Proiect de lectie
scoala cu clasele I-VIII nr.12 Tulcea
Clasa: a III-a B
Învatator: Rahau Gherghina
Aria curriculara: Educatie fizica si sport
Disciplina: Ed. fizica
Tema: I. Calitate motrica - îndemânare:
Alergare cu trecere printre 5 - 6 obstacole
II. Deprinderi sportive elementare - cu specific jocurilor sportive:
Aruncarea si prinde 18418e422s rea mingii în perechi din mers si alergare
Joc aplicativ: "Fuga în sac"
Tipul lectiei: Consolidare
Obiective: O.G. - Dezvoltarea motricitatii generale;
O.P.M1 - sa adopte pozitii corecte ale corpului si ale segmentelor acestuia în pozitia de "stând" si în deplasare;
O.P.M2 - sa realizeze cresterea indicilor de dezvoltare a îndemânarii;
O.P.M3 - sa-si coordoneze actiunile corpului în spatiu;
O.P.M4 - sa aplice în conditii de întrecere deprinderi aplicativ utilitate învatate;
O.P.M5 - sa-si însuseasca mecanismul de baza al miscarii (aruncare + prindere) din mers si alergare;
O.P.M6 - sa se integreze si sa actioneze eficient într-un grup prestabilit (jocuri, stafeta);
O.A. - cultivarea interesului pentru practicarea independenta a exercitiilor fizice.
Strategii didactice:
Metode: Mijloace:
M1 -explicatia; m1 -fluier;
M2 -demonstratia; m2 -mingi;
M3 -exersarea; m3 -obstacole;
M4 -conversatia; m4 -saci.
Bibliografia: Mariana Dumitru, Silviu Popescu, - Îndrumar metodic pentru ed. fizica la ciclul
primar ed. Ponto, Constanta, 2000;
Programa scolara de ed.fizica la clasele I - IV.
DESFĂsURAREA LECŢIEI |
||||||
Momentele lectiei |
Elemente de continut |
Dozare |
Obs. |
Indicatii metodice |
Strategii didactice |
|
Metode |
Mijloace |
|||||
1.Organizarea colectivului de elevi |
alinierea; raportul; anuntarea temei; verificarea echipamentului si a starii de sanatate; întoarceri: la stânga, la dreapta, la stânga-mprejur; pozitia:drepti, pe loc repaus. |
2 min. 2x 2x |
O.P.M1 |
-în linie pe un rând; -prin rasucire "vârf calcâie" -"drepti" calcâiele lipite, vârfurile departate, bratele pe lânga corp; -"pe loc repaus" piciorul stâng înainte, bratele relaxate pe ânga corp. |
M4 M3 M3 |
m1 |
2.Pregatirea organismului pentru efort |
& Variante de mers: pe vîrfuri cu bratele sus; pe calcâie cu mâinile la spate; mers ghemuit cu mâinile pe genunchi. & Variante de alergare: joc de glezna; schimbarea directiei de alergare; alergare cu ridicarea genunchilor ; alergare cu pendularea gambei înapoi; alergare laterala cu pas adaugat; pasul saltat. |
8 min. 10m 10m 10m 10m 10m 10m 10m 15m |
O.P.M1 O.P.M1 |
-variantele de mers se lucreaza alternativ cu alergare obisnuita si exercitii de respiratie; variantele de alergare se lucreaza pe diagonala terenului, alternativ cu mers normal si exercitii de respiratie. |
M1 M2 M3 M1 M2 M3 |
m1 |
3.Optimizarea dezvoltarii fizice |
Complexul de dezvoltare fizica: Ex.1: Stând cu palmele pe sold; Rasucirea capului spre stânga 1-2, spre dreapta 3-4; idem 5-8 Ex.2: stând cu palmele pe sold; rotirea capului spre stânga 1-4, dreapta 5-8. Ex.3: Stând cu bratele îndoite la nivelul pieptului; extensia bratelor cu arcuire 1-2, extensie cu bratele întinse 3-4; idem 5-8. |
10 min. 2x 2x 2x |
O.P.M1 O.P.M1 O.P.M1 |
-coloana de gimnastica; |
M3 M1 M2 | |
Momentele lectiei |
Elemente de continut |
Dozare |
Obs. |
Indicatii metodice |
Strategii didactice |
|
Metode |
Mijloace |
|||||
I. Calitate motrica - îndemânare |
Alergare cu trecere printre obstacole; - parcurgerea unui traseu de 6 m cu alergare printre 5-6 obstacole (dus-întors), cu predarea stafetei. |
8 min. 3x |
O.P.M3 O.P.M4 O.P.M2 |
-elevii sunt asezati pe 4 siruri, în fata fiecarui sir aflându-se câte 5 obstacole; -se alearga dus-întors printre obstacole, -concurs:
¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤
¤ ¤ ¤ ¤ -se cere pastrarea distantei corespunzatoare dintre parteneri; -se explica aruncarea corecta de la piept, cu doua mâini si prinderea corecta cu doua mâini; | ||
II.Deprinderi spirtive elementare-cu specific jocurilor sportive |
Aruncarea si prinde 18418e422s rea mingii în perechi: -din mers; -din alergare. Joc aplicativ "Fuga în sac" -elevii intra în saci, pe care îi tin cu mâinile si alearga în sac pâna la jumatatea distantei, dupa care sar în sac pâna la marginea terenului. |
10 min. 2x 15m 8 min. 3x |
O.P.M3 O.P.M4 O.P.M5 O.P.M4 O.P.M6 |
-formatia de lucru:
-clasa împartita în 4 echipe; -se executa sub forma de întrecere; -accent pe corectitudinea eexecutiei, respectarea regulilor impuse si viteza de parcurgere a traseului. |
M1 M2 M3 |
m4 m4 |
4. Revenirea organismului dupa efort |
-alergare usoara; -mers linistitor cu exercitii active de respiratie; -oprire. |
2 min. ture |
O.P.M1 |
-în linie pe un rând sau doua. |
m1 |
|
5.Aprecieri si recomandari |
-alinierea; -aprecieri verbale asupra activitatii; -recomandari; -salutul. |
2 min. |
O.P.M1 |
-sunt laudati cei ce au lucrat corect si disciplinat -acordare calificative ; -sunt atentionati ca nu au voie sa bea apa dupa efort fizic ; -deplasarea spre sala de clasa (dupa strângerea de pe teren a materialului didactic). |
M4 |
|