Prof. Popescu Liliana
Grupul scolar ,,Charles Laugier", Craiova
Proiect de lectie
Data:1 februarie 2006
Clasa: a XI- a D ( profil real, specializarea matematica-informatica)
Titlul lectiei: Mihai Eminescu - " Oda ( în metru antic)"
Tipul lectiei: dobândire de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Competente specifice:
1. utilizarea corecta si adecvata a limbii române în receptarea si în producerea mesajelor în diferite situatii de comunicare;
2.1. recunoasterea si analiza principalelor componente de structura, de compozitie si de limbaj specifice textului liric;
2.4. folosirea unor modalitati diverse de întelegere si de interpretare a textelor literare studiate;
3.3. elaborarea unei argumentari orale sau scrise pe baza textelor studiate;
Obiective operationale
a) COGNITIVE:
La sfârsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
O1 -Sa precizeze cele mai importante momente din viata lui Mihai Eminescu ;
O2 -Sa înteleaga tema si simbolurile poeziei precum si elementele ce-i confera statutul de poezie filosofica în cadrul curentului romantic;
O3 - Sa utilizeze corect si adecvat unele concepte operationale însusite anterior ;
O4- Sa precizeze particularitatile stilistice ale operei studiate ;
O5- Sa compare limbajul altor arte cu acela al textului scris;
O4 - Sa identifice si sa compare idei si atitudini diferite în dezvoltarea aceleiasi teme literare;
O5 - Sa exprime opinii asupra continutului si componentelor de ordin structural specifice textului liric dat;
O6 - Sa identifice determinantele genului liric în discursul literar;
O7 - Sa-si exprime propriile opinii interpretative pornind de la textul studiat.
b) AFECTIVE
O1 - Sa dovedeasca receptivitate fata de interpretarea unui text literar;
O2 - Sa fie dispusi sa integreze noile cunostinte în sistemul propriu de valori estetice ;
O3- Sa-si dezvolte gândirea creatoare si gustul pentru literatura.
Continuturi
C(O1)-momentele esentiale ale vietii lui Mihai Eminescu ;
C(O2)-melancolia si singuratatea geniului, termen predilect în lirica filosofica eminesciana ;
C(O3)-oximoronul ;
C(O4)-întelesul etimologic al ,,odei" (cântec de slava, de lauda, de elogiere) si amaraciunea profunda pe care o contin versurile eminesciene;
C(O5)- omul de actiune vs. omul contemplativ, fata în fata cu moartea.
a) Metode si procedee : lectura expresiva, conversatia euristica, descoperirea, problematizarea.
b) Forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala sau activitate combinata;
c) Resurse
I. Capacitatile receptive ale elevilor
II. Manualul, fise de lucru, pliante, panouri ilustrative
III. Programa si planificarea semestriala a curriculumului la limba si literatura româna penttru cls. a XI-a
d)Mijloace de învatamânt:
Resurse materiale: material bibliografic, volume de poezie, portofoliile elevilor;
Resurse procedurale: problematizarea, analiza litarara complexa, conversatia euristica, dezbaterea;
Metode de evaluare: valorificarea raspunsurilor elevilor în discutie, feed-back raportat contributiei elevilor, autoevaluarea, nota;
Bibliografie
Eugen Todoran - EMINESCU, Editura Minerva, Bucuresti 1972.
Ioana Em. Petrescu - EMINESCU - MODELE COSMOLOGICE SI VIZIUNE POETICA, Editura Minerva, Bucuresti 1972.
Jean Chevalier, Alain Gheerbrant - DICTIONAR DE SIMBOLURI, vol I, II, III, Editura Artemis, Bucuresti 1995.
George Calinescu - OPERA LUI MIHAI EMINESCU, vol II, III, IV, Editura Minerva, Bucuresti 1985.
Rosa Del Conte - EMINESCU SAU DESPRE ABSOLUT, Editura Dacia, Cluj 1990.
George Popa - SPATIUL POETIC EMINESCIAN, Editura Junimea, Colectia Eminesciana, Iasi 1982.
Mihai Eminescu - POEZII, Editura Minerva, Bucuresti 1980.
STUDII EMINESCIENE (I. Rotaru- IN CAUTAREA UNEI MITOLOGII ROMANESI), Editura Albatros, Bucuresti 1971.
Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Corint, Bucuresti, 2001
G. Calinescu, Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent, Ed. Minerva, Bucuresti, 1982
st |
Continutul lectiei |
Strategii didactice | |||||
Probleme principale |
Probleme secundare |
Forme de org. a învatarii |
Resurse materiale |
Resurse procedurale |
|||
Moment organizatoric |
Salutul, verificarea prezentei elevilor, scura conversatie |
frontal |
conversatie | ||||
EVOCARE Construirea ancorelor Anuntarea obiectivelor noii lectii |
|
Profilul artistic al lui Mihai Eminescu, preocupari, teme de creatie Marcarea bipolaritatii culturale, a convietuirii creatoare a autohtonismului traditionalist si clasicizant cu înclinatia reformatoare, deschisa modernitatii Anuntarea titlului lectiei,enuntul obiectivelor si scrierea pe tabla a titlului poeziei |
Definirea specificului personalitatii lui Eminescu în contextul unui sistem de relatii : « om al timpului modern » (Titu MAIORESCU.) |
Frontal Frontal Frontal |
Portofoliile elevilor Elevii îsi noteaa în caiete titlul si primesc, concomitent, fisele de lucru |
Conversatie Problemati-zare |
Ce atitudine a afisat în textele sale poetice Eminescu fata de viata ? Titu Maiorescu îl numeste pe poet în « Directia noua », 1872 si în « Eminescu si poeziile lui », 1889 « om al timpului modern » . La ce se refera ? |
Constituirea sensului Constituirea sensului |
Alegerea textului suport (v. anexa) Restabilirea raporturilor dintre poemul selectat si alte creatii lirice filosofice eminesciene studiate pâna în prezent. Integrarea textului în tema filosofica Interpretarea semnificatiilor titlului, identificarea imaginilor artistice, a ideilor care guverneaza discursul liric, conturarea secventelor lirice Raportarea la semnificatii ale indicilor temporali, spatiali în primul vers. Identificarea unor repere în cele cinci strofe ce vizeaza tipul de discurs/indici, a unor motive literare comune cu alte texte studiate sau noi Descoperirea unor semnificatii de continut, la nivel stilistico-figurativ,tropologic, si a unor elemente de prozodie Demonstrarea diferentei dintre forma ( limbaj) care este abstracta si fond (ideea versurilor: suferintele interioare , combustia spirituala a poetului) |
Oda.definitia termenului, pornind de la sensul cuvântului în limba greaca, dar si ce desemneaza între speciile genului liric acum : cântec de slava, de lauda, de elogiere, Inrudindu-se îndeaproape cu imnul si cu psalmul. Geneza poemului, semnificatia titlului, structura si compozitia poemului. Specificarea temei poeziei, surprinderea ideii versurilor (melancolie, tristete, solitudine, resemnare spirituala) Recunoasterea particularitatilor de limbaj poetic,a caracteristicilor clasice dobândite de versurile acestei creatii lirice în perioada de maturitate deplina a creatiei. Premisele unei analize care sa urmareasca: -optiunea poetului pentru transpunerea discursului liric în metru antic, bazat pe strofa safica,pe o structura ritmica bazata pe alternanta silabelor lungi cu cele scurte, alcatuind versuri fara rima, caracterizate prin scandare solemna -coexistenta tonului apollinic si a celui dionisiac -motive romantice -simboluri mitologice -comparatiile si oximoronul, semnificatii Antiteza între perceptia vietii si a mortii de catre spiritul superior, contemplativ si aceea a spiritului comun raportat la ireversibilul temporal |
Frontal Activitate individ. frontal Activ. combinata frontal |
Text support Fise de lucru Portofoliile elevilor Fise de lectura Material bibliografic Portofoliile elevilor Material bibliografic Manualul portofoliile elevilor Material bibliographic Dosar critic (v. anexa) |
Conversatie Conversatie Conversatie euristica Problemati-zare Conversatie euristica Dezbatere Conversatie euristica Problemati-zare Conversatie euristica Problemati-zare |
Ce relatie se creeaza între sensul cuvântului oda si textul poetic ? Cui dedica poetul textul In variantele initiale ? Prin ce variante a trecut poemul, înainte de publicarea lui în 1883, în editia princeps a « Poeziilor » lui Eminescu ? De ce este considerata aceasta poezie o « oda închinata iubirii, mortii, singuratatii si indiferentei trufase si salvatoare » (Alain Guillermou) ? Constantin Noica aprecia ca « misteriosul poem zamislit din verbul românesc simbolizeaza drumul spre nemargini, spre nefiinta.Cuvântul devine superfluu, muzica sferelor e pura ».Ce întelegeti prin aceasta afirmatie ? Versul "Nu credeam sa-nvat a muri vreodata " a cunoscut numeroase interpretari datorita succesiunii verbelor acestuia care potenteaza un mesaj profund, începând cu o negatie. Sa încercam sa acordam împreuna câteva sensuri cuvintelor acestui vers ! Ce simbolizeaza numele :pasarea Phoenix, Hercul, Nessus ? Ce simboluri capata în contextul poeziei ? Selectati din text versuri cu încarcatura expresiva particulara si identificati figurile de stil studiate ? Ce figura de stil recunoasteti în sintagma « Suferinta tu, dureros de dulce » ? Indicati, la alegere, argumente pro si argumente contra pe marginea unui citat din dosarul critic ! |
|
Reflectie |
Reactualizarea ancorelor ; completarea planului de discutie cu terminologia utilizata de E.Lovinescu;poezia merge spre esente, spiritualizeaza emotia si da un sens specific notiunii de dor., de abstragere de lume si de suferinta romantica. |
Frontal |
Fise de lectura realizate de elevi |
conversatie |
Care au fost principalele probleme pe care le-am discutat astazi ? Ce întelege E.Lovinescu prin afirmatia : « ,.poemul tulbura,întâi, prin mândra lui suferinta, prin expresia unei superioare întâlniri a spiritului cu nepasarea trista. Asta vrea sa spuna abstragerea geniului, triumful spiritului care îsi învinge, prin chiar faptul de a-l gândi si a-l cuprinde, tragicul existentei. » ? |
Tema pentru acasa : Interpretati ultimul vers al poeziei, tinând cont si de de jocul de cuvinte cu profund înteles filosofic : « Ca sa pot muri linistit, pe mine/ Mie reda-ma ! »
|