trecere peste ordin, când termenii sunt nemere formate din unitati.
Metode si procedee: Conversatia euristica, explicatia, demonstrtia, exercitiul, problematizarea,jocul didactic, munca independenta, lucrul pe grupe.
Materiale didactice: Numaratoarea, betisoare, culegerea, rebus matematic.
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continuturile învatarii Activitati de învatare |
Metode si procedee |
Evaluare |
1.Moment organizatoric |
Se pregatesc cele necesare începerii orei de matematica. Se asigura linistea |
Conversatia | ||
2.Reactualizarea cunostintelor anterioare |
Verificarea temei pentru acasa Exercitii de calcul oral: descompune numarul 10 (se spun toate variantele). descompune în zeci si unitati numerele: 12, 16, 19, 15, 17. 9 + ? = 10 ? + 6 = 10 7 + ? =10 2 + ? = 10 3 + ? = 10 Ana are 4 baloane. Câte mai poate primi pentru a avea în total 10 baloane. |
Conversatia Exercitiul |
Orala Frontala |
|
3.Captarea atentiei |
Elevii sunt solicitati sa completeze un rebus:
|
Conversatia | ||
4.Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
Elevii vor fi anuntati ca vor face adunari a caror suma va trece peste numarul 10 (cu trecere peste ordin). Se scrie la tabla data si titlul lectiei: Adunari cu trecere peste ordin. |
Explicatia | ||
5.Dirijarea noii învatari |
O1 O2 O4 O2 O3 |
Se repeta problema Judecarea problemei Ce reprezinta numarul 9? Dar numarul 4? Care este întrebarea problemei? Cum aflam numrul total al merelor? Se scrie operatia 9 + 4 = Se rezolva mai întâi prin numararea merelor: 9 + 4 = 13 (mere) Se rezolva apoi adunarea prin completarea unei zeci (concret cu ajutorul merelor): - Câte mere trebuiesc luate din cele patru pentru a forma cu cele 9 din primul cos zece mere? 9 + 1 = 10 (mere) - Câte mere ne-au mai ramas în al doilea cos? 10 + 3 = 13 (mere) Se explica operatia cu ajutorul numaratorii mari. Scriem ceea ce am demonstrat cu merele: = 10 + 3 = 13
Elevii primesc fise pe care sunt desenate trei ciuperci. Sub acestea se afla operatii de adunare, cu trecere peste ordin, iar pe ciuperci sunt trecute rezultatele. Un rezultat este gresit. Elevii trebuie sa coloreze ciuperca otravitoare pe care se afla scris acest rezultat. Elevii rezolva exercitiile utilizând betisoarele. Pentru corectarea rezultatului gresit se va rezolva exercitiul la tabla si în caiete, folosind procedeul de completare a zecii.
9 + 8 = 7 + 7 = 5 + 6 = 9 + 3 = |
Conversatia Explicatia Exercitiul Demonstratia Jocul didactic Conversatia Munca independenta Exercitiul Conversatia |
Frontala Orala Formativa Individuala Formativa Frontala Scrisa Formativa |
6.Obtinerea performantei |
O2 O3 |
Se rezolva la tabla si în caiete
Se lucraeaza pe grupe Elevii primesc cartonase care au pe o parte un exercitiu ce trebuie rezolvat,iar pe cealalta parte un cuvânt. Elevii vor ordona descrescator rezultatele exercitiilor si vor întoarce cartonasele. Se obtine proverbul învatat la limba româna "Prietenul la nevoie se cunoaste". |
Exercitiul Conversatia Lucrul pe grupe Exercitiul |
Frontala Scrisa Formativa Lucrul pe grupe Frontala orala |
7.Tema pentru acasa |
Elevii primesc ca tema exercitiul 2 si 3, pagina 19, manual |
Conversatia Explicatia | ||
8.Aprecierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat elevii individual si pe grupe. |
Conversatia |
|